Tak uczczono godzinę "W" w centrum Wrocławia (ZOBACZ)

PRL, JEWZaktualizowano 
Dziś świętowaliśmy 75 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Punktualnie o godz. 17 wstrzymano ruch w mieście. Tradycyjnie największa grupa przyszła uczcić pamięć powstańców na plac Dominikański. Zawyły także syreny. Około godz. 17.15 przeszedł marsz z placu Dominikańskiego pod Pręgierz w Rynku. Oficjalne obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego we Wrocławiu odbyły się pod pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego przy Promenadzie Staromiejskiej. Rozpoczęły się one o godz. 16.45. Na godz. 18 zaplanowano mszę świętą w Kościele Garnizonowym p.w. Św. Elżbiety we Wrocławiu.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 128

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

t
tolo

Gdzie ex ksiądz Mi...r? Albo bandyta szturmowiec Kot....ca z Pau.....iej? Pierwszy ma bana na media, drugi szykuje swoje brudne d....sko na ładunek LGBT w pierdlu jak już tam trafi.

w
wro

Nie rozumiem czemu faszyści z ONR są dopuszczani do tego typu wydarzen?

P
Patriota
2019-08-02T11:52:29 02:00, Gość:

Polacy zawsze mogą liczyć na kibiców i narodowców, oni podtrzymują pamięć o naszych Bohaterach.

Ta na pewno . Zwłaszcza tych co "pokochali Adolfa hitlera." Halujacych , miłośników faszyzmu i nazizmu.

E
Es
2019-08-02T07:50:15 02:00, Gość:

Nie do końca rozumiem dlaczego ten dzień jest tak celebrowany. W naszym kraju mamy jakiś niezrozumiały popęd do upamietniania klęsk narodowych. A wg mnie powstanie było taką klęską.

Rozumiem że należy pamiętać o zwykłych powstancach - oni byli bohaterami i robili co mogli. Ale decyzja o jego wybuchu podjęta przez dowódców i polityków doprowadziła jedynie do śmierci powstancow, cywili i totalnego zniszczenia miasta. A należy pamiętać że to była warstwa inteligencji i patriotów, których tak bardzo potrzebowaliśmy po wojnie do odbudowy kraju i walki z drugą okupacją. Ale ich zabrakło, bo przez głupią i emocjonalną decyzję byli martwi. Rozumiem że emocje wtedy były straszne - ale chęć zemsty na Niemcach doprowadziła do zagłady Warszawy.

Dlaczego zatapiamy się w martyrologii a kompletnie pomijamy momenty w historii ktore świadczyły o naszej sile? Dlaczego świętujemy klęski a nie zwycięstwa? Czemu nie ma takich celebracji w rocznicę wygranego powstania Wielkopolskiego? Niedawno była rocznica podpisania Unii lubelskiej dzięki której staliśmy się regionalnym mocarstwem? Bitwa pod kluszynem, kircholmem, oliwą, chocimiem, Grunwaldem, pokój toruński? Skończymy z martyrologia i byciem ofiarą, celebrujmy to, że potrafimy być silni!

2019-08-02T08:39:23 02:00, Gość:

Dlatego, że wydarzenia związane z II WŚ są jeszcze stosunkowo świeże, a po świecie nadal chodzi garstka powstańców, która nigdy nie zapomni tamtych wydarzeń. Osobiście nie uważam, że obchody 1 VIII to celebracja kolejnej klęski w naszej historii. Przeciwnie to upamiętnienie niepojętego bohaterstwa, poświęcenia, odwagi i jedności zwykłych Polaków.

Nam po 75 latach łatwo rozliczać. Wziąć kalkulator, policzyć zniszczenia, zabitych, rannych. Z "ekonomicznego" puntu widzenia Powstanie to katastrofa. Tylko pamiętajmy jedną rzecz. To nas, Polaków, katowali, mordowali lub zsyłali do obozów niemieccy i radzieccy żołnierze od 1939r. To nasze miasta były bombardowane i sukcesywnie niszczone od początku września. Nie zwalajmy winy za straty w stolicy na Powstańców bo jedynymi winnymi zawsze będą tylko i wyłącznie Niemcy.

To nie Polacy chcieli ponownie usunąć swój kraj z mapy świata.

2019-08-02T09:19:13 02:00, Gość:

To też jest śmiała teza. Ciekawe tylko czemu, po 20 latach dobrej zmiany w postaci sanacji, ludzie mieli tak serdecznie dość polski i polaków, że kwiatami witali radzieckie czołgi.

Dodaj jeszcze kto witał. Bo nie witali Polacy tylko Żydzi i Ukraińcy.

G
Gość

Polacy zawsze mogą liczyć na kibiców i narodowców, oni podtrzymują pamięć o naszych Bohaterach.

w
werk
2019-08-02T10:39:59 02:00, p:

Za kilkanaście lat już tylko garstka będzie "świętowała", a za 40 lat to już będzie tak popularne jak powstanie listopadowe i bitwa pod Grunwaldem - jeszcze jedna data w podręczniku do historii.

2019-08-02T10:45:04 02:00, Odpowiedź:

Takich ja ty garstka lbgt, wiesz dla czego masz narodowość? Bo wrazie mobilizacji? 5 min sąd polowy i takich jak ty ustawia się pod ścianą i nikt nie będzie cię pytał czy to ci się podoba.

Teraz przeczytaj co napisałeś. Spróbuj ze zrozumieniem.

Nie wiem jak kibole o faszyści z okolic ONR świętują zwycięstwo w Powstaniu Warszawskim.

Polacy raczej wspominają Powstanie jako narodową tragedię ukazującą jaki jest koszt bezsensownego rozlewu krwi. Rozmiar ofiar i zniszczeń jest trudny do wyobrażenia.

Zupełnie nie rozumiem dlaczego testosteronowe faszyzujące osziłki tak bardzo chcą zabijać wszystkich dookoła w imię nacjonalistycznych ideologii. Wojna niczego ich nie nauczyła. I nie ma ona nic wspólnego z Counter-Strikiem.

K
Kobiela
2019-08-02T10:39:59 02:00, p:

Za kilkanaście lat już tylko garstka będzie "świętowała", a za 40 lat to już będzie tak popularne jak powstanie listopadowe i bitwa pod Grunwaldem - jeszcze jedna data w podręczniku do historii.

Zapytaj się żydów, po co im muzeum polin

P
Polak

Tak czytam te wasze wypociny, jeśli masz obywatelstwo tego kraju, nie muszisz znać histori tego kraju, ani ja lubić, po co oni walczyli ano do prawa waszych głupich wypowiedzi, bo spróbuj tego w Moskwie?

D
Dobrarada
2019-08-02T10:39:59 02:00, p:

Za kilkanaście lat już tylko garstka będzie "świętowała", a za 40 lat to już będzie tak popularne jak powstanie listopadowe i bitwa pod Grunwaldem - jeszcze jedna data w podręczniku do historii.

2019-08-02T10:45:04 02:00, Odpowiedź:

Takich ja ty garstka lbgt, wiesz dla czego masz narodowość? Bo wrazie mobilizacji? 5 min sąd polowy i takich jak ty ustawia się pod ścianą i nikt nie będzie cię pytał czy to ci się podoba.

Idź człowieku do szkoły, albo weź korki z polaka, bo jesteś analfabetą

O
Odpowiedź
2019-08-02T09:40:51 02:00, Maniek:

Ktoś o to zapytał na tym forum ale zapytam raz jeszcze.

Po co blokowac ruch uliczny i paralizować miasto?

Piesi mogą przystanąć na chodniku a nie muszą wbiegać na jezdnie, z filmu widac, że nie było tam tłumów, które nie mieściłyby się na chodnikach a tylko garstka napalonych młodzieńców ze stadionu. Jeszcze te race. Żenada. Kibolstwo zagarnia przestrzeń publiczną i pieprzy o Bogu, honorze i ojczyźnie.

Kiedyś dziwiłem się ojcu dla czego strzelał do u.b. Ale czytając twoją wypowiedź myślę że strzelał bo miał z czego

w
wroclauer

Dziwię się, że jeszcze nie ma wieści z Brukseli, iż w Warszawie i innych miastach, wczoraj tłumnie manifestowali polscy nacjonaliści. I to wszystko w pobliżu Auschwitz.

P
Polski patriota.

Ciekawe czy miłośnicy Hitlera, świętujący jego urodziny też brali udział w upamiętnieniu powstania. Wśród tzw. polskich narodowców nie brakuje takich miłośników Trzeciej Rzeszy

p
p

Za kilkanaście lat już tylko garstka będzie "świętowała", a za 40 lat to już będzie tak popularne jak powstanie listopadowe i bitwa pod Grunwaldem - jeszcze jedna data w podręczniku do historii.

G
Gość
2019-08-02T07:50:15 02:00, Gość:

Nie do końca rozumiem dlaczego ten dzień jest tak celebrowany. W naszym kraju mamy jakiś niezrozumiały popęd do upamietniania klęsk narodowych. A wg mnie powstanie było taką klęską.

Rozumiem że należy pamiętać o zwykłych powstancach - oni byli bohaterami i robili co mogli. Ale decyzja o jego wybuchu podjęta przez dowódców i polityków doprowadziła jedynie do śmierci powstancow, cywili i totalnego zniszczenia miasta. A należy pamiętać że to była warstwa inteligencji i patriotów, których tak bardzo potrzebowaliśmy po wojnie do odbudowy kraju i walki z drugą okupacją. Ale ich zabrakło, bo przez głupią i emocjonalną decyzję byli martwi. Rozumiem że emocje wtedy były straszne - ale chęć zemsty na Niemcach doprowadziła do zagłady Warszawy.

Dlaczego zatapiamy się w martyrologii a kompletnie pomijamy momenty w historii ktore świadczyły o naszej sile? Dlaczego świętujemy klęski a nie zwycięstwa? Czemu nie ma takich celebracji w rocznicę wygranego powstania Wielkopolskiego? Niedawno była rocznica podpisania Unii lubelskiej dzięki której staliśmy się regionalnym mocarstwem? Bitwa pod kluszynem, kircholmem, oliwą, chocimiem, Grunwaldem, pokój toruński? Skończymy z martyrologia i byciem ofiarą, celebrujmy to, że potrafimy być silni!

2019-08-02T08:39:23 02:00, Gość:

Dlatego, że wydarzenia związane z II WŚ są jeszcze stosunkowo świeże, a po świecie nadal chodzi garstka powstańców, która nigdy nie zapomni tamtych wydarzeń. Osobiście nie uważam, że obchody 1 VIII to celebracja kolejnej klęski w naszej historii. Przeciwnie to upamiętnienie niepojętego bohaterstwa, poświęcenia, odwagi i jedności zwykłych Polaków.

Nam po 75 latach łatwo rozliczać. Wziąć kalkulator, policzyć zniszczenia, zabitych, rannych. Z "ekonomicznego" puntu widzenia Powstanie to katastrofa. Tylko pamiętajmy jedną rzecz. To nas, Polaków, katowali, mordowali lub zsyłali do obozów niemieccy i radzieccy żołnierze od 1939r. To nasze miasta były bombardowane i sukcesywnie niszczone od początku września. Nie zwalajmy winy za straty w stolicy na Powstańców bo jedynymi winnymi zawsze będą tylko i wyłącznie Niemcy.

To nie Polacy chcieli ponownie usunąć swój kraj z mapy świata.

2019-08-02T09:19:13 02:00, Gość:

To też jest śmiała teza. Ciekawe tylko czemu, po 20 latach dobrej zmiany w postaci sanacji, ludzie mieli tak serdecznie dość polski i polaków, że kwiatami witali radzieckie czołgi.

To prawda że powstańcy wykazali się bohaterstwem i należy im się cześć i pamięć. I nie krytykuje tego faktu. Fakt - łatwo nam teraz liczyć, z tym że to nie powstańcy podjęli decyzję. To rząd w Londynie i generałowie zdecydowali o wybuchu powstania, a z dostępnych źródeł wynika, że dobrze wiedzieli że to nie ma sensu i skończy się masakrą.

Po prostu nie lubię gdy kładziemy nacisk na wspominanie klęsk i bohaterstwa w trakcie tych klęsk, a zapominamy o naszych zwycięstwach. Powinniśmy kolejnym pokoleniom przekazać myśl że jesteśmy silni.

T
To jest Gość!
2019-08-02T09:40:51 02:00, Maniek:

Ktoś o to zapytał na tym forum ale zapytam raz jeszcze.

Po co blokowac ruch uliczny i paralizować miasto?

Piesi mogą przystanąć na chodniku a nie muszą wbiegać na jezdnie, z filmu widac, że nie było tam tłumów, które nie mieściłyby się na chodnikach a tylko garstka napalonych młodzieńców ze stadionu. Jeszcze te race. Żenada. Kibolstwo zagarnia przestrzeń publiczną i pieprzy o Bogu, honorze i ojczyźnie.

2019-08-02T09:54:51 02:00, Gość:

Jesteś debilem który nie powinien mieszkać w tym państwie. To jest tradycja, dlatego jesteśmy Polakami bo potrafimy w taki sposób podziękować ludziom którzy próbowali kiedyś zdziałać coś przeciw złemu. To pokazuje jakie wartości cenimy, żaden inny kraj świata nie ma tak bogatej w złe i dobre momenty przeszłości związanej z wojnami itp. To że miasto stanie na minute nie zmieni niczego w skali dnia, tygodnia..

Hmm, tradycja odpalania rac? To jakaś eks-tradycja chyba.

Żaden kraj nie ma takiej nie ma takiej bogatej w wojny historii? A wymień z jakimi porównywałeś.

Dodaj ogłoszenie