Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Nowogrodźcu żyje się lepiej

Redakcja
Przez dwa lata prac w Nowogrodźcu powstało trzydzieści kilometrów sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, a nowa, oddana w tym roku do użytku, oczyszczalnia ścieków może zaspokoić potrzeby nie tylko mieszkańców miasta, ale także całej gminy Nowogrodziec.

Na etap "I a" projektu przebudowy sieci wodno-kanalizacyjnej w Nowogrodźcu realizowany od 2010 roku składały się trzy najważniejsze zadania. Najistotniejszym i najdroższym była budowa nowej oczyszczalni ścieków w miejscu istniejącej wcześniej, ale niespełniającej już swego zadania.
Nowy obiekt ma dwie
komory denitryfikacji, które pozwalająna chemiczno-biologiczne oczyszczanie ścieków, sitopiaskownik filtrujący odpady mechaniczne i dwie komory osadu czynnego - umożliwiające pozbycie się pozostałych zanieczyszczeń biologicznych. Podstawowymi elementami oczyszczalni są komory stabilizacji tlenowej i zagęszczacz mechaniczny zintegrowany z prasą taśmową. Ponadto obiekt wyposażony jest w zlewnię ścieków dowożonych - która pozwala na obsługę pozostałych mieszkańców gminy. Całość jest zdolna do przetworzenia 230 m szesc.

ścieków na godzinę. Po odpowiednim przygotowaniu osad uzyskany w trakcie pracy oczyszczalni może zostać wykorzystany do nawożenia pól.
Nie mniej ważna była budowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w mieście. W czasie realizacji całego projektu ułożono 15 kilometrów instalacji ściekowej. Aby zapewnić jej skuteczne działanie, wybudowano sześć przepompowni ścieków. Do systemu włączono także sześć już istniejących przepompowni przydomowych. W Nowogrodżcu
wymieniono także 17 kilometrów sieci wodociągowych.

Zakończenie fazy "I a" nie jest końcem pracy firmy odpowiedzialnej za realizację projektu.
- Naszym celem jest zabezpieczenie wód podziemnych przed przedostaniem się do nich zanieczyszczeń dzięki budowie kanalizacji sanitarnej, poprawa jakości wód powierzchniowych, ekologiczne zagospodarowanie odpadów ściekowych i podwyższenie klasy czystości rzeki Kwisy - mówi Ewa Brachowska, zastępca kierownika JRP Hydro-Tech sp. z o.o. realizującego projekt przebudowy sieci wodno-kanalizacyjnej.
Zgodnie z zawartą umową wartość dofinansowania
z POliŚ wynosi 37 mln zł. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udzielił nisko
oprocentowanej pożyczki na kwotę 7,5 miliona złotych, co z pewnością przyspieszyło prace.

INWESTYCJA W PIGUŁCE
- powstała oczyszczalnia o przepustowości 230 m sześc.na godzinę
- długość sieci wodociągowej- 17 km,
- długość sieci kanalizacyjnej- 15 km.

Nowogrodziec na mapie
Dolnego Śląska

- miasto Nowogrodziec
- prawa miejskie uzyskał w 1233 roku
- województwo: dolnośląskie
- powiat: bolesławiecki
- gmina miejsko-wiejska: Nowogrodziec
- liczba mieszkańców miasta: 4136 osób
- liczba mieszkańców gminy: 15 183 osób
- powierzchnia gminy: 176,3 km2
- liczba miejscowości: 13

SONDA - Mieszkańcy o inwestycji

Elżbieta Wierzowiecka (22 l.)
mieszkanka Nowogrodźca, studentka.

Nowogrodziec nie jest dużą miejscowością, dlatego tak cenne są dla nas wszystkie inwestycje, szczególnie takie, jak budowa tej oczyszczalni ścieków. Jej powstanie naprawdę pozytywnie wpłynęło na każdego z mieszkańców. Co jakiś czas w mediach pojawiają się informacje na przykład o niebezpiecznych bakteriach, które możemy znaleźć w wodzie, a taka oczyszczalnia pozwoli nam uniknąć podobnych incydentów. Teraz przynajmniej nie musimy się martwić, czy to, co leci z kranów nam nie zaszkodzi. Wiem, że była to niezwykle kosztowna inwestycja, jednak w obecnych czasach nie wyobrażam sobie normalnego funkcjonowania bez budowy podobnych obiektów, w końcu jesteśmy w Unii Europejskiej. Tym bardziej że miastu udało się pozyskać na to środki zewnętrzne i budżet gminy nie został aż tak bardzo nadszarpnięty. Mogę tylko dodać, że mam nadzieję, iż to nie będzie ostatnia taka inwestycja w naszym regionie. Na atrakcyjności zyskało całe miasto.

Alicja Dryhusz (24 l.)
mieszkanka Nowogrodźca,
pracownica restauracji.

Jeszcze kilka lat temu zdarzały się awarie i przerwy w dostawach wody na terenie Nowogrodźca, ostatnio już tego nie ma. Co więcej, pamiętam jak kiedyś mówiło się, żeby nie pić wody prosto z kranu, dziś coraz więcej osób zapewnia, że ta woda niczym nie różni się od tej przegotowanej. To znakomita wiadomość dla wszystkich, bowiem zwiększa się nasze bezpieczeństwo i po prostu komfort codziennego funkcjonowania, a to jest bezcenne. Poza tym takie inwestycje zawsze są pozytywne dla środowiska, a to tylko dodatkowy plus, tym bardziej że Nowogrodziec jest czystym miastem, któremu zależy na środowisku. Widać to chociażby po liczbie pojemników do segregacji odpadów. Kiedyś w miastach podobnych do Nowogrodźca naprawdę niewiele się budowało, pieniądze szły z reguły do dużych miejscowości, na szczęście i to zaczęło się zmieniać. Jestem za każdą podobną inicjatywą i inwestycją, która może pozytywnie wpłynąć na naszą jakość życia.

Walory przyrodnicze gminy

Najbardziej znanym przyrodniczym zabytkiem gminy Nowogrodziec jest rezerwat przyrody Brzeźnik zajmujący 3,24 hektara. Został on utworzony w celu ochrony stanowisk wrzośca bagiennego. Takie stanowiska występują w Polsce na północy wzdłuż Bałtyku i na zachodzie - na torfowych łąkach.

Roślina ta została objęta ścisłą ochroną gatunkową - figuruje na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski.
Na terenie gminy istnieją jeszcze cztery parki krajobrazowe. Największym z nich jest Park w Zebrzydowej - na terenie 7,42 hektara rośnie tutaj 613 drzew. Siedem z nich uznanych zostało za pomniki przyrody - w tym dwa buki "kumotry", które mogą liczyć sobie nawet 200 lat. Niedaleko nich stoi dwupienna sosna wejmutka "Wiesława", dąb "Danuty", którego obwód wynosi 578 cm.
Natomiast w Parku Krajobrazowym w Gościszowie rosną dwa drzewa mogące pretendować do miana najcenniejszych w tym regionie - mowa tutaj o 300-letnim dębie o wdzięcznym imieniu "Osiłek" i liczącym sobie dwa wieki platanie klonolistym "Wezyr".
Warto odwiedzić też przypałacowy park w Wykrotach, który ma ponad 5 hektarów, a między jego drzewami można znaleźć pozostałości pawilonu ogrodowego pochodzącego z XIII wieku. Ostatni na liście jest Park w Gierałtowie, który został utworzony w latach 70 XIX wieku.

Do najciekawszych atrakcji przyrodniczych regionu należeć będzie "Bluszcz Kolejarzy" rosnący w Zebrzydowej na południowym krańcu Borów Dolnośląskich. Wielopienna roślina oplata opuszczoną wieżę ciśnień stojącą w pobliżu dworca kolejowego w tej miejscowości. Najgrubszy pień mierzy sobie 60 centymetrów w obwodzie, a wiek tego bluszczu szacowany jest na 120 - 150 lat.
Najmłodszym pomnikiem przyrody, znajdującym się w samym mieście Nowogrodziec, jest dąb "Chrobry", który otrzymał ten status 12 września bieżącego roku. Zabytkowe drzewo ma w obwodzie pnia 420 centymetrów i towarzyszy mieszkańcom miasta od 150 lat. Drzewo otrzymało status pomnika przyrody ze względu na swoje okazałe rozmiary i znakomity stan zdrowia.


Publikacja współfinansowana ze środków Funduszu Spójności w ramach pomocy technicznej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowsko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska