MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To będzie największa wytwórnia komórek macierzystych na świecie. Wrocławianie produkują z nich leki dla zwierząt

oprac. Monika Fajge
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
We Wrocławiu powstanie gigantyczna wytwórnia komórek macierzystych. Zostanie zlokalizowana na powierzchni około 1200 m2 i będzie największą taką placówką na świecie. Inwestycję realizuje wrocławska spółka Bioceltix, która produkuje leki biologiczne dla zwierząt. Projekt szacowany jest na prawie 9 mln euro.

Bioceltix SA to wrocławska spółka produkująca – w oparciu o autorską technologię (wykorzystującą komórki macierzyste) – nowoczesne leki biologiczne dla zwierząt. Lekarstwa mają zwalczać najczęściej występujące choroby u psów: osteoartrozę i AZS (atopowe zapalenie skóry) oraz zapalenie stawów u koni. Nowy zakład pozwoli zwiększyć moce produkcyjne kilkadziesiąt razy.

– Opracowywane przez nas produkty lecznicze są na takim poziomie zaawansowania, że zdecydowaliśmy się przystąpić do realizacji kolejnych kamieni milowych, jakie postawiliśmy sobie na ścieżce rozwoju spółki. Zbliżamy się do komercjalizacji naszego pierwszego leku, na osteoartrozę stawów u psów. Dokumentacja dla tego produktu leczniczego zostanie złożona do Europejskiej Agencji Leków (EMA) jeszcze w maju. Zwiększenie mocy produkcyjnych pozwoli nam zająć dobrą pozycję rynkową i budować trwałą przewagę nad konkurencją – tłumaczy dr inż. Paweł Wielgus, członek zarządu firmy.

Największa wytwórnia komórek macierzystych na świecie

Nowy zakład powstanie we Wrocławiu na powierzchni około 1200 m2. Jego uruchomienie powinno nastąpić w drugiej połowie 2026 roku.

– Naszym celem jest jak najszybsze uruchomienie certyfikowanej produkcji w nowym zakładzie. W pierwszym pełnym roku funkcjonowania wytwórnia powinna osiągnąć zdolność produkcyjną na poziomie co najmniej 100 tys. dawek terapeutycznych produktu na osteoartrozę dla psów. Inwestycja jest tak pomyślana, żeby dalsze zwiększenie produkcji osiągnąć poprzez proste dokładanie kolejnych egzemplarzy urządzeń i stopniowe uruchamianie kolejnych modułów inkubacyjnych – dodaje Paweł Wielgus.

Wielomilionowa inwestycja ma zostać sfinansowana z pieniędzy pozyskanych z emisji akcji spółki. Bioceltix zadebiutował na rynku głównym Giełdy papierów Wartościowych we wrześniu 2022 roku.

– Czas dla biotechnologii weterynaryjnej jest bardzo dobry. Wszystko wskazuje na to, że to właśnie lek biologiczny będzie pierwszym w historii weterynarii produktem, który osiągnie roczną sprzedaż przekraczającą 1 miliard dolarów. Do tego cały czas ewoluuje podejście opiekunów do zwierząt, bo coraz częściej traktujemy je jak pełnoprawnych członków rodziny. Chcemy maksymalnie wykorzystać te trendy – podsumowuje Łukasz Bzdzion, prezes zarządu Bioceltix.

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska