Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W Świeradowie 30 profesorów debatuje o radonie

Mariusz Junik
Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa przeprowadza 10 tysięcy zabiegów radonowych rocznie
Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa przeprowadza 10 tysięcy zabiegów radonowych rocznie Bernard Łętowski
W Świeradowie-Zdroju zaczęła się wczoraj konferencja z udziałem ponad 30 naukowców z Polski i zagranicy. Uzdrowisko chce skorzystać z ich pomocy, by jeszcze lepiej wykorzystać radon, leczniczy pierwiastek występujący u podnóży Gór Izerskich.

- Z pomocą radonu stawiamy na nogi naszych pacjentów - mówi Dorota Giżewska, prezes Uzdrowiska Świeradów-Czerniawa. - Ale chcemy to robić jeszcze lepiej i z większymi efektami. Dzięki radonowi Świeradów-Zdrój jest nazywany Doliną Młodości. Kurort jest jednym z 20 ośrodków na świecie, w których radon stosowany jest w medycynie. Na Dolnym Śląsku jest jeszcze tylko Lądek-Zdrój, jednak tam zastosowanie radonu jest dużo mniejsze.

- Radon odmładza, a Świeradów ma potężne pokłady wody z zawartością tego pierwiastka. To duży potencjał rozwojowy - mówi dr Günter Just z Lipska, który w Niemczech prowadzi badania z wykorzystaniem tego pierwiastka. Ze świeradowskich kuracji dziś chętnie korzystają właśnie kuracjusze z Niemiec. Przyjeżdżają do izerskich zdrojów, aby zażywać kąpieli oraz inhalacji.

Uzdrowiskowy Dolny Śląsk
Z prof. dr. hab. Aleksandrem Sieroniem o tym, dlaczego warto leczyć się z pomocą radonu, rozmawia Mariusz Junik

Co takiego ma w sobie radon, że kuracjusze tak chętnie korzystają z zabiegów z jego zastosowaniem?

Ten unikatowy gaz szlachetny ma wiele dobroczynnych właściwości dla organizmu ludzkiego. Przede wszystkim zwiększa poziom hormonów decydujących o witalności. Kąpiele radonowe zalecane są dla osób ze schorzeniami reumatycznymi, narządu ruchu oraz układu oddechowego.

Czy możemy mówić o Dolnym Śląsku jako o regionie uzdrowiskowym?

Oczywiście. Dolny Śląsk ma aż 7 uzdrowisk, co wyróżnia ten region w kraju. W ostatnich latach widać też poprawę warunków zabiegowych i bazy pobytowej dla pacjentów. Do pełni szczęścia brakuje jeszcze większego dofinansowania uzdrowisk przez NFZ i zmniejszenia kolejek.

Zdroje na topie

Dolnośląskie uzdrowiska starają się nadążyć za potrzebami kuracjuszy i wprowadzają nowości. Uzdrowisko Cieplice rozpoczęło właśnie budowę spa na bazie wody leczniczej. Zespół Uzdrowisk Kłodzkich uruchomił w ubiegłym tygodniu pierwszą na Dolnym Śląsku saunę śnieżną. Uzdrowisko Lądek-Długo-pole utworzyło cztery kawiarenki tlenowe, w których kuracjusze mogą codziennie "doładować się" czystym tlenem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska