Weekend z piłką ręczną: świetne Metraco, optymizm KPR-ów, mężczyźni zawiedli

Michał Rygiel
Juliana Malta rzuciła w niedzielę cztery bramki i pokazała, że po kontuzji nie ma już śladu Facebook.com/MKS Zagłębie Lubin
Podopieczne Bożeny Karkut rozpędzają się, coraz lepiej wyglądają dolnośląskie KPR-y. Sporo pracy przed Chrobrym i Zagłębiem - tak wyglądał weekend z piłką ręczną w naszym regionie

W takich meczach trzeba wygrywać, jeśli chce się mierzyć nie tylko w play-offy, ale i w medale.W niedzielne popołudnie do Lubina przyjechały liderki PGNiG Superligi kobiet, zespół Kramu Startu Elbląg. Metraco Zagłębie wiedziało, że pomimo siły rywala musi walczyć o komplet punktów i już pierwsze minuty pokazały, że za zamiarami pójdą czyny.

Po raz kolejny świetnie w bramce spisała się Monika Wąż, która nie pozwoliła rywalkom odjechać na kilkubramkową przewagę. Co więcej, po 10 minutach to gospodynie prowadziły dwoma bramkami. Liderki z Elbląga nie zamierzały jednak złożyć broni i szybko, a co najważniejsze skutecznie odpowiadały na ataki “Miedziowych”. Za poczynania ofensywne lubinianek odpowiadała głównie Karolina Semeniuk, zaś po stronie gości świetnie grała Sylwia Lisewska.

Druga odsłona to szybkie przejęcie inicjatywy przez Start. Elblążanki przez pierwszy kwadrans drugiej połowy prowadziły, miały nawet podwójną przewagę, której jednak nie wykorzystały. Zawodniczki Bożeny Karkut były bardziej bezlitosne, rzucając sześć bramek z rzędu i demolując rywalki w końcówce spotkania. Metraco zdaje się wracać na właściwe tory.

W dobrą stronę, choć jeszcze bez wymiernych korzyści, zmierzają oba KPR-y. W Jeleniej Górze optymizm jest może nieco większy, a to za sprawą wywalczenia pierwszego punktu w sezonie. Jeleniogórzanki pokazały ogromną determinację i wolę walki.Na dwadzieścia minut przed końcem przegrywały z Olimpią-Beskid Nowy Sącz 14:20, ale przez dwanaście minut powstrzymały rywalki i nie tylko doprowadziły do wyrównania, ale i wyszły na prowadzenie. W końcówce kibice gospodarzy nie zgadzali się z decyzjami sędziów, ale punktu zawodniczkom Tomasza Konitza nikt nie odbierze.

WKobierzycach co prawda wciąż zero po stronie zdobyczy, ale podopieczne Tomasza Folgi postawiły się nowemu liderowi z Gdańska. Przegrały z Łączpolem zaledwie dwiema bramkami. W następnej kolejce grają w Nowym Sączu. Jeleniogórzanki dały przykład, jak grać z Olimpią-Beskid.

Czegoś zabrakło z kolei w przypadku dolnośląskich klubów w PGNiG Superlidze mężczyzn. Czego? Ciężko powiedzieć, zwłaszcza w przypadku Zagłębia. Wydawało się, że “Miedziowi” mają mecz z Wybrzeżem Gdańsk pod kontrolą. Do przerwy prowadzili jedną bramką, a w pewnym momencie pierwszej połowy mieli nawet cztery bramki przewagi. Jednak druga odsłona to zupełnie inna historia. W bramce gości dobrze spisywał się Pieńczewski, zaś ofensywa Wybrzeża nie miała problemu z konstruowaniem swoich akcji. W ostatnich sekundach wyszli na prowadzenie.Zagłębie zdążyło odpowiedzieć, ale sędziowie nie uznali tego trafienia.

Chrobry również w ostatnich sekundach stracił piłkę. Błąd wykorzystał Kowalczyk i pozbawił szczypiornistów z Głogowa nadziei chociażby na dogrywkę.

4. kolejka PGNiG Superligi Kobiet

Metraco Zagłębie Lubin - Kram Start Elbląg 31:28 (16:16)
Metraco Zagłębie: Wąż, Maliczkiewicz – Grzyb 1, Semeniuk 7, Trawczyńska 2, Buklarewicz , Ważna 2, Walczak , Marić 4, Jochymek 4, Malta 4 , Milojević 4, Belmas, Premović 3.
Kram Start: Szywerska, Powaga – Balsam 6, Dankowska 2, Hawryszko, Grobelska 2, Waga 2, Muchocka , Jędrzejczyk 3, Kwiecińska , Gerej 1, Lisewska 8, Stokłosa 1, Świerżewska, Andrzejewska 3, Szopińska.

Olimpia-Beskid Nowy Sącz - KPR Jelenia Góra 25:25 (14:13)
Olimpia-Beskid: Sach, Szczurek - Płachta 3, Leśniak 6, Choromańska 3, Luberecka 1, Dzidek, Smbatian 2, Pożoga, Rosińska 3, Szabo 7.
KPR:Hoffman, Ciesiółka - Bielecka 3, Bilenia 1, Kobzar 6, Załoga 6, Jasińska 5, Kaniecka, Herbut 1, Janas 2, Koc 1.

KPR Kobierzyce- AZS Łączpol AWFiS Gdańsk 23:25 (12:12)
KPR : Demiańczuk, Olejnik - Skalska 6, Mączka 5, Wesołowska 4, Kaźmierska 3, Szymańska 2, Bartkowska, Linkowska 1, Michalak 2.
Łączpol: Chojnacka, Kajumowa - Pasternak 1, Stachowska 5, Mazurek, Gędłek, Siódmiak 5,Kalska 5 , Żukowska 1, Górna 1, Ciura 1, Cirjan, Lalewicz, Skonieczna, Świerczek 3, Masna 3

Pozostałe mecze:
Pogoń Szczecin - Energa Koszalin 31:23 (10:14), Vistal Gdynia - UKS Kościerzyna 34:18 (16:10), Piotrcovia - MKS Selgros Lublin 19:28 (12:15)
Następna kolejka (24-25.09): Energa AZS- Vistal, Start - Pogoń, Łączpol -Metraco, Olimpia-Beskid - Kobierzyce, Selgros - Jelenia Góra, Kościerzyna - Piotrków Trybunalski

4. kolejka PGNiG Superligi Mężczyzn
Chrobry Głogów - KS Azoty Puławy 25:26 (13:13)
Chrobry: Stachera, Kapela - Kubała 8, Sićko 4, Krzysztofik 4, Sadowski 3, Świtała 2, Płócienniczak 1, Gujski 1, Tylutki 1, Biegaj 1, Sobut.
Azoty: Koshovy, Bogdanov - Łyżwa 6, Prce 5, Krajewski 3, Skrabania 3, Jurecki 3, Kowalczyk 2, Sobol 1, Kuchczyński 1, Masłowski 1, Grzelak 1, Przybylski, Kubisztal, Petrovsky.

Zagłębie Lubin - Wybrzeże Gdańsk 26:27 (14:13)
Wybrzeże: Suchowicz, Pieńczewski, Chmieliński - Oliviera 1, Podobas, Skwierawski 3, Kornecki 2, Bednarek, Sulej 1, Rogulski 4, Prymlewicz, Kondratiuk 5, Wróbel 5, Salacz, Kostrzewa 6.
Zagłębie: Małecki, Skrzyniarz - Stankiewicz 4, Czuwara 4, Dzono 5, Szymyślik 1, Bartczak 1, Przysiek 4, Kuźdeba 2, Mrozowicz, Pawlaczyk 1, Gudz, Moryto 2, Wolski, Pietruszko.

Pozostałe mecze: Vive Tauron Kielce - SPR Stal Mielec 35:23 (19:10), Orlen Wisła Płock -Górnik Zabrze 33:21 (15:13), Piotrkowianin Piotrków Trybunalski - Sandra Spa Pogoń Szczecin 25:28 (13:14), MMTS Kwidzyn - KPR RC Legionowo 23:20(9:9), Gwardia Opole - Meble Wójcik Elbląg 24:21 (12:11).
Następna kolejka (21-24.09): Sandra Spa Pogoń Szczecin - Vive Tauron Kielce, KPR RC Legionowo - Wisła Orlen Płock, Azoty Puławy - MMTS Kwidzyn, Górnik Zabrze -Meble Wójcik Elbląg, Wybrzeże Gdańsk - Chrobry Głogów,Stal Mielec - Gwardia Opole, Zagłębie Lubin - Piotrkowianin Piotrków Trybunalski