Ucz się za pieniądze z Unii. Szybciej znajdziesz pracę

Materiał Informacyjny
Udostępnij:
Masz ponad 50 lat i chciałbyś podnieść swoje kompetencje zawodowe?_Masz problemy ze znalezieniem pracy? Dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej możesz wziąć udział w darmowych szkoleniach.

Blisko 13 mln zł w ramach Regionalnego Programu dla Dolnego Śląska będzie przeznaczonych na szkolenia z technologii informatyczno-komunikacyjnych i języków obcych dla osób po 50. roku życia oraz o niskich kwalifikacjach zawodowych.

Z dofinansowania mogą skorzystać osoby prowadzące działalność gospodarczą, przedsiębiorcy, związki pracodawców, samorządy i ich jednostki, organizacje pozarządowe, a także szkoły i szpitale. Bo przecież działania tych instytucji będą miały bezpośredni wpływ na poprawę życia mieszkańców województwa dolnośląskiego.

Szkolenia i kursy językowe zaplanowane w projekcie kończą się certyfikatem potwierdzającym zdobycie przez uczestników określonych kompetencji. Najbliższy konkurs zostanie ogłoszony 2 listopada, a nabór wniosków rozpocznie się 5 grudnia 2016 r.
Preferencje uzyskają projekty realizowane na obszarach o wysokiej stopie bezrobocia, gdzie najtrudniej o pracę, szczególnie osobom w średnim wieku lub z niskimi kompetencjami zawodowymi.

W dolnośląskich statystykach bezrobotni w wieku 50+ to druga co do wielkości grupa (tuż po długotrwale bezrobotnych). Pod koniec maja w urzędach pracy było zarejestrowanych 31 312 takich osób.

– Sytuacja osób, które nie funkcjonują już na rynku pracy, nie jest łatwa. Z jednej strony, są to ludzie, którym brakuje kilku bądź kilkunastu lat do emerytury i chcą pracować, a z drugiej strony –_pracodawcy wciąż nie są zbyt chętni do zatrudniania takich osób – tłumaczy Ewa Grzebieniak, dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

– Pozyskanie osoby, która osiągnęła pewien stopień zaangażowania zawodowego i – mimo pewnych przeciwności życiowych – postanowiła podnosić swoje kwalifikacje, aby odnaleźć się w nowej roli, jest dla pracodawcy wartością dodaną. Osoby w średnim wieku lub te, które przez dłuższy czas nie znalazły zatrudnienia, będą wartościowsze i chętne do podejmowania nowych wyzwań. Pracodawca skorzysta, a nowo zatrudniony z pewnością doceni daną mu szansę – podsumowuje Adam Zawada, dyrektor departamentu marszałka w Urzędzie Marszałkowskim.

Komentarz eksperta
PIOTR PUCZEK, SPECJALISTA GŁÓWNEGO PUNK¬TU INFORMACYJNEGO FUNDUSZY EUROPEJ¬SKICH, URZĄD MARSZAŁ¬KOWSKI WOJEWÓDZTWA DOLNO¬ŚLĄSKIEGO

W tym roku zakończył się już jeden konkurs dotyczący poprawy dostępności do rynku pracy i uczenia się przez całe życie. Cieszył się on ogromnym zainteresowaniem. Złożono 447 wniosków na łączną kwotę ponad 298 mln zł. Obecnie trwa procedura oceny złożonych wniosków, a podmioty, które przygotowały najlepsze projekty, poznamy
w listopadzie 2016 r.

Pierwsze projekty dotyczące szkoleń z technologii informatyczno-komunikacyjnych i języków obcych rozpoczną się w pierwszej połowie 2017 r. Będą mogły w nich uczestniczyć osoby dorosłe, które z własnej inicjatywy chcą podnosić kwalifikacje w tym zakresie. Kolejny konkurs ogłoszony będzie w przyszłym roku. Beneficjentem, czyli organizatorem szkoleń, mogą być m.in.: przedsiębiorcy, agencje pośrednictwa pracy, jednostki samorządu terytorialnego, szkoły wyższe. Dofinansowanie dla wnioskodawcy może wynieść nawet do 90_proc. Chcemy wspierać Dolnoślązaków wykazujących największą lukę kompetencyjną i mających największe potrzeby w dostępie do edukacji.

Po ukończeniu szkolenia uczestnicy będą mieli możliwość uzyskania certyfikatu potwierdzającego nabycie przez nich kompetencji. Zarówno szkolenia komputerowe, jak i językowe muszą zakładać przeprowadzenie egzaminu zewnętrznego.

Więcej o konkursie opisanym w tym odcinku:
**

rpo.dolnyslask.pl

**

Więcej o funduszach:
**

www.funduszeeuropejskie.gov.pl

**

Główny Punkt Informacyjny: Wrocław – tel.: 71 776 95 01,
e-mail: [email protected]

Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.