Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Strzegomiu rusza 22. Międzynarodowy Festiwal Folkloru. Potrwa pięć dni

Marta Wróbel
Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Strzegomiu
Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Strzegomiu Dariusz Gdesz
Teoretycznie najbardziej znanymi artystami, którzy wystąpią na tegorocznym 22. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Strzegomiu, jest grupa Zakopower, łącząca w swojej muzyce elektroniczne brzmienia z góralskim folklorem. W praktyce jednak to nie gwiazdy w potocznym tego słowa znaczeniu przyciągają od lat na Dolny Śląsk publiczność z całego świata. W ciągu 21 lat trwania imprezy Strzegom odwiedziło 365 zespołów folklorystycznych z 52 krajów i sześciu kontynentów.

W tym roku na imprezę przyjadą artyści z Brazylii, Paragwaju, Serbii, Słowacji, Tajwanu, Turcji, Ukrainy, Węgier i oczywiście Polski. Festiwal rozpocznie się dziś koncertem inauguracyjnym na strzegomskim Rynku (godz. 16, wstęp wolny), gdzie zobaczymy przegląd wszystkich zespołów, które pojawią się na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru. Mocne uderzenie nastąpi jednak dopiero jutro o godz. 12 w Centrum Aktywności Społecznej Karmel (ul. Kościuszki 2) dzięki koncertom zespołów z Tajwanu i Paragwaju. Natomiast o godz. 19 w hali OSiR-u (ul. Mickiewicza 2) będzie można posłuchać grup m.in. z Serbii, Słowacji i Ukrainy. W sobotę o godz. 20 też w OSiR-ze odbędzie się koncert galowy zakończony pokazem sztucznych ogni. Wystąpią zespoły z różnych regionów Polski – Kaszub, Łowicza, Wielkopolski, Mazowsza, Karpat, Beskidu, Dolnego i Górnego Śląska. Często są to grupy amatorskie pochodzące ze wsi i małych miejscowości. Wielu członków zespołów uczy się tańców i przyśpiewek od swoich ojców, a potem pokazuje je festiwalowej publiczności.

Kolejne koncerty odbywać się będą w niedzielę, ostatniego dnia imprezy, w Rynku od godz. 13 (wstęp wolny). Natomiast o godz. 18 w OSiR-ze zagra grupa Zakopower z wokalistą Sebastianem Karpielem-Bułecką.
Pomysł powstania festiwalu zrodził się w 1992 roku w czasie organizacji imprez z okazji 750-lecia nadania praw miejskich miastu Strzegom. Wtedy właśnie Zespół Pieśni i Tańca „Kostrzanie” zorganizował imprezę pod nazwą „Przyjaciele Kostrzan”. Większość zespołów koncertujących wówczas w Strzegomiu to polskie zespoły folklorystyczne, z którymi „Kostrzanie” poznali się na festiwalach w Pyrzycach, Świnoujściu i na Tygodniu Kultury Beskidzkiej. W 1993 roku impreza zmieniła swoją nazwę na Festiwal Folkloru, a w następnym na Międzynarodowy Festiwal Folkloru. Wtedy organizatorzy imprezy nawiązali współpracę z Polską Sekcją Międzynarodowego Stowarzyszenia Festiwali Folklorystycznych i Sztuki Ludowej – CIOFF. To właśnie dzięki temu do Strzegomia zaczęły przyjeżdżać zespoły z różnych stron świata. I tak jest do dziś. Tradycją stało się też, że zespoły polskie wraz z zespołami zagranicznymi biorą udział w animacjach gier i zabaw. Grupy z poszczególnych krajów uczą kolegów regionalnych i narodowych zabaw. A w to wszystko włącza się publiczność.

Innymi imprezami towarzyszącymi, w których biorą udział zespoły są mecze piłki nożnej chłopców i piłki siatkowej dziewcząt. Mecze rozgrywane są w składach Polska - Goście Zagraniczni. Corocznie festiwal nie może się również obejść bez „Nocy z folklorem”, czyli ogniska dla wszystkich gości festiwalowych. Tam przy płonących ogniskach słychać wspólne śpiewy przy akompaniamencie różnych artystów.
Bilety na festiwalowe koncerty dziś, jutro i w piątek sierpnia kosztują tylko 2 zł, na koncerty niedzielne 5 zł. Dzieci do 6 lat, emeryci i renciści mają wstęp wolny, także na koncert Zakopower.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska