MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Więcej pieniędzy na pogrzeby. Oprócz wyższego zasiłku pogrzebowego, dojdzie też specjalny dodatek. Do wzięcia nawet 9 tys. zł

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Oprócz wypłaty zasiłku pogrzebowego, możliwe będzie też uzyskanie dodatkowego zasiłku celowego wynoszącego do 2 tys. zł. To oznacza, że wraz z zasiłkiem pogrzebowym, będzie można dostać 9 tys. zł
Oprócz wypłaty zasiłku pogrzebowego, możliwe będzie też uzyskanie dodatkowego zasiłku celowego wynoszącego do 2 tys. zł. To oznacza, że wraz z zasiłkiem pogrzebowym, będzie można dostać 9 tys. zł 123rf
Zasiłek pogrzebowy wzrośnie z 4 tys. do 7 tys. zł. Na tym jednak nie koniec. Pojawiła się propozycja, aby do zasiłku pogrzebowego wypłacany był jeszcze dodatkowy zasiłek celowy. Kto może dostać dodatkowe pieniądze i w jakiej kwocie?

Spis treści

O potrzebie podwyższenia zasiłku pogrzebowego mówi się od lat. Projekt nowych przepisów został już przygotowany i zakłada podwyżkę świadczenia o 75 proc., czyli z kwoty 4 tys. do 7 tys. zł. Ta zmiana jest oczekiwana przez społeczeństwo, bo wysokość wsparcia nie była waloryzowana od kilkunastu lat. Zasiłek pogrzebowy w wielu miastach, gdzie ceny pogrzebu mogą być bardzo wysokie, nie wystarcza na zorganizowanie ostatniego pożegnania. Projekt nowych przepisów został już umieszczony w wykazie prac legislacyjnych. Co istotne, zasiłek pogrzebowy ma być waloryzowany co roku.

Zasiłek pogrzebowy wzrośnie i wyniesie 7 tys. zł

„Zasiłek pogrzebowy w wysokości 7 tys. zł będzie w większym stopniu rekompensował rzeczywiście poniesione koszty pogrzebu, a jednocześnie kwota ta uwzględnia możliwości finansowe Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i budżetu państwa” – wyjaśniał Sebastian Gajewski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  w odpowiedzi na interpelację posłów.

Dodatkowy zasiłek celowy do zasiłku pogrzebowego. Do wzięcia 2 tys. zł

Oprócz wypłaty zasiłku pogrzebowego, możliwe będzie też uzyskanie dodatkowego zasiłku celowego wynoszącego do 2 tys. zł. To oznacza, że wraz z zasiłkiem pogrzebowym, będzie można dostać nawet 9 tys. zł. Dodatkowy zasiłek pogrzebowy ma przysługiwać, gdy koszty pogrzebu okazały się wyższe niż kwota zasiłku pogrzebowego. Autorzy nowych przepisów mówią tu o „kosztach nadzwyczajnych”. To może być m.in. wysoki koszt sprowadzenia ciała z innego państwa, w tym np. koszty transportu lotniczego. Wskazują jednocześnie, że chodzi tu o koszty, których nie można było uniknąć i były one trudne do przewidzenia. Zasiłek celowy nie będzie więc przysługiwał, gdy jakaś firma pogrzebowa wyceniła swoje usługi na dużo więcej, niż wynoszą ceny rynkowe lub gdy rodzina wykupiła jakieś specjalne usługi.

Dodatkowy zasiłek ma również przysługiwać, gdy koszty pogrzebu poniosła osoba, która nie będzie miała prawa do zasiłku pogrzebowego w wysokości 7 tys. zł – na przykład, gdy opiekujący się osobą samotną po jej śmierci samodzielnie zorganizował pogrzeb. Taka osoba może ubiegać się maksymalnie o 2 tys. zł zasiłku.

Wypłata dodatkowego zasiłku ma mieć charakter uznaniowy i być realizowana przez gminy. Można więc przyjąć, że każda sytuacja będzie wymagała indywidualnego podejścia i możliwa będzie odmowa wypłaty środków lub wypłata w niższej niż 2 tys. zł kwocie. „Zasiłek celowy w kwocie do 2000 zł na pokrycie uzasadnionych i udokumentowanych kosztów pogrzebu może być przyznany osobie, która pokryła koszty pogrzebu, jeśli po osobie zmarłej nie przysługuje zasiłek pogrzebowy albo jeśli osoba, która pokryła koszty pogrzebu, jest uprawniona do zasiłku pogrzebowego i poniosła w związku z pogrzebem nadzwyczajne, trudne do przewidzenia, niemożliwe do pokrycia z kwoty zasiłku pogrzebowego, koszty” – czytamy w projekcie ustawy.

Związek Powiatów Polskich: to przerzucanie kosztów na mieszkańców

Duże wątpliwości dotyczące przede wszystkim wypłaty dodatku przez gminy ma Związek Powiatów Polskich, który zaapelował o wykreślenie tego przepisu z projektu.

„O zasiłek będą mogły starać się osoby o relatywnie dobrej sytuacji finansowej, w tym osoby, którym będzie przysługiwało prawo do spadku po osobie zmarłej , a koszty będzie ponosić gmina (w praktyce jest to przerzucanie kosztów na wszystkich mieszkańców). Zupełnie niezrozumiałe jest przyznanie prawa do otrzymania zasiłku na sprawienie pogrzebu, nawet jeżeli osoba uprawniona otrzymała na ten cel zasiłek pogrzebowy”– czytamy w dokumencie opublikowanym na stronie Związku Powiatów Polskich.

Kto może dostać zasiłek pogrzebowy?

Przypomnijmy, że według wyliczeń autorów projektu, podwyżka świadczenia wyniesie ponad 2 mld zł w skali roku. Nie zmienią się zasady przyznawania zasiłku pogrzebowego. Do ubiegania się o to świadczenie są uprawnione następujące osoby i podmioty:

  • członkowie rodziny,
  • pracodawcy,
  • domy pomocy społecznej,
  • gminy,
  • powiaty,
  • kościoły i związki wyznaniowe,
  • inne osoby,

- jeżeli te osoby lub podmioty pokryły koszty pogrzebu (w razie poniesienia kosztów pogrzebu przez więcej niż jedną osobę lub podmiot, zasiłek pogrzebowy ulega podziałowi między te osoby lub podmioty – proporcjonalnie do poniesionych kosztów pogrzebu).

Zasiłek pogrzebowy przysługuje po śmierci m.in.: osoby, która ma przyznaną emeryturę lub rentę, osoby, która ma przyznaną emeryturę pomostową, osoby, która jest ubezpieczona w ZUS, osoby, która ma przyznane nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, osoby, która zmarła w czasie pobierania zasiłku chorobowego albo świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu ubezpieczenia.

źródło: Projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, opinia Związku Powiatów Polskich, ZUS

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Więcej pieniędzy na pogrzeby. Oprócz wyższego zasiłku pogrzebowego, dojdzie też specjalny dodatek. Do wzięcia nawet 9 tys. zł - Strefa Biznesu

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska