Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W tych gminach na Dolnym Śląsku rodzi się najmniej dzieci. Przyrost naturalny mocno na minusie

Monika Fajge
Monika Fajge
Tu na Dolnym Śląsku rodzi się najmniej dzieci. Zaczynamy od miejsca 10. Podajemy ilość narodzonych dzieci, na 1000 mieszkańców
Tu na Dolnym Śląsku rodzi się najmniej dzieci. Zaczynamy od miejsca 10. Podajemy ilość narodzonych dzieci, na 1000 mieszkańców Łukasz Kaczanowski/Polska Press - zdjęcie ilustracyjne
W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. Ujemny przyrost naturalny ma też woj. dolnośląskie. Są gminy, które odnotowały ubytek na poziomie kilkunastu osób na 1000 mieszkańców. Sprawdziliśmy, gdzie na Dolnym Śląsku przyszło na świat wyjątkowo mało maluchów.

Spis treści

Polska się starzeje. Stwierdzenie wcale nie nad wyraz, biorąc pod uwagę ostatnie statystyki. Dolny Śląsk, niestety, wyjątkiem nie jest. W dolnośląskich miastach i miasteczkach na świat przychodzi coraz mniej dzieci.

Na Dolnym Śląsku rodzi się mniej dzieci

W ubiegłym roku (2022) w samym Wrocławiu na świat przyszło 8200 noworodków. Chłopców było 4300, dziewczynek o 400 mniej – informuje Urząd Stanu Cywilnego. Powodów do zadowolenia jednak nie ma, bo to o 2,5 tys. mniej urodzeń niż w roku 2020. Wtedy powitaliśmy ponad 10 tys. 700 nowych wrocławianek i wrocławian.

– Co to był za rok (2022). W naszym szpitalu odbyło się 3133 porodów – podsumował Szpital Specjalistyczny im. A. Falkiewicza we Wrocławiu. – Chcemy byście w 2023 roku witali Wasze dzieci w atmosferze spokoju i miłości, a ze swojej strony dołożymy wszelkich starań, by te chwile były przede wszystkim bezpieczne.

Tu na Dolnym Śląsku rodzi się najmniej dzieci. Kliknijcie w GALERIĘ.

Z kolei, jak wynika z danych najnowszego Spisu Powszechnego (dane za 2021 r.) w całym woj. dolnośląskim urodziło się ponad 24 tys. 400 maluchów, w tym 48,1 proc. dziewczynek i 51,9 proc. Chłopców. Dla porównania, w 2020 roku dolnośląskie odnotowało 25,7 tys. urodzeń.

Dodatni przyrost naturalny odnotował tylko jeden dolnośląski powiat

Dodatki przyrost naturalny, na poziomie 3,47 (na 1000 mieszkańców) odnotował ostatnio tylko powiat wrocławski. "Na minusie są tu tylko gminy: Mietków, Jordanów Śląski i Sobótka. Najbardziej "na plusie" są z kolei:

  • Siechnice miasto: 13,86 na 1000 ludności
  • Gmina Czernica: 7,18 na 1000 ludności
  • Gmina Długołęka: 6,22 na 1000 ludności

W całym województwie przyrost naturalny kształtuje się na poziomie – 5,49 (na 1000 ludności).

Tu na Dolnym Śląsku rodzi się najmniej dzieci. Zaczynamy od miejsca 10 i podajemy ilość narodzonych dzieci, na 1000 mieszkańców. Kliknijcie w GALERIĘ.

Tu na Dolnym Śląsku rodzi się najmniej dzieci. Zaczynamy od miejsca 10. Podajemy ilość narodzonych dzieci, na 1000 mieszkańców

W tych gminach na Dolnym Śląsku rodzi się najmniej dzieci. P...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska