MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak osoby niewidome pracują w Amazonie pod Wrocławiem. Projekt Homer stworzył nowe możliwości

Aneta Kolesińska
Aneta Kolesińska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wrocławski Amazon wdrożył specjalny program Homer, który zapewnia pracę dla osób niewidomych i słabowidzących. To pierwsza odsłona projektu w Polsce i całej Unii Europejskiej, który daje szansę wielu niepełnosprawnym na zarobek oraz pomaga w przełamywaniu barier społecznych. Byliśmy w środku centrum logistycznego, zobacz, jak wygląda praca na specjalnych stanowiskach.

Większość z ponad 100 tys. osób niewidomych w Polsce nie jest aktywna zawodowo. Wskaźnik zatrudnienia w tej grupie nie przekracza 20%. Z tym problemem postanowił zmierzyć się Amazon, który uruchomił we wrocławskim centrum logistycznym w Bielanach Wrocławskich program Homer, który umożliwia zatrudnienie osób z niepełnosprawnością wzrokową. Inicjatywa powstała przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim województwa dolnośląskiego i Politechniką Wrocławską.

– Jako Urząd Marszałkowski sprawujemy opiekę nad Dolnośląskim Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym, którego celem jest przystosowanie do zawodu osób z niepełnosprawnościami. Zależy nam więc, aby absolwenci szkoły po zakończeniu nauki mogli się realizować zawodowo i mieli perspektywy zatrudnienia – mówi Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Osoby niewidome będą miały szansę na pracę nie tylko we Wrocławiu

Praca w Amazonie wymaga określonej sprawności fizycznej, a raczej wymagała, bo Homer właśnie udowodnił, że osoby niewidome mogą z takim samym powodzeniem wykonywać pracę polegającą na ręcznym sortowaniu paczek, przyjmowaniu towaru czy ich pakowaniu. Obecnie zakład zatrudnia 5 osób z niepełnosprawnością wzroku, Projekt ma zostać rozszerzony na inne miasta. Docelowa liczba etatów to 50 w całej Polsce.

– W realizacji projektu przede wszystkim skupiliśmy się na bezpieczeństwie. Dokładamy starań, aby nasi pracownicy nie mieli żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o sposób realizacji ich potencjału zawodowego – mówi Dominika Bąk-Majka, Senior Operations Manager w Amazon, współtwórczyni programu.

Jednym z uczestników programu jest Rafał Gawroński, który w Amazonie pracował kilka lat temu. Niestety, przez pogarszający się wzrok, musiał zrezygnować z pracy. Obecnie pracuje przy przekazywaniu gotowych paczek do sortera.

– Myślałem, że moja kariera zawodowa jest skreślona, w każdej innej firmie był problem z moją wydajnością. Przez rok korzystałem z renty, ale gdy dowiedziałem się, że jest taki program jak Homer, zgłosiłem się i znów dostałem pracę w Amazonie. Tutaj mogę być tak samo wydajny, jak każdy inny pracownik.

Jak wygląda praca osób niewidomych we wrocławskim Amazonie? Zobaczcie zdjęcia:

Nad projektem pracował inżynier z Politechniki Wrocławskiej

Oprócz przystosowanych stanowisk pracy pojawił się alfabet Braille'a przy dyspenserach sprzętu ochronnego oraz specjalne oznakowania drogi, które zaprojektował inżynier z Politechniki Wrocławskiej. Marek Tankielun, który także jest osobą niewidomą, przetestował rozwiązania na stacjach roboczych oraz formularz rekrutacyjny online, który także dostosowano do oprogramowania używanego przez osoby niewidome i niedowidzące.

– Niektóre aspekty, takie jak dojście do stanowiska pracy, czy przejście do stolika na stołówce, mogą wydawać się pełnosprawnym osobom banalne. Tymczasem, dla osób z niepełnosprawnością wzrokową, nie jest to takie proste. Potrzebna jest ku temu odpowiednia infrastruktura obiektu, która zapewni im całkowitą samodzielność – mówi Marek Tankielun z Politechniki Wrocławskiej.

Niewidomi są wykluczani zawodowo

W Polsce kandydaci z niepełnosprawnością wzrokową często mają problem w znalezieniu pracy. Inicjatywa Amazon przełamuje te stereotypy i pokazuje, że osoby niewidzące oraz słabowidzące mogą z sukcesami realizować się w różnych obszarach.

Amazon od 2020 roku prowadzi także program MigaMY, w ramach którego oferuje 140 dostosowanych miejsc pracy w swoich centrach logistycznych w Polsce dla osób niesłyszących i niedosłyszących.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska