Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

We wrocławskim szpitalu wojskowym leczą raka kompleksowo. Od stycznia rusza ważne centrum

Monika Fajge
Monika Fajge
Szpital przy ul. Weigla już w ubiegłym roku spełnił wszystkie ministerialne wymogi, żeby zostać Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego.
Szpital przy ul. Weigla już w ubiegłym roku spełnił wszystkie ministerialne wymogi, żeby zostać Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego. 4. Wojskowy Szpital Kliniczny
To dobra wiadomość dla pacjentów zmagających się z poważnym nowotworem. Od nowego roku 4. Wojskowy Szpital Kliniczny we Wrocławiu będzie miał status Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego. W całym kraju takich ośrodków jest kilka.

Spis treści

Pomysł utworzenia Centrów w wybranych szpitalach na terenie całej Polski pojawił się już w 2020 r. w Ministerstwie Zdrowia. Stosowne rozporządzenie weszło w życie na początku 2021 r. Chodzi o to, by objąć pacjentów z rakiem jelita grubego kompleksową opieką w placówkach, które mają odpowiedni sprzęt, specjalistów i doświadczenie. To ważne, bo statystyki są alarmujące.

W Polsce każdego roku diagnozuje się około 18 tys. zachorowań na raka jelita grubego. To nowotwór, który może rozwijać się bezobjawowo nawet przez 10 lat. Aż 70 procent pacjentów, którzy zgłaszają są do lekarza jest już w trzecim albo czwartym stadium choroby.

4. Wojskowy Szpital Kliniczny od dawna pomaga pacjentom onkologicznym

Placówka już w ubiegłym roku spełniła wszystkie ministerialne wymogi, żeby zostać Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego, m.in. przeprowadziła dostateczną liczbę kolonoskopii oraz operacji raka jelita grubego.

– Mamy świetnych specjalistów na każdym etapie diagnostyki i leczenia. Poczynając od endoskopii, poprzez leczenie operacyjne, badania histopatologiczne, na chemioterapii kończąc – mówi dr hab. n. med. Mariusz Chabowski, kierownik Kliniki Chirurgicznej w 4. WSK.

Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego przy ul. Weigla od 1 stycznia 2023 r.

Ideą utworzenia centrów jest objęcie chorego kompleksową opieką. Pacjent jest diagnozowany i leczony w jednym miejscu, nie musi “biegać” od placówki do placówki. W Centrum ma zapewnione leczenie operacyjne, leczenie uzupełniające (np. chemioterapię) i opiekę pooperacyjną.

– To dobra wiadomość dla nas, a zwłaszcza dla pacjentów. Opieka prawidłowo skoordynowana oznacza dla nich po prostu szybsze leczenie i dużo mniej stresów – uważa ppłk lek. Piotr Kabziński, ordynator chirurgii onkologicznej.

W szpitalu wojskowym we Wrocławiu pacjent może liczyć na pomoc tzw. koordynatora terapii onkologicznej. Jego zadaniem jest ułatwienie przepływu informacji pomiędzy pacjentem a lekarzem.

– Pomagamy osobom z Kartą Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DILO). Umawiamy terminy koniecznych badań w celu potwierdzenia lub wykluczenia nowotworu złośliwego, a jeśli trzeba zwołujemy konsylia onkologiczne, podczas których zespół lekarzy decyduje o najlepszej dla pacjenta ścieżce leczenia - mówi dr n. med. Magdalena Kanicka, kierownik zespołu koordynatorów pakietu onkologicznego.

Najważniejsza jest profilaktyka

Lekarze przekonują: nie warto zwlekać z poddaniem się zabiegowi kolonoskopii. To badanie, które może uratować życie. Kolonoskopię można zrobić we Wrocławiu m.in. w ramach badań przesiewowych.

Rak jelita grubego – niepokojące objawy

  • obecność krwi w stolcu
  • zaburzenia rytmu wypróżnień
  • występowanie naprzemiennie biegunek i zaparć
  • spadek masy ciała
  • osłabienie
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska