Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jagniątków, letniskowa dzielnica Jeleniej Góry. Mieszkał tu noblista Gerhart Hauptmann. Sprawdźcie, co go urzekło (ZDJECIA)

Alina Gierak
Alina Gierak
Jagniątków przyciąga do dzisiaj turystów krajobrazami, dostępnymi szlakami oraz klimatem. Kliknijcie galerię,by poznać tę letniskową dzielnicę Jeleniej Góry.
Jagniątków przyciąga do dzisiaj turystów krajobrazami, dostępnymi szlakami oraz klimatem. Kliknijcie galerię,by poznać tę letniskową dzielnicę Jeleniej Góry. Fotopolska.eu
Jagniątków był urokliwą, letniskową wioską. Przed wojną tu spacerowali wczasowicze, pływali w basenie, chodzili na bale. Dziś po tym ożywionym życiu towarzyskim nie ma śladu. Jedno się nie zmieniło. To nadal świetna baza wypadowa do wycieczek w Karkonosze, gdyż tutejsze szlaki są niezatłoczone i bardzo malownicze. Oddalony o 17 km od centrum stolicy Karkonoszy Jagniątków docenił noblista Gerhart Hauptmann, który w 1901 roku wybudował tu dom dla swojej rodziny. KLIKNIJCIE W GALERIĘ i zobaczcie, co urzekło dramaturga.

Spis treści

Jagniątków, czyli przedwojenny Agnetendorf

Niemiecka nazwa Jagniątkowa — Agnetendor — pochodzi od Barbary Agnieszki von Schaffgotsch, która pomagała czeskim uchodźcom. Była ona córką księcia legnicko-brzeskiego Joachima Fryderyka z rodu Piastów oraz małżonką hrabiego Krzysztofa Leopolda von Schaffgotscha, właściciela Zamku Chojnik.

Po wojnie pierwszą polską nazwą wsi powiązano z imieniem i wybrano Agnieszków. W roku 1946 zdecydowano zmienić ją na Jagniątków. Nazwa pochodzi z języka łacińskiego, w którym „agnes” oznacza „jagnię”.

Najmłodsza dzielnica Jeleniej Góry

W 1998 roku Jagniątków przyłączono do Jeleniej Góry. Jest najmłodszą dzielnicą i najwyżej położoną. Rozciąga się na długości około 4 km, a znajduje się na wysokości od 445 do 575 m n.p.m.

Do Jagniątkowa można dojechać z centrum Jeleniej Góry autobusami MZK nr 15 i 9.

Zobacz, jak samochodem dojechać do Jagniątkowa tutaj

W Jagniątkowie były dwa baseny, sala balowa i 11 pensjonatów

Przedwojenny Jagniątków tętnił wczasowym życiem. Były tu:

 • pięć hoteli z ogrodami i restauracjami,
 • dwa baseny kąpielowe,
 • jedenaście pensjonatów,
 • punkt informacji turystycznej,
 • poczta z telefonem,
 • schronisko "Grzybowiec",

Na potrzeby turystów działały: dwie masarnie, dwie piekarnie, dwie drogerie, zlewnia mleka, zakład fryzjerski, trzy kawiarnie.

Były także: fabryka wyrobów drewnianych i szlifiernia szkła, tartak oraz stacja benzynowa.

Dzisiaj po większości obietów nie ma śladu.

Do rozwoju ruchu turystycznego w Jagniątkowie przyczyniło się otwarcie linii kolejowej z Jeleniej Góry do Piechowic (1891 rok) i dalej do Szklarskiej Poręby. W latach 30. minionego wieku powstała droga łącząca Sobieszów, Jagniątków i Piechowice. Wtedy też do Jagniątkowa zaczęli tłumnie przybywać turyści.

Noblista zakochał się w Jagniątkowie i tu zbudował swój dom

Gerharta Hauptmanna, znanego niemieckiego autora powieści i dramatów, urzekły w Jagniątkowie piękne widoki i łagodny klimat. Kupił pod koniec 1899 roku łąkę w Jagniątkowie (wówczas Agnetendorf) i postanowił zbudować piękną willę widokową. Dom powstał według projektu berlińskiego architekta Hansa Griesebacha. Willa zbudowana została na wzór zameczku z cylindryczną wieżą, w stylu będącym mieszanką historyzmu i neorenesansu. Hauptmann nazwał swój nowy dom „Wiesenstein” (Łąkowy Kamień) – od licznych kamieni znajdujących się na jego posesji.

Dramaturg wprowadził się w 1901 roku do willi ze swoją drugą żoną Margaretą Marschalk i synem Benvenuto. Tu pracował i przyjmował gości. Szczególnie dużo było ich po 1912 roku, w którym Gerhart Hauptmann zdobył Literacką Nagrodę Nobla za dramat "Tkacze".

W 1922 roku, na swoje 60. urodziny Gerhart Hauptmann zlecił Johannesowi Maxymilianowi Avenariusowi, namalowanie fresków w swej jagniątkowskiej willi.
W 1922 roku, na swoje 60. urodziny Gerhart Hauptmann zlecił Johannesowi Maxymilianowi Avenariusowi, namalowanie fresków w swej jagniątkowskiej willi. Avenarius pokrył cały hol freskami, przedstawiającymi sceny z utworów pisarza. Odtąd hol willi „Wiesenstein” nazwany został Rajską Halą. Fotopolska.eu

Pisarz gościł w Jagniątkowie wielu artystów i intelektualistów. Bywali tu: pisarze, malarze, aktorzy, ludzie teatru, wydawcy itp. Wszystkich przyciągała tu serdeczna atmosfera domu, a także cisza i piękne, górskie krajobrazy tej wioski.

Wokół willi rozciąga się ogromny park, ze stawem i niegdyś z drewnianą halą spacerową, dziś już nieistniejącą. Do dzisiaj ogromne wrażenie robi rozłożenie i liczba drzew, których nasadzenia pisarz osobiście nadzorował. Przed wejściem do willi stoi rzeźba przedstawiająca postać „Hanusi” z dramatu Gerharta Hauptmanna, którą otrzymał na swoje osiemdziesiąte urodziny.

Noblista mieszkał w willi do śmierci w 1946 roku. Margareta Hauptmann uzyskała zgodę na wywiezienie do Niemiec ciała zmarłego męża, a także dobytku i licznych pamiątek po nobliście. Gerhart Hauptmann został pochowany na bałtyckiej wyspie Hiddensee.

Willa stała pusta do 1949 roku, kiedy został tu utworzony Ośrodek Wczasów Dziecięcych „Warszawianka”, który działał do 1997 roku. W 1989 roku, kanclerz Niemiec Helmut Kohl wraz z premierem Polski Tadeuszem Mazowieckim podjęli wspólnie decyzję o utworzeniu w domu Hauptmannów muzeum poświęconego nobliście. Przy wsparciu finansowym władz RFN, willa została gruntownie wyremontowana. 1 września 2001 roku otwarto oficjalnie Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze.

Turyści najczęściej kończą zwiedzanie Jagniątkowa na Muzeum Gerharta Hauptmanna. Szkoda, bo wystarczyłoby, gdyby przeszli kilkaset metrów dalej i ruszyli na wspaniałe wycieczki.

Z Jagniątkowa można podziwiać Karkonosze
Z Jagniątkowa można podziwiać Karkonosze Fotopolska.eu

Dokąd można wędrować z Jagniątkowa?

Jagniątków to świetna baza wypadowa w góry. Wiedzie stąd kilka szlaków turystycznych i rowerowych.

 • szlak żółty na Grzybowiec
 • szlak niebieski na Czarną Przełęcz (Droga przyjaźni Polsko - Czeskiej)
 • szlak czarny na Halę pod Łabskim Szczytem
 • szlak żółty do wodospadu Podgórnej przez Przesiekę
 • szlak czarny na Przełęcz Karkonoską przez dolinę Sopotu
 • szlak niebieski i zielony na Chojnik
 • szlak niebieski do Czarnego Kotła Jagniątkowskiego
 • Z Jagniątkowa biegną także szlaki turystyczne do miejscowości podgórskich: Przesieki, Podgórzyna czy Borowic.

Przez Jagniątków przechodzi Droga pod Reglami, szeroki leśny trakt, prowadzący na wysokości 530-680 m n.p.m., pomiędzy Głównym Grzbietem Karkonoszy a Pogórzem Karkonoskim. Wiedzie od Przesieki przez Jagniątków, Michałowice aż do Szklarskiej Poręby. Droga ma 11 kilometrów. W Jagniątkowie zaczyna się przy Karkonoskim Banku Genów Karkonoskiego Parku Narodowego. Jest to placówka KPN, która ma za zadanie chronić, odtwarzać i zachować różnorodność biologiczną najcenniejszych gatunków karkonoskiej flory.

Jagniątków położony jest na wysokości od 450 - 620 m n.p.m. w dolinie rzeki Wrzosówki oraz jej dopływów Sopotu i Brocza.
Jagniątków położony jest na wysokości od 450 - 620 m n.p.m. w dolinie rzeki Wrzosówki oraz jej dopływów Sopotu i Brocza. Fotopolska.eu

Kliknij galerię i dowiedz się więcej o Jagniątkowie

od 7 lat
Wideo

Rekonstrukcja Bitwy pod Gorlicami 2024 - przygotowania

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska