Wrocław: Dlaczego Wzgórze Partyzantów niszczeje? Czy jest szansa na uratowanie zabytków?

Weronika Skupin
Kazimierz Kloczkowski stara się, żeby Wzgórze Partyzantów ożyło organizując tam m.in. giełdę staroci. Ale ma ograniczone możliwości Jaroslaw Jakubczak
Dlaczego budynki na Wzgórzu Partyzantów nie są odnawiane, tylko pozostawione na powolne niszczenie? Obiekt, znajdujący się w centrum miasta straszy. Nieciekawym widokiem są też pływające butelki w fontannie, która odnowiona byłaby kolejną atrakcją turystyczną - pisze nasza Czytelniczka Aleksandra. Odpowiedzi na to pytanie szukała reporterka Gazety Wrocławskiej, Weronika Skupin.

Wzgórze Partyzantów nie jest teraz terenem miejskim. Na początku lat 90. oddano je w użytkowanie wieczyste na 40 lat prywatnej firmie Retropol, której właściciele przebywają na Górnym Śląsku. Dopiero w 2030 roku ten teren wróci w ręce miasta. Do tego czasu wzgórze będzie zdane na pomysły prywatnego inwestora, który - mówiąc w skrócie - właściwie nie robi nic by przywrócić mu świetność.

Użytkownikiem wieczystym wzgórza jest "Przedsiębiorstwo Konserwacji Zabytków Produkcji Handlu i Usług Retropol". Miało ono ambitne plany, by stworzyć tam pałac ślubów z restauracją, która zamieniałaby się w tygodniu wieczorami w klub, a także winiarnię i galerię. Z tych planów nic nie wyszło.

Kazimierz Kloczkowski, który założył stowarzyszenie Wzgórze Partyzantów i prowadził tam klub Obserwatorium, stara się by to miejsce odzyskało dawny blask.

– Retropol nie robi z tym miejscem zupełnie nic i pozwala, by popadało w ruinę. Chciałem nawet pomóc miastu w odzyskaniu tego terenu, bo przecież można oskarżyć firmę Retropol o niegospodarność zarządzanymi posiadłościami - mówi Kazimierz Kloczkowski.

Okazuje się jednak, że miasto nic nie może w tej sprawie zrobić. Retropol nie wynajmuje od gminy Wrocław Wzgórza Partyzantów, tylko przejął je na własność na 40 lat. Firma jest w świetle prawa traktowana jako jedyny właściciel i może z tym miejscem robić co tylko chce.

– A nie robi nic, w tym jest problem - mówi Kazimierz Kloczkowski, który ma wiele pomysłów jak przyciągnąć na wzgórze wrocławian. Organizuje tam między innymi giełdę staroci i osobliwości. - Wiele lat temu odbywały się tutaj giełdy - przypomina Kloczkowski. - Chcę, aby to miejsce znowu odżyło - dodaje.

Na razie jego dalsze pomysły są jednak blokowane przez Retropol. Nic nie mogą też poradzić na to inne instytucje.

– Złożyłem do Dolnośląskiego Konserwatora Zabytków wniosek o wpisanie budynków na Wzgórzu Partyzantów na listę zabytków. Otrzymałem odpowiedź, że nie ma pieniędzy na inwentaryzację, a także dostępu do obiektu, bo Retropol to uniemożliwia - mówi Kloczkowski.

Powinien też zainterweniować nadzór budowlany. Niedługo Wrocław zostanie Europejską Stolicą Kultury, a wzgórze może być świetnym miejscem na promocję miasta - mógłbym tam zorganizować festiwale, koncerty czy giełdy staroci - mówi Kazimierz Kloczkowski. - Moje stowarzyszenie wyprodukowało też gadżety - np. breloczki ze Wzgórzem Partyzantów. Wszystko po to, żeby ożywić to miejsce. Spaceruję tu często z wnukiem i chciałbym, żeby mógł się bawić na pełnym życia i zielonym wzgórzu, a nie wśród ruin - opowiada Kloczkowski.

Próbowaliśmy skontaktować się z firmą Retropol, ale numery telefonów podane przez nią do kontaktu pozostają głuche.

Wideo

Komentarze 49

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

j
jac

o niegospodarność to co najwyżej można oskarżyć pana prezydenta(-:

z
zed

To co opisałaś, powinno natychmiast postawić na nogi organa zarówno karne (Prokuratura ws. zaniechań i narazania gminy na straty w nieruchomości i budżecie) oraz organów kontroli cywilnej nad zachowaniem Gminy Wrocław.

Rzecz w tym, że ze 100% pewnoscią magistrat byłby skłonny zapłacić kancelarii niejakiego Palinki setki jeśli nie miliony PLN za przedstawienie im dokładnie tego samego co ty robisz zupełnie za free i w dobrej wierze....

n
nn

Art. 49.
1. Wojewódzki konserwator zabytków może wydać decyzję nakazującą osobie fizycznej lub jednostce organizacyjnej posiadającej tytuł prawny do korzystania z zabytku wpisanego do rejestru, wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu albo ograniczonego prawa rzeczowego lub stosunku zobowiązaniowego, przeprowadzenie prac konserwatorskich lub robót budowlanych przy tym zabytku, jeżeli ich wykonanie jest niezbędne ze względu na zagrożenie zniszczeniem lub istotnym uszkodzeniem tego zabytku.
Art. 110.
1. Kto będąc właścicielem lub posiadaczem zabytku nie zabezpieczył go w należyty sposób przed uszkodzeniem, zniszczeniem, zaginięciem lub kradzieżą, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

n
nn

Art. 49.
1. Wojewódzki konserwator zabytków może wydać decyzję nakazującą osobie fizycznej lub jednostce organizacyjnej posiadającej tytuł prawny do korzystania z zabytku wpisanego do rejestru, wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu albo ograniczonego prawa rzeczowego lub stosunku zobowiązaniowego, przeprowadzenie prac konserwatorskich lub robót budowlanych przy tym zabytku, jeżeli ich wykonanie jest niezbędne ze względu na zagrożenie zniszczeniem lub istotnym uszkodzeniem tego zabytku.
Art. 110.
1. Kto będąc właścicielem lub posiadaczem zabytku nie zabezpieczył go w należyty sposób przed uszkodzeniem, zniszczeniem, zaginięciem lub kradzieżą, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

c
chyży ruj

Proszę o konkrety - który z urzędników miejskich i na jakiej podstawie oddał Wzgórze Partyzantów w użytkowanie wieczyste na 40 lat? Chętnie poznam szczegóły tej intratnej dla miasta i dla tego obiektu transakcji.
Czekam kiedy urzednicy miejscy wraz z prezydętem miasta wpadną na pomysł oddania prywtnemu inwestorowi Ratusz wraz z sukiennicami. Ale w tym mieście już nic mnie nie zdziwi zwłaszcza po sprzedaży przez miasto jakiemuś bankowi urzedów przy ul.G.Zapolskiej i Piłsudskiego leasingowaniu ich od tego banku.

D
Dg

Co za glupoty, wchodzi konserwator zabytkow, nadzor budowlany, wlasciel i juz po firmie krzak.

w
wroclawianin

kolejny przyklad niekompetencji urzedactwa i biurw miasta Wroclaw... zrobcie wreszcie z biurwami porzadek!!!!!

T
TM8

To jeszcze jeden z przykładów działają prawnicy miejscy. W każdej umowie na dzierżawę , udostępnienie terenu do zabudowy powinien być punkt ,że inwestor lub dzierżawca zobowiązany jest w określonym terminie zakończyć budowę lub zagospodarować obiekt przekazany w dzierżawę . Po określonym terminie obiekt , sprzedany teren ponownie przechodzi na własność miasta. Nie byłoby w tedy problemów jak np. z p. Solorzem , gdzie trzeba było jeszcze zapłacić mln. za staw przy stadionie.

W
Wojt.

Brak gospodarza, brak wizji, brak chęci.

n
nobody

Można tak skonstruować podatek od tej nieruchomości (m.in. za nie utrzymywanie w należytym stanie) że być może opłacałoby się Retropolowi oddać nieruchomość do miasta zamiast trzymać. Czyżby miasto nie miało prawników ?

100%raci

popieram

,
Kazimierz Kloczkowski, który założył stowarzyszenie Wzgórze Partyzantów i prowadził tam klub Obserwatorium, stara się by to miejsce odzyskało dawny blask "

oraz

" Złożyłem do Dolnośląskiego Konserwatora Zabytków wniosek o inwentaryzację budynków na Wzgórzu Partyzantów, bo się walą "

facet, dobrze się czujesz ?

walą się , to moja teściowa ze swoja pierd...ną córeczką, a tutaj zabytki popadają w ruinę, bo żeby złodziejskie mośki mieli kasę , to w Peelu trzeba najpierw coś zburzyć, proste ?
k
kokosz

płacą, ale rozdającym

G
Gość

czyli żle się kojarzy, łyse brudasy wolą syfiasty papier toaletowy na Królewieckiej, przynoszący same straty

G
Gość

wydają bzdurne nakazy właścicielą prywatnych budynków z natychmiastowym wykonaniem
A walące się wzgórze ich nie interesuje DZIWNE COŚ JAKBY [też konserwatora zabytków]

Dodaj ogłoszenie