Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych stanął w korku przez światła

Artur Szałkowski
Maciej Dudzik
Wiodąca przez Wałbrzych droga krajowa nr 35 jest główną i na razie jedyną arterią komunikacyjną miasta. Przejeżdżający nią kierowcy narzekają nie tylko na kiepską nawierzchnię drogi, ale przede wszystkim na potężne korki, które są normą zwłaszcza w godzinach szczytu. Dlatego niezadowolenie wśród zmotoryzowanych wywołał montaż kolejnej sygnalizacji świetlnej przy skrzyżowaniu ulic Wrocławskiej i Szlifierskiej, obok wybudowanego w tym miejscu sklepu jednej z sieci dyskontowych.

- O zgodę na montaż sygnalizacji zwróciło się do nas kierownictwo sklepu, argumentując to bezpieczeństwem swoich klientów - wyjaśnia Joanna Wąsiel z wrocławskiego oddziału GDDKiA. - Zezwoliliśmy na to, bo koszty zaprojektowania, montażu i utrzymania sygnalizacji zostały pokryte przez sklep.

Kierowcy twierdzą, że inwestycja była niepotrzebna. Kwestię bezpieczeństwa, ich zdaniem, w zupełności bowiem zapewniało przejście dla pieszych z wysepką na środku drogi oraz zamontowane nad przejściem i migające przez całą dobę światło ostrzegawcze.

- Wcześniej obok nowego sklepu zbudowano stację benzynową ze sklepem oraz bar szybkiej obsługi. Wtedy nikt nie montował sygnalizacji - mówi Piotr Michalski, kierowca z Wałbrzycha. - Moim zdaniem te światła tylko komplikują i tak już kiepski przejazd przez Wałbrzych.

Potwierdzają to między innymi kierowcy komunikacji miejskiej, którzy przez zakorkowany odcinek drogi krajowej nr 35 nie mogą kursować zgodnie z rozkładem jazdy.

Normalny czas przejazdu ze Śródmieścia do dzielnicy Piaskowa Góra powinien wynosić około 20 minut

- Normalny czas przejazdu ze Śródmieścia do dzielnicy Piaskowa Góra powinien wynosić około 20 minut - tłumaczy Lucjan Olejko, kierowca busa kursującego na linii komunikacyjnej A. - W godzinach szczytu korki, na które wpływ ma również sygnalizacja, są tak duże, że przejazd trwa ponad 40 minut.

Problem komunikacyjny Wałbrzycha może rozwiązać tylko budowa obwodnicy miejskiej. Na razie trwają prace związane z przygotowaniem dokumentacji technicznej tej inwestycji. Przedstawiciele GDDKiA zapowiadają, że do końca 2010 roku wystąpią o fundusze na budowę obwodnicy. Jeżeli zostaną przyznane, budowa ma ruszyć w drugiej połowie 2011 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska