Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

We Wrocławiu trzy kolejne skwery zyskają swoich patronów. Nazwiska wybitnych postaci. Kogo konkretnie?

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
park Leonarda da Vinci
park Leonarda da Vinci Paweł Relikowski / Polska Press
Urząd Miasta we Wrocławiu przygotowuje się do zbliżającej sesji rady. Przeprowadzone zostały konsultacje odnośnie uchwał, które mają nadać trzem skwerom we Wrocławiu patronów. Z czyimi imionami zostaną nadane nazwy parkom na Muchoborze Wielkim. Gądowie Małym i Sołtysowicach?

We wrocławskim urzędzie miasta trwają ostatnie prace w biurze nazewnictwa. Urzędnicy przeprowadzili konsultacje w sprawie nadania nazw z imiennym patronatem, trzem skwerom w różnych częściach miasta. Uchwały dotyczą zieleńców na

  • Muchoborze Wielkim,
  • Gądowie Małym,
  • Sołtysowicach.

park Leonarda da Vinci

Park zlokalizowany jest na Gądowie Małym. A dokładnie pomiędzy ulicami: Stefana Drzewieckiego, Jerzego Bajana i bulwarem Dedala. Skwer ten został urządzony z pieniędzy z WBO. A o taką, a nie inną nazwę zabiegali mieszkańcy osiedla Kosmonautów i lider projektu. Prezydent Wrocławia podjął inicjatywę nadania nazwy wskazanej we wniosku.

- Patronat mistrza Leonarda idealnie wkomponowuje się w lotniczy charakter osiedla Gądów Mały. Park jest tworzony od kilku lat w poszczególnych etapach, łącząc funkcję edukacyjną, rekreacyjną i wypoczynkową. Elementami parku nawiązującymi do twórczości Leonarda da Vinci są: rzeźba człowieka witruwiańskiego, model machiny latającej, model helikoptera, katapulty czy wahadło. Park dostępny jest dla wszystkich, również dla osób ze szczególnymi potrzebami i osób z niepełnosprawnością - czytamy w uzasadnieniu.

skwer Ofiar Obozu Burgweide

O taką nazwę do wrocławski urzędników zgłosił się Instytut Pamięci Narodowej. Na Wrocławskich Sołtysowicach - w miejscu, gdzie dziś znajduje się skwer - przy alei Poprzecznej; w czasie wojny funkcjonował niemiecki obóz pracy przymusowej. Wówczas to była wieś Burgweide, a w granicę Wrocławia była wchłonięta w 1951 roku.

- Obóz funkcjonował w latach 1941-1945. Początkowo miał charakter obozu przejściowego, z którego osadzonych kierowano do różnych zakładów pracy i innych obozów nie tylko na terenie Wrocławia, ale całej III Rzeszy. Taką rolę pełnił także w drugiej połowie 1944 roku, gdy od sierpnia trafiło do niego przynajmniej kilkanaście tysięcy cywilnych mieszkańców Warszawy (a wśród nich powstańcy), wywiezionych na roboty przymusowe w trakcie i po upadku powstania warszawskiego. Osadzonych w nim robotników przymusowych - w tym kobiety i dzieci – kierowano do najcięższych i najbardziej niebezpiecznych prac, m.in. przy budowie barykad i lotniczego pola startowego na pl. Grunwaldzkim. To był największy podobóz Gross-Rosen we Wrocławiu. Szacuje się, że w ciągu kilku lat przez obóz Burgweide przeszło w sumie około 25-35 tys. robotników przymusowych. Burgweide to obóz bardzo symboliczny – to właśnie nad nim zawisła flaga uznawana za pierwszą polską flagę w powojennym Wrocławiu - czytamy w uzasadnieniu.

skwer Ludwika Witolda Rajchmana

Ten zieleniec znajduje się na Muchoborze Wielkim we Wrocławiu. Pomiędzy ulicami Stanów Zjednoczonych, Australijską i Norweską urzędnicy proponują nazwę w skwerze im. Ludwika Witolda Rajchmana. Ta nazwa ma upamiętnić współpracę miasta Wrocław z Funduszem Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci.

Ludwik Witold Rajchman to polski lekarz, bakteriolog i działacz społeczny żydowskiego pochodzenia. Pomysłodawca i pierwszy przewodniczący Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci czyli UNICEF.

- Po II wojnie światowej poproszono go o przygotowanie raportu o stanie zdrowia europejskiej ludności i strategii przeciwdziałania ostremu kryzysowi w tej kwestii. Ponieważ stan zdrowia dzieci był katastrofalny, Rajchman wystąpił na zgromadzeniu ONZ w Genewie o założenie fundacji pomocy dzieciom – poszkodowanym podczas II wojny światowej. Utworzono ją pod nazwą UNICEF - Międzynarodowy Fundusz Doraźnej Pomocy Dzieciom. Rajchman kierował nim w latach 1946 - 1950. Nie pobierał wynagrodzenia za tą prace – czytamy w uzasadnieniu.

park Leonarda da Vinci

We Wrocławiu trzy kolejne skwery zyskają swoich patronów. Na...

***
Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska