Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wędrówka po kładkach przez torfowiska i mokradła. Na Dolnym Śląsku jest kilkanaście pięknych tras

Alina Gierak
Alina Gierak
Torfowiska można podziwiać z oddali oraz z drewnianych kładek nad nimi
Torfowiska można podziwiać z oddali oraz z drewnianych kładek nad nimi S.Korzuch/Zieleniec.pl
W upalne dni najczęściej szukacie ochłody nad wodą. Niestety, na ogół wszędzie są tłumy. Tymczasem cień i chłód znajdziecie na szlakach poprowadzonych wśród torfowisk i mokradeł. Często wędruje się w lesie po drewnianych kładkach. Na trasach prawie nie ma turystów. Na Dolnym Śląsku nie brakuje udostępnionych do zwiedzania mokradeł i torfowisk. Gdzie najlepiej wędrować?
od 16 lat

Spis treści

Co to są torfowiska

Torfowiska to obszar o stale wysokim poziomie wód gruntowych, na którym występują złoża torfu oraz charakterystyczna roślinność. Ze względu na charakter złoża torfowego, typ roślinności i rodzaj gospodarki wodnej torfowisko dzieli się na 3 zasadnicze typy: niskie, wysokie i przejściowe.

Torfowiska zajmują w Polsce łącznie 12 548 km kwadratowych, w tym torfowiska niskie stanowią aż 92,4 procent.

Torfowisko stanowi ważny ekosystem; ma zdolność retencji wody. Jest też środowiskiem życia wielu organizmów niespotykanych nigdzie poza tym ekosystemem.

Co to są mokradła?

Mokradła to obszary o płytkim (powyżej 1,0 m) poziomie wody gruntowej, tereny silnie uwilgotnione (zalane wodą lub okresowo zabagnione) o glebach mineralnych lub organicznych. Łączna powierzchnia mokradeł w Polsce wynosi 43 459 km2, co stanowi 13,9 procent powierzchni kraju. Dlaczego należy je chronić?

  • Mokradła to raj dla ptaków i zwierząt.
  • Zatrzymują wodę w środowisku i w sposób bezpieczny dla przyrody ją oddają.
  • Zapobiegają erozji gleb, stanowią także naturalne filtry, które blokują zanieczyszczenia z opadów atmosferycznych, wód powierzchniowych i podziemnych
  • Zapewniają nam bezpieczeństwo przed powodziami i sztormami, z każdym hektarem pochłaniają 14 milionów litrów wody powodziowej

O niezwykłym motylu na Dolnym Śląsku przeczytacie tutaj

Po kładkach po torfowiskach i mokradłach na Dolnym Śląsku

Nie wszystkie mokradła i torfowiska są udostępnione do zwiedzania. Niektóre objęte są całkowitą ochroną ze względu na roślinność i zwierzęta, które tam występują. Ale jest kilka, po których poprowadzono specjalne kładki i mostki, by bezpiecznie wędrować i niczego nie niszczyć. Poznajcie najciekawsze z nich.

Torfowisko pod Zieleńcem

Torfowisko pod Zieleńcem jest wyjątkowym miejscem, który zachwyca o każdej porze roku. Wyjątkowość tego miejsca doceniono już u progu XX wieku, gdy w 1919 roku powstał pierwszy mały rezerwat.

Tworzą je dwie Topielisko i Czarne Bagno”, przy czym rezerwat przyrody obejmuje Topielisko i tylko fragment Czarnego Bagna.

Torfowisko powstało 8 tysięcy lat temu. Położone jest na zachodnim zboczu Bieśca, w samym sersu tajemniczych Gór Bystrzyckich. Głębokość (miążość) torfu sięga tutaj 8 metrów.

Torfowisko powstało dzięki specyficznemu podłożu – nieprzepuszczalnym skałom. Margle i piaskowce osadzone na gnejsach, dzięki poziomemu ukształtowaniu terenu powodują, że jest to miejsce praktycznie bezodpływowe.

Niektórzy zielenieckie torfowisko przyrównują do tajgi syberyjskiej. Znajdziecie tu niespotykane gdzie indziej rośliny wśród nich mięsożerną rosiczkę. Rosną tu także: kosodrzewina, brzoza niska, przygiełka biała, borówka bagienna, żurawina, sosna błotna, turzyca pospolita oraz wełnianka pochwowata i wąskolistna.

Na terenie Torfowiska pod Zieleńcem poprowadzono ścieżkę przyrodniczą. Na długości 3 kilometrów postawiono 13 tablic edukacyjnych, kilka miejsc odpoczynku i kładkę przez torfowisko, dzięki czemu spacer jest nie tylko relaksem na łonie przyrody, ale przyjemną lekcją przyrody w terenie.

Parking i dojazd do Torfowiska pod Zielenieńcem

Miejsce to znajduje się zaledwie 30 minut spaceru od centrum Zieleńca. Prowadzi do niego zielony, łatwy szlak. Można pozostawić także auto na parkingu przy Rezerwacie pod Zieleńcem, 5 km od Dusznik-Zdroju. Z tego miejsce do terenu torfowiska jest około 1,2 km. Kto jest z dziećmi na wózku, może wybrać dłuższą drogą pożarową.
Sprawdź, jak dojechać do Zieleńca

Rezerwat przyrody Torfowiska Doliny Izery

Bagniska ze specyficzną roślinnością w okolicach dzisiejszej Izerskiej Hali oraz płynących przez nią rzek (Jagnięcy Potok oraz Izera) zaczęły się tworzyć jeszcze w końcówce epoki lodowcowej. Mikroklimat wokół Torfowisk Doliny Izery przypomina nieco subalpejskie piętro Karkonoszy i północną Skandynawię, dzięki czemu powstała absolutnie unikalna szata roślinna.

Teren rezerwatu jest bogaty w wiele cennych i chronionych okazów flory, jak rosiczka, widłaczek torfowy czy arnikę górską. Na obszarze tym występuje
Teren rezerwatu jest bogaty w wiele cennych i chronionych okazów flory, jak rosiczka, widłaczek torfowy czy arnikę górską. Na obszarze tym występuje również duża różnorodność gatunków zwierząt, głównie ptaków – jak dotąd rozpoznano ich około 70, w tym orzeł bielik. Świeradów-Zdrój.pl

Można tutaj spotkać tak kosodrzewinę, jak też arnikę górską, arcydzięgiela, wierzbę płożącą, rosiczkę pośrednią, widłaczka torfowego, sosnę błotną, sit cienki i wiele, wiele innych. Świat zwierząt reprezentują m.in. sarny, traszki górskie, jelenie, żaby trawne, lisy, liczne gryzonie. Zaobserwować można również cietrzewie, bociany czarne, jerzyki, lelki, bekasy.

Przez rezerwat wiedzie żółty szlak turystyczny, który zaczyna się przy schronisku na Stogu Izerskim. Na górę można wjechać koleją gondolową ze Świeradowa -Zdroju.

Warto zatrzymać się na chwilę przy 8 stanowiskach edukacyjnej ścieżki przyrodniczej. O wyjątkowości izerskich torfowisk można przekonać się bez opuszczania miasta. Nadleśnictwo Świeradów utworzyło niezwykły ogród dydaktyczny "Izery Trzech Żywiołów”.

Jak dojechać do Świeradowa-Zdroju, zobacz tutaj

Ze Stogu Izerskiego szlak przez torfowisko prowadzi przez zabłocone i mokre fragmenty. Zanim wybierzemy się na oglądanie izerskich uroczysk, warto ubrać na nogi klasyczne buty górskie lub zabrać ze sobą do plecaka nawet kalosze.

Czytaj także

Jaworowa Łąka i Czarny Kocioł Jagniątkowski

Z dala od zatłoczonych tras turystycznych, wcięty we wschodni stok Śmielca, znajduje się Czarny Kocioł Jagniątkowski.
Górna krawędź kotła sięga 1325 m n.p.m., zaś jego dno znajduje się na wysokości 1130-1150 m n.p.m. Obecność granitowych ścian skalnych nadaje temu miejscu wysokogórski charakter.

Fragment dna kotła zajmuje tzw. Jaworowa Łąka. Jej nazwa pochodzi od rosnącego w tym miejscu starego okazu klona jawora. Każdego lata na Jaworowej Łące można podziwiać kwitnącą arnikę górską

Do Jaworowej Łąki prowadzą szlaki: Niebieski wzdłuż Koralowej ŚcieżkiZielony, który został poprowadzony wzdłuż  Ścieżki pod ReglamiCzarny, prowadzący
Do Jaworowej Łąki prowadzą szlaki:

Niebieski wzdłuż Koralowej Ścieżki
Zielony, który został poprowadzony wzdłuż Ścieżki pod Reglami
Czarny, prowadzący od Koralowej Ścieżki do Jaworowej Polany, gdzie poprowadzona jest krótka ścieżka w postaci drewnianej kładki nad młakami i łąkami. KPN

Szlak prowadzi od Jagniątkowa i wiedzie przez drewniane pomosty. W niewielkich prześwitach oraz w miejscach z wilgotnym podłożem (sąsiedztwo cieków wodnych i zastoin wodnych) występuje większe bogactwo florystyczne. Do ciekawszych gatunków spotykanych w najniższych partiach kotła należy m.in. podrzeń żebrowiec, przytulia hercyńska, widłak goździsty, siódmaczek leśny, goryczka trojeściowa i wroniec widlasty.

Na Jaworowej Łące jest drewniana kładka, która uniemożliwia deptanie runi i chociaż częściowo uniemożliwia schodzenie turystów ze szlaku. Ci jednak często zbaczają z drewnianej drogi, aby zmoczyć nogi w potoku lub zrobić ładne zdjęcie.

Gdzie leży Czarny Kocioł Jagniątkowski, sprawdź tutaj

Inne dolnośląskie mokradła i torfowiska, które warto odwiedzić

  • Długie Mokradło w Parku Narodowym Gór Stołowych
  • Krągłe Mokradło,obumierające torfowisko w Sudetach Środkowych w Górach Stołowych w okolicach Błędnych Skał
  • Niknąca Łąka, teren w Sudetach Środkowych w Górach Stołowych położony między Praskim Traktem i Krzywą Drogą
  • Równia pod Śnieżką w Karkonoskim Parku Narodowym
  • Torfowisko Borówki na bagnach Borów Dolnośląskich
  • Rezerwat przyrody Torfowisko Kunickie, obejmuje w gminie Kunice 11,83 ha lasów i torfowisk, powstałych w wyniku naturalnego wypłycania istniejącego tu niegdyś jeziora.
  • Trzcińskie Mokradła, obszar kilkudziesięciu hektarów torfowisk, położony na północny zachód od Janowic Wielkich,
  • Wielkie Torfowisko Batorowskie, jest to rozległy obszar w samym środku lasów Gór Stołowych, pomiędzy Batorowem a Szczelińcem.

Kliknijcie w galerię, by dowiedzieć się więcej o dolnośląskich torfowiskach i mokradłach
[galeria_przycisk]

Czytaj także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska