Wrocław: 600 mieszkań i 17 kamienic do remontu [SPRAWDŹ]

Błażej Organisty
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Tomasz Hołod
Udostępnij:
W tym toku rozpocznie się remont 600 mieszkań komunalnych i 17 kamienic we Wrocławiu. Ratusz przeznaczy na ten cel 35 milionów złotych.

Jeszcze w tym roku miasto planuje wyremontować około 600 mieszkań komunalnych na terenie Wrocławia, z których prawie połowa to lokale socjalne. Pracownicy odnowią podłogi, drzwi, naprawią lub wymienią uszkodzone okna, wymienią instalację elektryczną i pomalują ściany. Wykonają także inne niezbędne prace remontowe.

Z odnowionych mieszkań gminnych cieszyć się będą najubożsi mieszkańcy Wrocławia, których nazwiska znalazły się na liście osób, sporządzonej przez urzędników po ocenie złożonych wniosków. - Dodatkowo raz w roku gmina prosi pisemnie osobę starającą się o mieszkanie o uaktualnienie informacji o sytuacji materialnej i rodzinnej zainteresowanej osoby – przypomina Maja Berny z wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego.

To nie koniec dobrych informacji dla osób mieszkających w starych wrocławskich budynkach. W tym roku magistrat planuje także rozpoczęcie remontu 17 kamienic, zlokalizowanych m.in. w okolicach Rynku czy na ul. Wyszyńskiego (pełna lista poniżej).

- Kompleksowe prace zwykle obejmują m.in. remont elewacji, dachu, wymianę stolarki, prace wewnątrz budynku, wymianę instalacji i przyłączy, remonty piwnic czy zmianę systemu ogrzewania – wymienia Maja Berny.

Prace realizowane w ramach Programu Rewitalizacji Wrocławskich Kamienic mają zakończyć się w 2018 roku.

Budynkami i mieszkaniami przeznaczonymi do remontu zarządza Zarząd Zasobu Komunalnego i spółka Wrocławskie Mieszkania. Miasto planuje przeznaczyć na ten cel 35 milionów złotych.

Lista kamienic do remontu:

  • ul. Biskupa Tomasza I 16, 18,
  • ul. Wyszyńskiego 60, 62, 64, 66, 68, 70,
  • ul. Miernicza 15,
  • ul. Poniatowskiego 6 i 14,
  • pl. Uniwersytecki 7,
  • ul. Mielecka 31,
  • ul. Kurkowa 40/42,
  • ul. Ofiar Oświęcimskich 42 i 44-44a,
  • ul. św. Wincentego 39a-41a.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze 65

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

N
Natchniony
Chyba sobie jeszcze trochę popierdolę- bo lubię- i będzie git.
W
Wrocek
Zapraszamy na wizyte w tej kamienicy i zapytac mieszkancow w jakich warunkach mieszkaja przy ul.Biskupa Tomasza Pierwszego nr.8 w Wroclaw 50-221. Cieknie dach,grzyb i wilgoc w mieszkaniach,rozpadajace sie okna i tak mozna bez konca wymieniac wady i usterki w tej kamienicy!
Zapraszamy wszystkie sluzby i urzedy miejskie a takze wszystkie zainteresowane media moze ktos nam pomoze w tej trudnej sytuacji!!!!!
T
Tina
wolne od wieprzowiny, jakby to było coś niezwykłego. Rozumiem, że jak moja rodzina je tylko wegańskie potrawy, czyli także m.in. bez wieprzowiny, to uznasz to za zbytek i wydziwianie. Ramadan jest zły, bo to element religii ingerujący w świeckie z założenia państwo, ale pewnie wszechobecne krzyże w szkole i urzędach w Polsce i wolne w święta religijne już są o.k.
t
tęca ytbe
odnowienie budynkuf**
t
tęca ytbe
Malowanie i onowienie budynkuf**
G
Gość
Szwecja ma problem z muzułmanami, Wrocław ma problem z patologią z nadodrza i ołbina. "W miejscach publicznych syf, brud i nieład." - wypisz wymaluj Nadodrze. Rozwiązanie: i jednym, i drugim zabrać wszelki socjal i pogonić do roboty.
S
Słuchajcie
Platforma Obywatelska I Nowoczesna chcą zrobić z Wrocławia drugi Goteborg i sprowadzać do naszego miasta Arabów.

Witam, jesteśmy rodzina, która wróciła po 10 latach z emigracji w Szwecji!!!
Piszę to w trosce o Wrocław który jest naprawdę spokojnym i bezpiecznym szczególnie dla kobiet miastem na tle miast tzw zachodniej Europy. To wielka bezcenna wartość i nie można jej stracić

Niestety Platforma Obywatelska i Nowoczesna chcą to zmienić i osiedlać we Wrocławiu Arabów.
Nie można do tego dopuścić ponieważ będzie to tragiczna i nieodwracalna zmiana Wrocławia.

Ludzie My mieszkaliśmy w Goteborgu, trzecim co do wielkości mieście w Szwecji, byliśmy sąsiadami "muzułmanów", moje dzieci chodziły do szkoły z Nimi... Wierzcie mi że Oni ( z całym szacunkiem dla człowieka) nie mają zamiaru się integrować z Europejczkami. Nagminnie wprowadzają swoją kulturę, język, obyczaje..np żądają wręcz, aby w okresie Ramadanu ich dzieci miały ulgi w szkole, posiłki "wolne" od wieprzowiny, na uczelniach specjalne przeznaczone pokoje do "Modułów",poziom nauki dostosowany do ich poziomu, w Katolickiej Szkole w Goteborgu "czarno",z syna szkoły średniej zrobiono ośrodek szkolenia dla uchodźców, natomiast Uczniowie dojeżdzali na drugi koniec miasta.., molestowania seksualne na początku dziennym, wprowadzają godziny tylko dla kobiet na basenie że względu na bezpieczeństwo, Córka po skończeniu pierwszej klasy nie umiała pisać.. Ponieważ Nauczyciele skoncentrowali się na socjalnym "ogarnieciu" klasy, na naukę zabrakło czasu, Pani zaznaczam nauczycielka (będąca w ciąży) została kopnieta przez 8 letnie dziecko arabskie na lekcji.. Za dużo nie mogła zrobić oprócz zwolnienia lekarskiego, gdyż oskarżono by ją ja o rasizm.. W miejscach publicznych syf, brud i nieład... (toalety) zero szacunku dla Kraju, który ich przyjął... Przecież to wszystko daje Im Allah :) kobiety arabskie nawet nie mają zamiaru iść do pracy, co rok kolejny dzidziuś.. Panowie arabowie również" zasłaniają " się urlopem tacierzynskim. Wniosek jeden Biały pracuje, płaci ponad 32 procent podatku i usluguje IM :) pominąłem palace się auta na parkingach(podpalacze4 to oczywiście Arabowie plus latajacy helikopter nad miastem :) Myślę, że warto się zastanowić na TA "gościnnościa" Platformy Obywatelskiej o Nowoczesnej.
G
Gość
Kamienice przy pl Uniwersyteckim i Ofiar Oświęcimskich: wyremontować i wynająć na wolnym rynku za 35zł za metr kwadratowy. Ofiar Oświęcimskich ma wielki potencjał, trzeba tylko wyburzyć te paskudne garaże szpecące teren, odnowić kamienice i wymienić lokatorów na takich, którzy będą dbali o budynki.
A
Andrzej Mosdorf
Tego nie wiem, tam są ludzie którzy biorą za to grubą rentę żeby już to wykoncypować. Ja się nadaję tylko do gawędy i wymądrzania. To mogę robić za darmo i zawsze :)
Q
Q
Wszystko należy sprzedać lokatorom albo na wolnym rynku. Na końcu zamknąć drzwi Zarządu Zasobu Komunalnego.
Q
Q
Wszystko należy sprzedać lokatorom albo na wolnym rynku. Na końcu zamknąć drzwi Zarządu Zasobu Komunalnego.
M
Marol
By przejść od słów do czynów?
S
Szkoda.
Kolejne 600 mieszkań i 17 kamienic ...nie zostało wyremontowanych. :(
Z
Zdałem?
Miliard czyli 1000 milionów podzieliłem przez 35 milionów co dało ca. 28.5
I potem pomnożyłem 600 mieszkań x 28,5, a potem 17 kamienic x 28,5
W
Wędkę a nie rybę
Bardzo trafny i rozsądny komentarz . Dodam jedynie że przyznawanie lokali socjalnych w centrum miasta w atrakcyjnej lokalizacji kłóci się z czynnikiem ekonomicznym ponieważ za np. 60 metrowe mieszkanie w ścisłym centrum wystawione do sprzedaży na wolnym rynku można by wybudować 3 lokale socjalne z wygodami bez nad metrażu w mniej atrakcyjnej lokalizacji. Lokal socjalny np. dla dwóch osób powinien mieć 15 m , i uważam że powinien być przyznawany czasowo a odbieramy w momencie poprawy sytuacji materialnej. Jak to jest że osoby zajmujące lokale socjalne jeżdżą nowymi samochodami.
LOKAL SOCJALNY
Terminem tym ustawa określa:
„lokal nadający się do zamieszkania ze względu na wyposażenie i stan techniczny, którego powierzchnia pokoi przypadająca na członka gospodarstwa domowego najemcy nie może być mniejsza niż 5 m2, a w wypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego – 10 m2”.
Dodaj ogłoszenie