Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Susza we Wrocławiu? Wystąpią ekstremalne zjawiska pogodowe

Marcin Kruk
Marcin Kruk
Chociaż we Wrocławiu sytuacja jest lepsza niż w innych częściach kraju, miasto i cały region zmierzą się z narastającym problemem suszy. Będą musiały zmienić się przyzwyczajenia indywidualnych użytkowników, ale także państwo stanie przed koniecznością przeprowadzenia dużych inwestycji
Chociaż we Wrocławiu sytuacja jest lepsza niż w innych częściach kraju, miasto i cały region zmierzą się z narastającym problemem suszy. Będą musiały zmienić się przyzwyczajenia indywidualnych użytkowników, ale także państwo stanie przed koniecznością przeprowadzenia dużych inwestycji fot. mk
Chociaż we Wrocławiu sytuacja jest lepsza niż w innych częściach kraju, miasto i cały region zmierzą się z narastającym problemem suszy. Będą musiały zmienić się przyzwyczajenia indywidualnych użytkowników, ale także państwo stanie przed koniecznością przeprowadzenia dużych inwestycji.

Susza jest ogromnym zagrożeniem i jednym z największych problemów cywilizacyjnych. Jak przygotować się do przeciwdziałania jej skutkom rozmawiano w poniedziałek w NOT-cie. Podczas spotkania konsultacyjnego Stop Suszy eksperci Wód Polskich, samorządowcy i przedsiębiorcy rozmawiali o minimalizowaniu skutków suszy w miastach.

Chociaż zdaniem ekspertów sytuacja we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku jest znacznie lepsza niż np. na Kujawach czy w Poznaniu, susza trwa od lat także w naszym regionie.

Wojciech Skowyrski, zastępca dyrektora departamentu ochrony przed powodzią i suszą w Wodach Polskich, informuje, że każdy z 8 modeli opisujących sytuację Polski do 2100 roku, pokazywał narastanie zjawisk ekstremalnych. W Polsce będą występowały zarówno długotrwałe opady, jak i długotrwałe okresy suszy.

Aby przygotować Dolny Śląsk do coraz trudniejszych warunków powstaną stopnie wodne w Ścinawie, Lubiążu i Malczycach. Dzięki temu woda z Odry będzie dłużej pozostawała w jej dolinie i obszarach przyległych.

- Trzeba dostosować gospodarowanie wodą na zbiornikach do nowych warunków. Musimy wprowadzić zmiany i udoskonalenia – mówił Skowyrski.

- Zbiornika retencji czy małej retencji nie zbudujemy w jeden dzień, bo wystąpiła susza. Trzeba pomyśleć o tym dużo wcześniej, zaplanować działania. Działania, które wpisujemy do katalogu mają przeciwdziałać skutkom suszy z wyprzedzeniem. Nie są to działania skierowane na ich wdrażanie w momencie wystąpienia suszy, tylko jest to systematyczne działanie w okresach poza nią. – przekonywała Małgorzata Stolarska, kierownik projektu Stop Suszy.

Jednocześnie Stolarska podkreślała, że oprócz działań o wielkiej skali, możliwych do zrealizowania wyłącznie przez państwo, każdy sam powinien zmienić swój sposób korzystania z wody wodociągowej: - Susza występuje od dawna, ale w tej chwili jako użytkownicy inaczej podchodzimy do tej wody. Mamy więcej potrzeb, które chcemy zrealizować, lecz niekoniecznie te potrzeby należy realizować wodą wodociągową. Dlatego jest problem nadmiernej eksploatacji albo pobierania wody na cele, które nie powinny być realizowane w okresie suszy – wyjaśniała Małgorzata Stolarska.

Efektem spotkań, które odbywają się w 15 miastach Polski, będzie powstanie rządowej, wieloletniej strategii, która pozwoli na zwiększenie odporności zasobów wód na straty spowodowane suszą.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska