Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ukraiński festiwal na pl. Wolności. Wiceprezydent Wrocławia ze sceny: "Ukraińcy są we Wrocławiu u siebie!"

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Szacuje się, że co dziesiąty mieszkaniec Wrocławia to Ukrainiec, czyli mówimy o społeczności, która liczy ponad 100 tysięcy osób. W sierpniu obchodzą oni Święto Niepodlełości Ukrainy.
Szacuje się, że co dziesiąty mieszkaniec Wrocławia to Ukrainiec, czyli mówimy o społeczności, która liczy ponad 100 tysięcy osób. W sierpniu obchodzą oni Święto Niepodlełości Ukrainy. Maciej Rajfur
W sobotnie popołudnie w centrum Wrocławia odbył się Skorovoda Fest 2023. To międzykulturowy festiwal w ramach 32. obchodów Dnia Niepodległości Ukrainy. Można było zobaczyć barwne występy artystyczne.

Festiwal organizowany przez Fundację Ukraina przyciągnął setki ukraińskich mieszkańców Wrocławia. Wydarzenie ma na celu integrowanie mieszkańców wielonarodowego Wrocławia poprzez wspólną zabawę i kultywowanie dziedzictwa wybitnego ukraińskiego poety i filozofa, Grigorija Skovorody.

Zobacz też: Ukraińcy "szturmują" stadion - co tam się dzieje?

To już czwarta edycja festiwalu, który zyskał znaczenie jako ważne wydarzenie kulturalne, łączące różne narodowości w duchu jedności i solidarności.

- Chcę powiedzieć z całą odpowiedzialnością, że Ukraińcy we Wrocławiu są u siebie, są w domu. Ta solidarność w czasie wojny jest niezwykle potrzebna. Chcemy budować wolną i niezależną Ukrainę. Dzisiaj wasz rodak będzie walczył we Wrocławiu o mistrzostwo świata w boksie. Zaś o pokój musimy wszyscy wspólnie walczyć. Sława Ukrainie! – przemawiał ze sceny Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.

Zebrani oddali hołd ofiarom wojny rosyjsko-ukraińskiej poprzez minutę ciszy. Przedstawiciele narodu ukraińskiego podkreślali, że kultura ukraińska jest jak zbroja, tak samo ważna jak Himarsy i czołgi.

- Zapewniamy, że województwo dolnośląskie jest po stronie Ukrainy i Ukraińców. My jako region od samego początku stoimy za wolnością i niepodległością Ukrainy. Jesteśmy w stałym kontakcie z przyjaznymi obwodami. Poznajemy potrzeby wojska i ludności cywilnej Ukrainy i staramy się na nie opowiadać. Wysyłamy nie tylko środki medyczne, ubrania, ale także sprzęt specjalistyczny np. drony. Jesteśmy po stronie narodu ukraińskiego. Dzisiaj to kolejna okazja do integracji – stwierdził dyrektor departamentu współpracy zza granicą urzędu marszałkowskiego [b]Krzysztof Hoduj.

Podczas festiwalu wystąpiły zespoły i artyści ukraińscy. Można było nabyć charakterystyczne ukraińskie rękodzieła i pamiątki. Ukraińcy mieszkający we Wrocławiu odbierali zamówione przez siebie ukraińskie książki dla dzieci. Korzystali także z pomocy ekspertów Fundacji Ukraina. Każdy chętny miał okazję wesprzeć paczki żywnościowe do najbardziej potrzebujących regionów na Ukrainie.

- Dziękujemy wszystkim przedstawicielom urzędów, dzięki którym możemy realizować ważne projekty dla uchodźców, ale także wspierać Ukraińców w walce na froncie. Na terenie Dolnego Śląska działamy prężnie. Pomagamy dzieciom w szkołach, wysyłając asystentów, którzy pomagają im się odnaleźć. Nie zapominamy, że wojna trwa – mówił Artem Zozulia, prezes Fundacji Ukraina.

Pomagać nauczył się w Afryce. Od roku jeździ na wojenny front, by nieść pomoc Ukraińcom. Rozmowa z Ireneuszem Markowskim.

Szacuje się, że co dziesiąty mieszkaniec Wrocławia to Ukrainiec, czyli mówimy o społeczności, która liczy ponad 100 tysięcy osób. W sierpniu obchodzą oni Święto Niepodlełości Ukrainy.

Ukraiński festiwal na pl. Wolności. Wiceprezydent Wrocławia ...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska