Właściciel sam niszczył zabytkowy pałac

  Właściciel sam niszczył zabytkowy pałac

  Ewa Chojna

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  zdjęcie ilustracyjne

  zdjęcie ilustracyjne ©Fot. Piotr Krzyzanowski/Polskapresse

  Właściciel zabytkowego pałacu w Wojcieszowie odpowie przed sądem za zniszczenia, jakich dokonał wewnątrz budynku
  zdjęcie ilustracyjne

  zdjęcie ilustracyjne ©Fot. Piotr Krzyzanowski/Polskapresse

  Nawet pięć lat więzienia może grozić 42-letniemu Michałowi S. z Legnicy, który w niewłaściwy sposób zajmował się zabytkowym budynkiem pałacu w Wojcieszowie przy ul. Chrobrego 48.

  Mężczyzna został oskarżony między innymi o to, że w okresie od 30 kwietnia 2012 r. do 9 kwietnia 2015 r., jako właściciel pałacu wpisanego do rejestru zabytków, dokonał jego uszkodzenia poprzez m. in. skucie wewnętrznych tynków i niewłaściwe zabezpieczenie pałacu przed uszkodzeniem, zniszczeniem czy kradzieżą. Michałowi S. zarzuca się również, że nie utrzymywał budynku pałacu w należytym stanie technicznym i estetycznym, co skutkowało uszkodzeniem zabytku.

  - Michał S. był kolejnym właścicielem tego pałacu. Jego firma dokonała ustaleń z konserwatorem zabytków, a następnie ich nie realizowała - wyjaśnia Liliana Łukasiewicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy. - Przeprowadzono kontrolę, po której wydano zalecenia, które również nie zostały wykonane.

  O możliwości popełnienia przestępstwa organy ścigania powiadomił konserwator zabytków, który wcześniej współpracował z oskarżonym.

  To niejedyny wyrok, jaki ma na swoim koncie legnicki przedsiębiorca. 18 marca 42-latek został skazany przez legnicki Sąd Okręgowy na dwa lata bezwzględnego więzienia za przywłaszczenie drogiego sprzętu budowlanego. Michał S. zawarł umowę leasingu operacyjnego koparko-ładowarki wartej ponad 250 tys. zł. Sprzet wykorzystywał do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Jednak szybko wyszło na jaw, że legniczanin nie spłaca rat leasingowych. Pomimo wezwań do zwrotu koparki, skazany tego nie zrobił. Skazany na 2 lata więzienia, musi też zapłacić 10 tys. zł grzywny i naprawić szkodę wyrządzoną firmie lesingowej w kwocie 240,5 tys. zł.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (10)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ostrzeżenie przed nierzetelnym portalem

  izerski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9

  A ja przestrzegam wszystkich przed czytaniem portalu naszesudety.pl, gdzie administratorzy portalu Waldemar Brygier i Katarzyna Potocka-Brygier przeklejają z różnych portali artykuły pełne błędów,...rozwiń całość

  A ja przestrzegam wszystkich przed czytaniem portalu naszesudety.pl, gdzie administratorzy portalu Waldemar Brygier i Katarzyna Potocka-Brygier przeklejają z różnych portali artykuły pełne błędów, a czytelnicy prostujący błędy są przez nich obrażani i pomawiani. Panuje tam pełna premoderacja komentarzy (ciekawe czego się boi się Brygier) i komentarze odpowiadające na obraźliwe wpisy Brygierów i wyjaśniające fakty w ogóle nie są publikowane. Ostatnio na mój komentarz prostujący ewidentne bzdury w jednym z artykułów dostałą taką o to, mało elegancką odpowiedź ze strony autorów strony, pełną obraźliwych uwag o charakterze personalnym:

  "@izerski: chyba tylko z nazwy "izerski", bo pojęcie ma pan niewielkie o możliwościach komunikacyjnych w Górach Izerskich, ze Szklarskiej Poręby do Jakuszyc... Pierwszy pociąg przyjeżdża na Polanę o 8:42, potem kilka kolejnych regularnie co godzinę! Podobnie z czekaniem w Szklarskiej Porębie na przesiadkę też się pan nie popisał... Pierwsze cztery poranne połączenia z Jeleniej Góry to czekanie w Szklarskiej Porębie Górnej odpowiednio: 10, 33 5 i 5 minut... No, ale pohejtować zawsze można, prawda? :-/"

  Moja odpdowiedź w ogóle nie została zamieszczona:

  "Czyżby?

  Pociąg 8.29 ze Szklarskiej Poręby przyjeżdżający na Polanę o 8.42 - jede od 26.XII. do 20.III. a od 25.VI. do 4.IX. denně, od 26.III. do 19.VI. a od 10.IX. do 30.X. jede v 6, 7 a 2., 3., 26., 27.V. Gdzie napisałem nieprawdę? Proszę policzyć sobie ile dni w roku jeździ ten pociąg. Tak jak napisałem przez większą część roku nie jeździ.

  Co do skomunikowań:

  Harrachov - Szklarska Poręba Górna: 7.57 - 8.21
  Szklarska Poręba Górna - Wrocław: 9.11 - 12.16
  50 minut czekania

  Harrachov - Szklarska Poręba Górna: 8.57 - 9.21
  Szklarska Poręba Górna - Wrocław: 9.34 - 12.32
  13 minut czekania

  Harrachov - Szklarska Poręba Górna: 9.57 - 10.21
  Szklarska Poręba Górna - Wrocław: 10.41 - 13.46
  20 minut czekania

  Harrachov - Szklarska Poręba Górna: 11.57 - 12.21
  Szklarska Poręba Górna - Wrocław: 13.08 - 16.10
  47 minut czekania

  Harrachov - Szklarska Poręba Górna: 13.57 - 14.21
  Szklarska Poręba Górna - Wrocław: 15.09 - 18.14
  48 minut czekania

  Harrachov - Szklarska Poręba Górna: 15.57 - 16.21
  Szklarska Poręba Górna - Wrocław: 17.07 - 20.11
  46 minut czekania

  Harrachov - Szklarska Poręba Górna: 17.57 - 18.21
  Szklarska Poręba Górna - Wrocław: 19.08 - 22.18
  47 minut czekania

  Na 7 pociągów tylko 2 mają w miarę dobry czas na przesiadkę, większość około 50 minut.
  Dane za PKP PLK i cd.cz.

  A to tylko połączenia w jedną stronę, w drugą jest niewiele lepiej.

  Te pociągi co godzinę na Polanę to też tylko w 2 wakacyjne miesiące. Nawet nie mogą być dobrze skomunikowane w Szklarskiej, skoro do Szklarskiej pociągi przyjeżdżają w takcie 2h (bez względu na porę roku).

  Więc kto tu ma niewielkie pojęcie o komunikacji w Górach Izerskich?

  Waldemar Brygier i "Nasze Sudety"... Sudety tylko z nazwy."

  Widać Waldemarowi Brygierowi i Katarzynie Potockiej-Brygier bardzo zależy na tym, żeby manipulować informacją i rozpowszechniać nieprawdziwe fakty. Zero honoru i odpowiedzialności za publikowane słowo.

  Wystarczy kilka chwil szukania w internecie żeby się zorientować, że podobne opinie na temat Brygiera i jego żony ma wiele innych osób. Kilka przykładowych screenów:

  zapodaj.net/64c1b77443919.jpg.html
  zapodaj.net/dfec1613d78cc.jpg.html
  zapodaj.net/879519c14e06f.jpg.html
  zapodaj.net/d25208b5cdfad.jpg.html
  zapodaj.net/6a277dd7a6d1f.jpg.html
  zapodaj.net/b309399aeb8a8.jpg.html
  zapodaj.net/8e705fd318eea.jpg.htmlzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  potwierdzam

  SKPSman (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  potwierdzam przytoczne opinie , większość komentarzy W. B. sam sobie pisze na swoim portalu pod róznymi nickami w tym te szkalujące SKPS .

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Palace, zamki, dwory

  histszt (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Wojcieszów, Ratno Dolne - perły!!!! Ważne obiekty. APELUJĘ o ich URATOWANIE. Anie karczemne niszczenie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Śmiech na sali

  mieszkaniec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Śmiech na sali pójdzie siedzieć i będzie spokojnie sobie odpoczywał na wikcie podatników. Skoro go jedno nie nauczyło to i tym razem się nie nauczy. Moim skromnym zdaniem powinien te wszystkie...rozwiń całość

  Śmiech na sali pójdzie siedzieć i będzie spokojnie sobie odpoczywał na wikcie podatników. Skoro go jedno nie nauczyło to i tym razem się nie nauczy. Moim skromnym zdaniem powinien te wszystkie szkody naprawić a przy okazji odrestałrować cały zabytek. Myśle że to by go czegoś nauczyło, gdyby musiał wyłożyć takie pieniądze i nic z tego nie miezwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tego typu obiektów jest mnóstwo

  Iwona (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Bożków,Roztoka.....i wiele innych pereł architektury Dolnego Śląska jest w podobnej sytuacji....dlaczego się nie pisze o tym częściej,nie nagłaśnia nie piętnuje domorosłych przedsiębiorców?Przecież...rozwiń całość

  Bożków,Roztoka.....i wiele innych pereł architektury Dolnego Śląska jest w podobnej sytuacji....dlaczego się nie pisze o tym częściej,nie nagłaśnia nie piętnuje domorosłych przedsiębiorców?Przecież są znani z nazwiska?A we Wrocławiu temat Wzgórza Partyzantów nikogo w prasie nie bulwersuje?W roku stolicy kultury tak bardzo wyeksponowane miejsce w mieści straszy i budzi wstyd nas,Wrocławian.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ukarać przykładnie!!

  M (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Jak tam byliśmy w zeszłym roku żal było patrzeć co z tym miejscem się stało! :(

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A ZAMEK W BOŻKOWIE?

  turysta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  A dlaczego wymiar sprawiedliwości nie zajmie się ZAMKIEM w BOŻKOWIE. Może GAZETA zainteresuje się tym zamkiem i samorządowcami z Kłodzka.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  He, he

  kto (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  :...zarzuca się również, że nie utrzymywał budynku pałacu w należytym stanie technicznym i estetycznym, co skutkowało uszkodzeniem zabytku..." To teraz czekam na procesy wielu samorządów w tym...rozwiń całość

  :...zarzuca się również, że nie utrzymywał budynku pałacu w należytym stanie technicznym i estetycznym, co skutkowało uszkodzeniem zabytku..." To teraz czekam na procesy wielu samorządów w tym województwie. Bo to co zostało zniszczone przez nich to woła o pomstę do niebazwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  eh

  gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9

  To niech biznesmen z Bożej łaski odbuduje z powrotem

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przedsiębiorczy przedsiębiorca

  jakich wielu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  .

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo