Teatr Arka wystawi kryminał Marka Krajewskiego

  Teatr Arka wystawi kryminał Marka Krajewskiego

  Małgorzata Matuszewska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Marek Krajewski niedawno wydał kolejny kryminał pt. Władca liczb

  Marek Krajewski niedawno wydał kolejny kryminał pt. Władca liczb ©Paweł Relikowski

  Wrocławski Teatr Arka, jedyny profesjonalny teatr integracyjny w Polsce, planuje premierę według kryminału Marka Krajewskiego. A sezon zacznie się już 12 października, spektaklem według Janusza Korczaka.
  Marek Krajewski niedawno wydał kolejny kryminał pt. Władca liczb

  Marek Krajewski niedawno wydał kolejny kryminał pt. Władca liczb ©Paweł Relikowski

  Na motywach powieści W otchłani mroku Marka Krajewskiego Teatr Arka pokaże spektakl Ballada o Wrocławiu. Premiera planowana jest w kwietniu.
  Akcja W otchłani mroku toczy się w 1946 roku, gwałcone i zabijane są dziewczęta, a śledztwo prowadzi Popielski.
  Twórczością wrocławskiego mistrza kryminałów od lat zafascynowana jest Renata Jasińska, dyrektorka i reżyserka Teatru Arka.
  Historia opowiedziana na scenie będzie opowiadana przez osobę niepełnosprawną – Teatr Arka jest zespołem integracyjnym.
  Renata Jasińska wybrała taką formę opowieści także dlatego, że w czasach opisywanych w powieści i dziś osoby niepełnosprawne intelektualnie były i wciąż często są odsuwane na społeczny margines. Reżyserkę zainteresowała też filozofia autora, mówiąca o tym, że ludzkość ewoluuje ku dobremu. To też kolejny powód oddania narracji w usta aktora niepełnosprawnego intelektualnie, ponieważ w ludziach tych reżyserka dostrzega ogromną wartość, zachwyca ją ich niewinność, czystość i fakt, że rzeczywistość komentują w sposób dużo bardziej obiektywny, niż osoby intelektualnie pełnosprawne. – Marek Krajewski już się zgodził na wystawienie spektaklu – powiedziała dziś (7 października) Renata Jasińska.
  Okrutne wydarzenia z powieści będą prezentowane na scenie Arki w formie symbolicznej. Scenografię wykona Alain Gaudbert z Francji. Autorem muzyki będzie wrocławski kompozytor Jacek Zamecki, znany m.in. z występów z zespołem Spirituals Singers Band.

  Otwarcie sezonu Królem Maciusiem Pierwszym i Wrocławskimi Krasnalami  Zanim na scenie Arki przy ul. Menniczej pojawi się kryminał, sezon artystyczny zostanie otwarty premierą Króla Maciusia Pierwszego i Wrocławskich Krasnali, już 12 października o godz. 13 (ul. Mennicza 3, Arka ma wspólne podwórko ze Sceną Kameralną Teatru Polskiego). W roli Króla Maciusia wystąpi Alexandre Marquezy. – Spektakl powstał z inspiracji Januszem Korczakiem oraz wrocławskimi krasnalami i historią miasta – mówi Renata Jasińska. – To przedstawienie muzyczne, jest dużo tańca i śpiewu – dodaje. Podczas dzisiejszej (7 października) próby prasowej krasnale tańczyły, śpiewały m.in. song o śmierci króla i odpowiedzialności, którą obarczony jest nowy monarcha.
  – Mamy duży zespół (czternastoosobowy) – stwierdziła Renata Jasińska. – Spektakl jest potężnym wyzwaniem dla nas wszystkich – dodała. I zapowiedziała, że premierą Arka zaczyna nową fazę teatru. – Stajemy się teatrem laboratoryjnym, szukamy nowego stylu i metody teatralnej. Integracyjny zespół uczy się siebie wzajemnie, staramy się tak pracować, żeby widzowie dostrzegli i aktorów niepełnosprawnych, i w pełni sprawnych – dodała.
  Króla Maciusia... będzie można też obejrzeć od 14 do 17 października o godz. 11 i 18 października o godz. 13 i 18.

  Teatr Arka i sumeryjska bogini  W grudniu Teatr Arka pokaże premierę Inana. – Spektakl powstaje na bazie mitu sumeryjskiego o bogini wojny i miłości. – Do współpracy zaprosiliśmy Annę Zubrzycki, współtwórczynię Teatru Pieśń Kozła, pomoże nam przy pracy nad pieśniami – mówi Renata Jasińska.
  CZYTAJ
  Marek Krajewski we Wrocławskim Teatrze Współczesnym

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Teatr Arka - premier brak, kasę biorą

  Recenzent (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Jakaś ściema z tym teatrem - spektakl na podstawie Krajewskiego i Inana miały mieć premiery w 2014, a do tej pory nic nie ma. To na co oni te dotacje dostają, jak nie grają niczego nowego, tylko...rozwiń całość

  Jakaś ściema z tym teatrem - spektakl na podstawie Krajewskiego i Inana miały mieć premiery w 2014, a do tej pory nic nie ma. To na co oni te dotacje dostają, jak nie grają niczego nowego, tylko jakąś Dulską klepią do upadłego? zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  RE:

  fuck offf (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  120 tysia poszlo sie jebać a wc za free nie ma w rynku...............wstyd

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  sad but true

  sss (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  badziewny teatr i pisarz z dupska wyjęty

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  120

  robert (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 10

  dotacja 120 tysięcy złotych z budżetu miasta pozwala zrobić każdy spektakl...


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zazdrosny?

  V (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Pracownik Teatru Polskiego?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo