Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Własność zobowiązuje – wyzwania biznesu rodzinnego

Anna Bijak
Anna Bijak
Czy dbanie o swój biznes i rodzinę to najważniejsze zobowiązania, przed którymi stoją właściciele firm rodzinnych? Podczas marcowego Kongresu Firm Rodzinnych podjęta zostanie dyskusja o różnych obszarach odpowiedzialności spoczywającej na właścicielach zarówno małych, lokalnych firm jak i wielkich przedsiębiorstw rodzinnych.

Na każdym przedsiębiorcy spoczywają zobowiązania, jednak właściciele firm rodzinnych wydają się mieć ich więcej. Przestrzeń zawodowa przenika się w ich firmach z relacjami rodzinnym, których lustrem jest styl zarządzania, kultura organizacyjna oraz funkcjonowanie wielu obszarów firmy.

Z rodziną nie tylko na zdjęciach

Biznesy rodzinne powstają w efekcie wielkiego zaangażowania właścicieli. Często od pomysłu na firmę do osiągnięcia stabilnej pozycji na rynku wiedzie długa droga pełna emocji, poświęceń, nauki na błędach i wyborów, których konsekwencje odczuwa zarówno właściciel, jak i jego najbliżsi.

Zmaganie się z trudami prowadzenia firmy oraz towarzyszącą temu pasję obserwuje cała rodzina. Niejednokrotnie znajdą się w niej osoby podzielające osobiste zaangażowanie właściciela, a czasem wręcz odwrotnie, hamujące rozwój i blokujące możliwości. W tym środowisku kształtują się relacje między partnerami, dorastają w nim dzieci, które w naturalny sposób stają się uczestnikami życia zawodowego rodziców. To, czego się nauczą na tym wczesnym etapie, mogą przenieść później na swoją niezależną zawodową drogę, a może z nich wyrosnąć pokolenie następców, pracowników lub przyszłych partnerów w biznesie rodziców.

- O tym, jak ważne w firmie rodzinnej są zdrowe relacje pomiędzy członkami rodziny i jak o nie zadbać, będziemy dyskutować podczas nadchodzącego Kongresu Firm Rodzinnych, którego myśl przewodnia to „Własność zobowiązuje”. Bo ta własność, to w rzeczywistości ogromna odpowiedzialność – za rodzinę i jej szczęście, za firmę i jej rozwój, pracowników a nawet społeczność lokalną – zapowiada dr hab. Krzysztof Safin, prof. WSB, inicjator i twórca Kongresu Firm Rodzinnych.

Odpowiedzialność zaczyna się w rodzinie

W zależności od wielkości firmy oraz umiejętności rozgraniczenia spraw rodzinnych od zawodowych, jakość relacji w rodzinie właścicieli może przekładać się na sprawne funkcjonowanie różnych obszarów firmy. Na barkach właściciela spoczywa odpowiedzialność za poprawność relacji z członkami rodziny w przestrzeni zawodowej, lecz też troska o nich w sferze życia prywatnego. Odpowiada on również za stworzenie i utrzymanie zespołu pracowników, którzy jako „obcy” w firmie rodzinnej stają się uczestnikami i obserwatorami zawodowej sfery życia rodziny. Oddziaływanie firm rodzinnych niejednokrotnie ma też wpływ na kształtowanie życia społecznego i gospodarczego regionu, poprzez inspirowanie, finansowanie i wspieranie lokalnych inicjatyw.

- Dobrze i bezpiecznie jest uczyć się na doświadczeniach innych, dlatego formuła Kongresu Firm Rodzinnych zakłada dyskusję. Uczestniczą w niej przedsiębiorcy i eksperci branżowi. Na marcowym Kongresie odbędzie się sześć paneli dyskusyjnych, z których uczestnicy będą mogli dowiedzieć się m.in.

tego, jak dbać o relacje w firmie rodzinnej, jak zatrudniać osoby spoza rodziny, przygotować się do sukcesji czy przygotowania firmy do wejścia na nawy etap rozwoju – mówi dr hab. Krzysztof Safin, prof. WSB, inicjator i twórca Kongresu Firm Rodzinnych.

Program Kongresu Firm Rodzinnych dostępny jest na stronie www: www.wsb.pl/wroclaw/kongres-firm-rodzinnych. Ruszyła rejestracja uczestników. Wstęp jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zmiana czasu nie ma sensu. Kiedy z tym skończymy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska