MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koniec rejestracji DW dla samochodów we Wrocławiu! Kierowcy dostaną tablice z nowym wyróżnikiem DX

Oto nowe tablice rejestracyjne dla samochodów z wyróżnikiem DX. Na stałe zastąpią one rejestracje zaczynające się od DW. Pierwsza z nich została wydana kilka dni temu, 9 maja.
Oto nowe tablice rejestracyjne dla samochodów z wyróżnikiem DX. Na stałe zastąpią one rejestracje zaczynające się od DW. Pierwsza z nich została wydana kilka dni temu, 9 maja. Paweł Relikowski / Polska Press
Dotychczasowy wyróżnik wrocławskich tablic rejestracyjnych – DW – to już historia. Skończyła się pula wszystkich kombinacji przewidzianych dla nowo rejestrowanych samochodów. Od kilku dni dla mieszkańców Wrocławia wydawane są nowe tablice, zaczynające się od DX.

Wyróżnikiem tablic rejestracyjnych dla samochodów, który funkcjonował we Wrocławiu były litery DW. Litera "D" oznaczała województwo dolnośląskie, litera "W" miasto na prawach powiatu: Wrocław. Pierwsza tablica DW została wydana 1 lipca 1999 roku. Teraz, po niemal 25 latach, klasyczne wrocławskie oznaczenie przeszło do historii.

DX – nowy prefiks numerów rejestracyjnych wrocławskich samochodów

Od kilku dni dla nowo rejestrowanych samochodów wydawane są tablice z nowym prefiksem: DX. W urzędzie miasta skończyły się wszystkie kombinacje z literami DW, określone przepisami prawa – w tym przypadku rozporządzenia ministra infrastruktury. Ustawodawca rozszerzył zakres i dopuścił możliwość innej identyfikacji tablic rejestracyjnych. W przypadku Gdańska jest to XD zamiast GD. W przypadku Wrocławia, zamiast DW jest już DX.

- Tablice zwyczajne samochodowe z wyróżnikiem DX są wydawane dla mieszkańców Wrocławia od ubiegłego tygodnia. Pierwsza taka tablica została wydana 9 maja 2024 roku. Nasze szacunki, iż będą wprowadzone do obrotu dopiero w III kwartale tego roku się nie sprawdziły, z uwagi na zwiększoną ilość rejestracji pojazdów. Ta z kolei wynikła ze zmian przepisów od dnia 1 stycznia, gdyż wprowadzono obowiązek zarejestrowania każdego nabytego pojazdu w określonym terminie – mówi "Gazecie Wrocławskiej" Elżbieta Fedorowska, kierownik Działu Obsługi Rejestracji Pojazdów Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Oto nowe tablice rejestracyjne dla samochodów z wyróżnikiem DX.
Oto nowe tablice rejestracyjne dla samochodów z wyróżnikiem DX. Paweł Relikowski / Polska Press

Pierwsza wydana rejestracja tablicy zwyczajnej dla samochodów osobowych miała oznaczenie DX00001. Oznacza to, że nie ma już możliwości zarejestrowania auta na wyróżnik DW. Wiemy, że pula ta nie skończyła się jeszcze dla przyczep.

Nie tylko DX

- Przy przerejestrowaniu pojazdu, tablice podlegają kasacji. Niemniej, ustawodawca około dwóch lat temu, dopuścił przerejestrowanie pojazdu z zachowaniem wyróżnika tablicy rejestracyjnej. Oznacza to, że ktoś zamieszkując we Wrocławiu i kupując pojazd w Krakowie, może zachować tablice krakowskie. Pod warunkiem, że tablice nie będą zniszczone i będą czytelne. Podlega to ocenie urzędnika, który dokonuje przerejestrowania pojazdu – tłumaczy Elżbieta Fedorowska.

Ta w miarę nowa procedura, znacznie obniżyła koszty przerejestrowania pojazdu. Urząd miasta przyznaje, że około 20-30 proc. mieszkańców Wrocławia zachowuje obce wyróżniki. Jako ciekawostkę możemy zdradzić, że wrocławianie rzadko decydują się na zatrzymanie tablic z wyróżnikami warszawskimi i poznańskimi.

Trudno dokładnie oszacować, na ile czasu starczą nowe tablice rejestracyjne z prefiksem DX. Mówi się, że co najmniej na około 20 lat. Co ciekawe, znamy już wyróżnik, który ma nastąpić po DX. To rejestracja zaczynająca się od VW, później będzie to VX. Tablice indywidualne są już wydawane z wyróżnikiem "V", w zakresie od V0 do V9.

Nowe rejestracje zamawiane są w pakietach, przykładowo po 2 tysiące sztuk. Są wydawane sukcesywnie w oddziałach urzędu miasta: przy ul. Zapolskiej, pl. Nowy Targ, al. Kromera i ul. Legnickiej. DX nie jest nowością we Wrocławiu. Dla motocykli rejestracja zaczynająca się od tych liter funkcjonuje od około dwóch lat.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska