Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To już pewne! Osiedla Krzepów i Nosocice będą mieć gazową sieć

Grażyna Szyszka
Joanna Wróblewska z Nosocic, inicjatorka spotkań mieszkańców osiedli z PSG
Joanna Wróblewska z Nosocic, inicjatorka spotkań mieszkańców osiedli z PSG Grażyna Szyszka
Polska Spółka Gazownictwa zainwestuje w budowę sieci gazowej na osiedlach Krzepów i Nosocice. Projekt został już ujęty w planie inwestycyjnym firmy, a obecnie trwają prace przy projektowaniu ułożenia 8,5 km sieci gazowej.

Potrzebne są do tego wspólne uzgodnienia miasta i właścicieli dróg, pod którymi będzie przechodziła gazowa instalacja. Chodzi między innymi o ulicę Rudnowską, która po budowie kanalizacji ma być w tym roku wyremontowana. W imieniu PSG projekt gazociągu wykonuje Biuro Projektowe Profil z Wrocławia.

- Projekt budowy gazociągu z pozwoleniem na budowę ma być gotowy do września tego roku - mówi Jacek Królik, koordynator zadania z biura projektowego.

Według planów gazowej spółki, budowa sieci na osiedlach Krzepów i Nosocice ma ruszyć wiosną 2016 roku. Do tego czasu mają być rozstrzygnięte przetargi na wykonanie tego zadania.

- Sama budowa sieci zajmie kolejne pół roku, ale nasi nowi odbiorcy powinni korzystać z gazu od przyszłorocznego sezonu grzewczego - zapowiada Danuta Hosa - Wlizło, kierownik działu rozwoju i obsługi klienta z PSG we Wrocławiu.
Spółka zdecydowała się na kosztowną inwestycję ponieważ chęć korzystania z sieci wyraziło blisko 100 odbiorów. Według planów, główna rura będzie biegła ulicami: Rudnowską, Akacjową, Krótką, Dolną, Klonową i dalej Rudnowską,a potem Osadników i kolejnym odcinkiem Akacjowej. Jednym z warunków opłacalności tego zadania była deklaracja ogrzewania domów gazem ziemnym.

- Wpłynęło do nas 96 takich wniosków, ale nie wiemy jeszcze czy faktycznie tyle rodzin będzie korzystać z gazociągu - przyznaje Danuta Hosa - Wlizło. - O liczbie odbiorców dowiemy się w momencie podpisywania umów, a nastąpi to w chwili otrzymania przez nas dokumentacji zezwalającej na budowę sieci, czyli jesienią tego roku.

Ludzie rezygnują gazu najczęściej z powodu kosztów instalacji gazowej oraz adaptacja kotłowni. Łącznie z piecem to koszt nawet kilkunastu tysięcy złotych. - Naszym zadaniem jest doprowadzenie nitki gazociągu do posesji i postawienie na niej skrzynki z licznikiem. Natomiast reszta, czyli ułożenie instalacji i dostosowanie kotłowni leży po stronie klienta - wyjaśnia kierowniczka z PSG.

Projekt takiego przyłącza musi być zrobiony przez osobę mającą uprawnienia do projektowania instalacji. Gdy gaz ma być doprowadzony do budynku, w którym wcześniej go nie było, projekt oprócz przyłącza gazowego, powinien zawierać również plan wewnętrznej instalacji gazowej.

To, że wreszcie na dwa głogowskie osiedla ma być doprowadzony gaz, jest zasługą samych mieszkańców, a konkretnie Joanny Wróblewskiej z ulicy Akacjowej (na zdjęciu). Kiedy tylko miasto rozpoczęło budowę kanalizacji, stwierdziła, że to idealny moment na poprowadzenie sieci gazowej i zaczęła działać.

- Chodziłam po osiedlu, rozmawiałam z ludźmi i przekonywałam, by składali wnioski do gazowni - przyznaje. - Nawet nasz ksiądz z Krzepowa nam w tym pomagał.

Potem pani Joanna zorganizowała spotkanie mieszkańców osiedli z przedstawicielami gazowej spółki, a teraz zapowiada kolejne, tuż przed podpisaniem umów z PSG. - Jest możliwość obniżenia kosztów przyłączy do naszych domów, dlatego zależy mi, by ludzie o tym wiedzieli - zapowiada Joanna Wróblewska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska