Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tańsze wakacje na wyjeździe i w mieście dzięki Karcie Dużej Rodziny. Wszystko o zniżkach dla rodzin z dziećmi, skorzystaj!

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Zarówno w instytucjach publicznych, jak i firmach prywatnych. W dużych sieciach, ale też u lokalnych przedsiębiorców. To nie tylko różnego rodzaju sklepy, gdzie możesz zaopatrzyć się w wakacyjną wyprawkę dla siebie i swojej rodziny. To też ośrodki wypoczynkowe, parki rozrywki, parki wodne, sale zabaw, kina, teatry, muzea. I wiele innych miejsc.
Zarówno w instytucjach publicznych, jak i firmach prywatnych. W dużych sieciach, ale też u lokalnych przedsiębiorców. To nie tylko różnego rodzaju sklepy, gdzie możesz zaopatrzyć się w wakacyjną wyprawkę dla siebie i swojej rodziny. To też ośrodki wypoczynkowe, parki rozrywki, parki wodne, sale zabaw, kina, teatry, muzea. I wiele innych miejsc. Lucyna Nenow / Polska Press
Inflacja coraz wyższa a koszty utrzymania, zwłaszcza ceny żywności, rosną nawet szybciej niż pozostałe - liczy się więc każdy grosz, o czym najlepiej wiedzą rodziny wielodzietne. W tych warunkach znana już od lat Karta Dużej Rodziny (KDR) pokazuje swoją moc ze zdwojoną siłą. Partnerów programu przybywa i oferują oni dla posiadaczy coraz to nowe zniżki, upusty i promocje. Zarówno stałe, jak np. w sieciowych sklepach, jak i sezonowe czy okazjonalne. Mamy lato i wakacje, nie brakuje więc też tych ekstra dotyczących wypoczynku dzieci w lipcu i sierpniu. Nie sposób opisać je wszystkie - dla przykładu sprawdźmy więc te, które rekomenduje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, pamiętając że wszystkie łatwo poznamy przez smartfona i ogólnie przez Internet - pod linkiem, który znajdziesz w tym artykule.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się spędzić wakacje nad morzem, z górach, na Mazurach czy może w mieście – z Kartą Dużej Rodziny zniżki czekają na nas w całej Polsce.

– To ośrodki wypoczynkowe, parki rozrywki, kina, muzea, pływalnie i wiele innych miejsc. Warto zapoznać się z ofertą partnerów i płacić mniej – zachęca minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Karta Dużej Rodziny to już blisko 10 tys. partnerów oferujących zniżki w ponad 30 tys. lokalizacji w całej Polsce. Z Karty korzysta ponad 1,2 mln osób, a liczba aktywnych Kart zbliża się do 3,8 mln.

Masz Kartę Dużej Rodziny? Zapłacisz mniej

Zarówno w instytucjach publicznych, jak i firmach prywatnych. W dużych sieciach, ale też u lokalnych przedsiębiorców. To nie tylko różnego rodzaju sklepy, gdzie możesz zaopatrzyć się w wakacyjną wyprawkę dla siebie i swojej rodziny. To też ośrodki wypoczynkowe, parki rozrywki, parki wodne, sale zabaw, kina, teatry, muzea. I wiele innych miejsc.

Wyższe emerytury na rękę otrzyma w lipcu i w kolejnych miesiącach nieco ponad połowa osób pobierających emerytury - 3,1 mln z ponad 6 mln.

Ile więcej emerytury dostaniesz w lipcu i dalej - niektórzy ...

Wakacje w Małopolsce lub na Podkarpaciu: bezpłatne atrakcje w parku narodowym

Na granicy tych dwóch województw znajduje się Magurski Park Narodowy. Posiadacze Karty Dużej Rodziny nie muszą płacić za wstęp, dzięki czemu mogą bezpłatnie wędrować po terenie Parku poznając jego przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe walory.

Dodatkowo w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym MPN im. Jana Szafrańskiego oferowana jest korzystna zniżka dla posiadaczy KDR. Osoby takie płacą za bilet wstępu na główną salę ekspozycyjną 1zł, co w stosunku do normalnych cen biletów (10 zł bilet normalny, 8 zł bilet ulgowy) jest znaczną różnicą. Umożliwia to skorzystanie z walorów edukacyjnych tego miejsca wszystkim członkom dużych rodzin bez ponoszenia pełnych kosztów.

A jeśli Podkarpacie to także Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. To nowoczesne, interaktywne muzeum, które w bardzo atrakcyjnej formie prezentuje zwiedzającym szklane dziedzictwo Krosna, regionu i Polski.

Pokazy ręcznego formowania szkła, jego zdobienia, warsztaty dla turystów, wreszcie wystawy stałe i czasowe składają się na bogatą ofertę tej wyjątkowej, nie tylko w skali Polski, placówki. Zwiedzający mogą z bliska oglądać wszystkie etapy powstawania szklanych obiektów, a nawet sami doświadczyć trudnej sztuki pracy ze szkłem (wybić szklany medal, uczestniczyć w warsztatach szklanego rzemiosła).

W sklepie formowych można kupić rozmaite szklane pamiątki, szkła użytkowe, dekoracyjne, biżuterię, bibeloty. Wiele z oferowanych tu przedmiotów powstało w naszych pracowniach.

Posiadacze Karty Dużej Rodziny otrzymują zniżkę 15 proc. od ceny biletu.

Dla posiadaczy podobne bezpłatne atrakcje przyrodnicze w Lubuskiem

Odpoczywamy w województwie lubuskim? Na posiadaczy Karty Dużej Rodziny czeka atrakcyjna na wizytę w Ośrodku Muzealno-Edukacyjnym Parku Narodowego „Ujście Warty”. Ośrodek jest doskonałym miejscem aby zacząć zwiedzanie Parku. Zaciekawi zarówno dzieci jak i dorosłych. Nowoczesna, interaktywna wystawa pozwala odkryć tajniki tamtejszej przyrody, poznać historię okolicy i zaplanować wizytę w terenie.

Z Kartą Dużej Rodziny bilet do Ośrodka w Słońsku kupimy za 5 zł, za to bezpłatnie wejdziemy na wieżę widokową w Chyrzynie.

Wakacyjne atrakcje z KRD na Śląsku: spotkanie nowoczesności i dawnego rzemiosła

Jeżeli postanowiliśmy wybrać się na Śląsk, warto wpisać na listę miejsc do odwiedzenia Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach.

W Starym Młynie w Żarkach spotykają się dawne rzemiosła z nowoczesnością. Ekspozycja poświęcona jest młynarstwu, piekarstwu, bednarstwu, kołodziejstwu i szewstwu. Pozwala na aktywne zwiedzanie, podczas którego można się sprawdzić nie tylko jako młynarz. Opowieść o rzemieślnikach jest przeplatana filmami, aktywnościami, grami i zagadkami. Dla zwiedzających przygotowano dwie ścieżki zwiedzania – dla dzieci i dorosłych.

Zakupy na zapas wymagają zaangażowania większej niż zwykle gotówki, ale jeśli mamy nadwyżki i biorąc pod uwagę, że nawet coraz ciekawsza oferta lokat czy oszczędnościowych obligacji skarbowych nie niweluje utraty wartości pieniądza, nie ma co żałować na wydatki na zapas.Przejdź dalej --->

Cukier i ocet wróciły do sklepów, co z masłem, chlebem i mle...

Dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny wstęp na stałą ekspozycję w cenie biletu rodzinnego niezależnie od liczby pociech (dzieci do 18. roku życia lub 25. roku życia, jeśli się uczą w szkole lub studiują).

Karta Dużej Rodziny: wszystko co musisz wiedzieć

Karta Dużej Rodziny to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin 3+. Karta Dużej Rodziny funkcjonuje zarówno w instytucjach publicznych, jak i w prywatnych firmach.

Okazje na markę Apple

Materiały promocyjne partnera

Posiadacze KDR mają możliwość tańszego korzystania z oferty podmiotów m.in. z branży spożywczej, paliwowej, bankowej czy rekreacyjnej. KDR wspiera budżety rodzin wielodzietnych oraz ułatwia dostęp do dóbr i usług.

Karta Dużej Rodziny: komu przysługuje?

Prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny przysługuje wszystkim rodzicom oraz małżonkom rodziców, którzy mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci.

Przez rodzica rozumie się także rodzica zastępczego lub osobę prowadzącą rodzinny dom dziecka.
Prawo do Karty Dużej Rodziny przysługuje także dzieciom:

  • w wieku do 18. roku życia,
  • w wieku do 25. roku życia – w przypadku dzieci uczących się w szkole lub szkole wyższej,
  • bez ograniczeń wiekowych w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności,

ale tylko w przypadku, gdy w chwili składania wniosku w rodzinie jest co najmniej troje dzieci spełniających powyższe warunki.

Trwa głosowanie...

Czy podczas zakupów na targowiskach odczuwasz podwyżki cen?

Należy pamiętać, że prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny nie przysługuje rodzicowi, którego sąd pozbawił władzy rodzicielskiej lub któremu sąd ograniczył władzę rodzicielską przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej, chyba że sąd nie pozbawił go władzy rodzicielskiej lub jej nie ograniczył przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej w stosunku do co najmniej trojga dzieci, prawo to nie przysługuje również rodzicowi zastępczemu lub prowadzącemu rodzinny dom dziecka, w przypadku gdy sąd orzekł o odebraniu im dzieci z uwagi na niewłaściwe sprawowanie pieczy zastępczej.

Karta jest przyznawana niezależnie od dochodu w rodzinie.

KRD: jak wyrobić kartę?

Aby otrzymać Kartę Dużej Rodziny należy złożyć wniosek w gminie odpowiadającej miejscu Twojego zamieszkania.
https://empatia.mpips.gov.pl/
Wniosek można również złożyć elektronicznie, za pośrednictwem Platformy Informacyjno-Usługowej Emp@tia (empatia.mpips.gov.pl).
Po prostu kliknij w ten tekst a znajdziesz się na stronie internetowej, na której złożysz wniosek.

Kreator wniosku ułatwia złożenie wniosku i pilnuje, aby wszystkie wymagane pola zostały wypełnione.

Wniosek, w imieniu rodziny, może złożyć każdy pełnoletni jej członek. Jeśli któryś z członków rodziny mieszka w innej gminie, wniosek złóż dodatkowo w jego gminie, wymieniając wszystkich członków rodziny, ale zaznaczając „nie wnoszę o przyznanie Karty Dużej Rodziny”.

Karta Dużej Rodziny: dodatkowo mogą być wersje lokalne karty

Sprawdź, czy Twoja gmina oferuje też lokalną Kartę Dużej Rodziny, która zapewnia dodatkowe zniżki, oferowane dla mieszkańców danej gminy.

Karty Dużej Rodziny w formie tradycyjnej dostarczane będą do gminy w terminie 30 dni od daty wpłynięcia do podmiotu, który drukuje Karty Dużej Rodziny, zestawu danych niezbędnych do personalizacji Kart objętych zamówieniem, pod warunkiem, że liczba Kart wysyłanych do danej gminy będzie wynosiła co najmniej 15 sztuk. W przypadku gdy liczba zamówień z danej gminy będzie mniejsza niż 15, wysyłka będzie realizowana nie dłużej niż przez kolejne 30 dni.

Karta elektroniczna w aplikacji mObywatel jest dostępna dla wszystkich posiadaczy aktywnej Karty, niezależnie czy Karta jest w postaci tradycyjnej, elektronicznej, czy obu. Jeżeli nie masz jeszcze Karty i składasz wniosek o jej przyznanie, to Karta w mObywatelu będzie dostępna po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku.

Karta Dużej Rodziny: zniżki gwarantowane ustawą

Możesz dostać między innymi:

  • zniżki na przejazdy kolejowe - 37% na bilety jednorazowe oraz 49% na bilety miesięczne - ojciec, matka, macocha i ojczym,
  • 50% ulgi opłaty za paszport - ojciec, matka, macocha i ojczym,
  • 75% ulgi opłaty za paszport - dzieci,
  • bezpłatny wstęp do parków narodowych.

Jeśli jesteś niepełnosprawny lub Twoje dzieci są niepełnosprawne - sprawdź, czy instytucja lub firma, która oferuje zniżki, przyznaje większe zniżki dzieciom lub osobom niepełnosprawnym. Pamiętaj, żeby dostać taką zniżkę, należy pokazać legitymację osoby niepełnosprawnej.

Część przewoźników kolejowych oferuje ulgi handlowe dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny:
„Koleje Wielkopolskie” oferują posiadaczom Karty Dużej Rodziny możliwość nabycia Karty Wielkopolskiej ze zniżką 20 zł od ceny nominalnej. Uprawnienie to nie łączy się z innymi: przecenami, rabatami, promocjami i zniżkami Partnera.

Aby skorzystać ze zniżki, pokaż swoją Kartę Dużej Rodziny. Korzystając z Kart, nie trzeba być całą rodziną w jednym miejscu. Miejsca, które oferują zniżki, są oznaczone specjalnym znakiem: „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny".

Źródło: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska