Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczawno-Zdrój: Muzeum w miniaturze

Artur Szałkowski
Jerzy Siatkowski
Jerzy Siatkowski Dariusz Gdesz
Szczawno-Zdrój zyskało nową atrakcję. W budynku przy ul. Kościuszki 19, stojącym obok głównej alei spacerowej uzdrowiska, utworzono Muzeum Modelarstwa i Lotnictwa w Miniaturze.

Oprócz unikatowych eksponatów, placówka posiada pracownię dydaktyczną, m.in. z symulatorem lotów i biblioteką multimedialną. Pracownia dydaktyczna muzeum ma być kuźnią przyszłych talentów lotniczych. Na razie taką edukacją objęto uczniów z gimnazjum w Szczawnie-Zdroju.

Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Jerzy Siatkowski, dyrektor Aeroklubu Ziemi Wałbrzyskiej. Wcześniej swój projekt zamierzał realizować w Wałbrzychu. Przed trzema laty dostał jednak wymówienie najmu z pomieszczeń zamku Książ, w których muzeum działało przez 10 lat.
- Władze Szczawna-Zdroju przyjęły mnie z otwartymi rękami - wyjaśnia Siatkowski. - Natomiast władze Wałbrzycha zainteresowały się moją działalnością dopiero po ostatnich wyborach. Poprosiły o kalendarz imprez, które będę organizował w 2011 roku.

Jerzy Siatkowski nie jest jedynym wałbrzyszaninem, który zyskał przychylność i wsparcie władz Szczawna-Zdroju. Od początku 2011 roku przy Miejskim Klubie Sportowym Szczawno-Zdrój działa sekcja karate shinkyokushinkai, która zrzesza około 80, głównie młodych, zawodników i jest prowadzona przez Jacka Baranowskiego, posiadacza 4. dana w tej dyscyplinie sportu.

- W Szczawnie-Zdroju stworzono nam lepsze warunki do treningu niż w Wałbrzychu - wyjaśnia Baranowski. - Na przeprowadzce ucierpiały tylko dzieci z Wałbrzycha. Wiele z nich zrezygnowało z treningów ze względu na daleki dojazd.

Pod koniec 2010 roku z Wałbrzycha do Szczawna-Zdroju przeniesione zostało również Studio Tańca Carmen. Już w barwach nowego mecenasa młodzi tancerze sięgnęli po tytuły mistrzowskie i wicemistrzowskie Dolnego Śląska w konkurencjach tanecznych. Władze uzdrowiska wsparły ostatnio również finansowo Michała Drohomireckiego, lekkoatletę weterana z Wałbrzycha. - Pomoc wałbrzyszanom należy traktować jako dobrosąsiedzkie wsparcie i nie ma w niej żadnych podtekstów - tłumaczy Tadeusz Wlaźlak, burmistrz Szczawna-Zdroju.

Nowo powołany zastępca prezydenta Wałbrzycha, który odpowiada m.in. za sport i kulturę, zapowiada, że postara się powstrzymać exodus animatorów tych dziedzin z Wałbrzycha.
- Nie brałem udziału w konstruowaniu budżetu gminy na 2011 rok - mówi Zygmunt Nowaczyk, wiceprezydent Wałbrzycha. - Dołożę jednak starań, by działające w naszym mieście kluby lub stowarzyszenia uzyskiwały wsparcie, którego od nas oczekują.

Walka o drogę

W ostatnich tygodniach władze Szczawna-Zdroju po raz kolejny wsparły Wałbrzych w staraniach o fundusze na budowę obwodnicy. W uzdrowisku zbierano podpisy poparcia dla tej inwestycji, która trafiła na listę rezerwową GDDKiA. Brak obwodnicy Wałbrzycha sprawia, że mieszkańcy miasta skracają sobie drogę z dzielnic Podzamcze i Piaskowa Góra do Śródmieścia przez Szczawno-Zdrój. A nadmierny ruch samochodów może doprowadzić do utraty statusu uzdrowiska przez Szczawno-Zdrój. ARS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska