Wielka wycinka we Wrocławiu. Z miasta zniknie blisko 1000...

  Wielka wycinka we Wrocławiu. Z miasta zniknie blisko 1000 drzew

  Bartosz Józefiak, MCH, MON

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wrocław, wycinka drzew, zdjęcie ilustracyjne
  1/2
  przejdź do galerii

  Wrocław, wycinka drzew, zdjęcie ilustracyjne ©Fot. Tomasz Hołod /Polskapresse

  Wraz z nadejściem wiosny we Wrocławiu rozpoczyna się masowa wycinka drzew, przeciwko której w wielu miejscach protestują mieszkańcy. W najbliższym czasie w mieście upadną dokładnie 934 drzewa.
  Do naszej redakcji codziennie spływają informacje od mieszkańców, którzy protestują przeciwko wycince drzew we Wrocławiu. Tak jak mieszkańcy bloku przy ul. Piotra Skargi 7. Pod ich oknami od ponad 50 lat rosła brzoza, a od kilku dni: roboty przygotowawcze pod budowę biurowca firmy Skanska.

  Inwestor na potrzeby budowy wydzierżawił miejski teren, na którym znajdowało się podwórko przed kamienicą. A także wiekowa brzoza.

  - Wycięli ją z dnia na dzień.
  Bez żadnego ostrzeżenia ścięli drzewo na terenie, który nawet nie należy do nich! - denerwuje się Bartłomiej Czekański, jeden z mieszkańców - To drzewo było tu od zawsze, bawiły się na nim trzy pokolenia dzieci.
  - Płakać się chce, ale co my możemy zrobić? Z nami nikt się nie liczy- dodaje sąsiadka Teresa Słabińska.

  Mariusz Krzak ze Skanska Property tłumaczy, że firma miała wszystkie pozwolenia potrzebne na wycinkę. Drzewo zostało wycięte przy zabezpieczeniu terenu budowy ze względów bezpieczeństwa. Firma wykona w zamian nasadzenia zastępcze.
  - Naszej brzozy już to nie uratuje - mówi Teresa Słabińska.

  Urząd miejski we Wrocławiu od początku roku wydał 247 zezwoleń na podobne wycinki. Oprócz tego urzędnicy mają w planach usunięcie 89 drzew rosnących przy ulicach oraz 49 drzew w parkach.

  - Zarząd Zieleni Miejskiej prowadzi wycinkę drzew, które są w złym stanie zdrowotnym i mogą stanowić zagrożenie dla osób i mienia - wyjaśnia Julia Wach z magistratu.

  Ale wycinki zarządzone przez urzędników również nie podobają się mieszkańcom. Tak jest na Brochowie, gdzie z okolic dworca kolejowego zniknęło 15 drzew: 3 topole mieszańce, jedna topola osika, 8 robinii akacjowych, jedna dzika róża, jeden klon i jeden głóg.

  - Mieszkam niedaleko i od czasu wycięcia drzew pociągi słychać o wiele głośniej. Komu te drzew przeszkadzały? - pyta mieszkająca w pobliżu Marta Samborska-Stawiarska.

  Jak mówi Ewa Mazur, rzeczniczka Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta, drzewa trzeba było usunąć, ponieważ nachylone były w stronę wiaduktu i go niszczyły.

  - Część drzew przechylała się też na tory kolejowe i zagrażała bezpieczeństwu ruchu - mówi rzeczniczka. Zarząd Zieleni Miejskiej zasadzi w zamian za wycinkę młode drzewa w tamtej okolicy, prawdopodobnie w takiej samej ilości.

  Do tego doliczyć należy jeszcze drzewa rosnące na terenach wałów przeciwpowodziowych. Tak jak w okolicach Opatowic, gdzie w sumie zniknie 548 drzew. Drzewa wytnie Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych na odcinku od Mostu Dmowskiego do Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja S.A.

  - Ze zgrozą zaobserwowałem masową wycinkę drzew na groblach począwszy od Wzgórza Józefinka aż do drogi prowadzącej na Mokry Dwór. Wśród wyciętych drzew dominują stare lecz zdrowe dęby - pisze nasz czytelnik Andrzej Cichocki.
  Urzędnicy tłumaczą, że drzewa znikną ze względu na bezpieczeństwo przeciwpowodziowe.

  - Wycinki drzew w okolicach Opatowic związana jest z realizacją przebudowy wału powodziowego, który jest elementem projektu modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego- tłumaczy Joanna Gustowska, dyrektor DZMiUW.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (105)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  NIE !!!!!

  Mika (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Do diabla nie!! Nie chcę żyć w betonowej dżungli podczas gdy Dudek wdycha świeże leśne powietrze !!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Drzewa należy przesadzać , a nie wycinać !!!!

  Wrockus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

  Prawie każde drzewo można przesadzić w inne dogodne miejsce.
  Tak robią inne miasta.
  Nasi urzędnicy uznają tylko wycinki,i pozysk opału ?
  Dorodne dęby,klony,akacje wycinają.....
  Na nowe trzeba...rozwiń całość

  Prawie każde drzewo można przesadzić w inne dogodne miejsce.
  Tak robią inne miasta.
  Nasi urzędnicy uznają tylko wycinki,i pozysk opału ?
  Dorodne dęby,klony,akacje wycinają.....
  Na nowe trzeba czekać dziesiatki latzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dudkiewicza na bruk, drzewa ochronic

  andelf (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 8

  To jest nasze miasto i my chcemy zebe te drzewa rosly w naszym miescie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  na odwrot

  jaktotak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 11

  Mogli by teraz taka sama liczbe drzew zasadzic gdzies w roznych miejscach we wro :-)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kolejna rzeź drzew

  Dorota (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 9

  To jakaś ogólnopolska plaga. Piszę do Fundacji Ekorozwoju, Greenpeace, Wydziału Ochrony Środowiska. Te drzewa musimy uratować. Już przez ostatnie lata wycięto we Wrocławiu tysiące bezcennych drzew,...rozwiń całość

  To jakaś ogólnopolska plaga. Piszę do Fundacji Ekorozwoju, Greenpeace, Wydziału Ochrony Środowiska. Te drzewa musimy uratować. Już przez ostatnie lata wycięto we Wrocławiu tysiące bezcennych drzew, również w parkach (!), np. w bieńkowickim cały starodrzew włącznie z jednym z najstarszych w Polsce miłorzębów. Ktoś w tym mieście pozyskuje chyba cenne gatunki drewna na sprzedaż (?), a my potrafimy się tylko gapić lub coś naskrobać na fb. Tej rzezi przez dziesiątki lat, a właściwie nigdy nie zrekompensują żadne nasadzenia. W krajach cywilizowanych to nie do pomyślenia. Urzędnicy odpowiedzialni za takie "decyzje" stracili by pracę i wylądowali w więzieniu, bo tam ich miejsce.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...strategia faktów dokonanych

  Andrzej Cichocki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

  Oczywiście po części masz rację!
  Mógłbym oczywiście przytoczyć moją korespondencję z różnymi instytucjami na różnych szczeblach, z której nawet czasem wynikało że odpowiadający urzędnicy nie...rozwiń całość

  Oczywiście po części masz rację!
  Mógłbym oczywiście przytoczyć moją korespondencję z różnymi instytucjami na różnych szczeblach, z której nawet czasem wynikało że odpowiadający urzędnicy nie potrafią odróżnić Wyspy Opatowickiej od Opatowic, międzywala Odry od polderów Oławy itd. itp...
  Nie pozostaje mi więc nic innego jak dokumentacja zniszczeń i podsyłanie ich na fora różnych gazet (wrocławska, wyborcza itp) oraz na faceebook-owe STOP wycince drzew we Wrocławiu oraz na moje imienne i nie uważam się przez to za kogoś gorszego bo mam nadzieję, że ktoś z tej dokumentacji zrobi jakiś użytek.
  Pozdrawiam!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dorota masz rację

  Oburzona (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 14

  wycinka to granda, skandal, usilowalam dowiedziec sie czegos w tej sprawie - i niestety zero efektow, wszystko jest w granicach tzw prawa. Jestem szczerze oburzona

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Paliknot kazał pościnać wszystkie drzewa z krzyżami ! Namalowane sprayem nie dają się zmyć.

  Jacek H (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 8

  Palikociarnia się cieszy -to kto ujada ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dyra zielenie miejskiej na bruk...

  asdf (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 10

  kiedyś chciałem posadzić kilka drzew. Ale zeby nikt się nie dowalił, poszedłem po zgodę do zieleni miejskiej. I co? nie zgodzili się, mimo że zobowiązałem się do podlewania i pielegnowania tych...rozwiń całość

  kiedyś chciałem posadzić kilka drzew. Ale zeby nikt się nie dowalił, poszedłem po zgodę do zieleni miejskiej. I co? nie zgodzili się, mimo że zobowiązałem się do podlewania i pielegnowania tych drzew przez kilka lat. Nieoficjalnie mi powiedziano, że głowa tej instytucji chce wyciąć wszystkie drzewa które się tylko da, bo drzewa to... koszty. A magistrat nie chce kosztów. Trawnik, od czasu do czasu jakaś rachityczna jarzębinka lub ozdobna sliwa - tak widzą zieleń miejską w tej posranej instytucji.
  Czasem widac działania pozorowane - posadzą troche drzew i nigdy ich nawet nie podleją. Za dwa miesiące są uschnięte. I o to chodzi. Ludzie widzą że są nasadzenia, drzew nie ma (bo ma nie być), a przy okazji jest uzasadnienie dla kilku etatów - trzeba zrobić przecież plany kolejnych nasadzeń... zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sadzą same klony kuliste, które cienia nie dają

  Resztę drzew wykańczają sypiąc solą gdzie popadnie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 9

  Młodych drzewek nie podlewają. Posadzili na Królewieckiej obok stadionu to zaraz im uschły, na gwałt przed Euro sadzili następne. Zdrowe drzewa wycinają gdzie się da, aby mieć wolną działkę pod...rozwiń całość

  Młodych drzewek nie podlewają. Posadzili na Królewieckiej obok stadionu to zaraz im uschły, na gwałt przed Euro sadzili następne. Zdrowe drzewa wycinają gdzie się da, aby mieć wolną działkę pod zabudowę. Modernizacja parków też polega na brukowaniu alejek i wycinania starych krzaków i drzew niemodnych (park Staszica, jest goło i nieprzyjemnie). Już się boję tej modernizacji w parku zachodnim. Ile betonu wleją do parku wycinając drzewa niezgodne z koncepcją architekta. Im więcej plac budowlanych tym większa kasa z takiej "modernizacji". co tam sadzenie samych drzew, na tym się nie zarobi. Trzeba zrobić zamiast gołej ziemi na alejce zrobić powierzchnię brukową, betonową lub gumową. Zdrowie, relaks są nieważne. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dudkiewicz niszczy Wrocław dlaczego nie zalataja dzurawych dróg chodników

  Wro (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 5

  dudkiewicza i kolegów niepokoją wiekowe dęby tworzą zagrożenie powodziowe ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  , (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 28 / 10

  Dutkiewicz wie , że nie wygra wyborów i na koniec postanowił bezpowrotnie zniszczyć wszystko to co jest symbolem Wrocławia.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To jest zemsta Poznania.

  przysłali man 13 kolumnę. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 4

  Dzisiaj 1000 drzew jutro 1000 kamienic.Zobaczycie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do chmur..

  Moralność (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 8

  "Do chmur każde drzewo się pnie. Skąd to wiedzieć masz, skoro ścinasz je?"

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo