Stare wrocławskie stadiony upadają. Ku przestrodze [ZDJĘCIA]

Błażej Organisty
Stare stadiony we Wrocławiu, to przygnębiający widok
Stare stadiony we Wrocławiu, to przygnębiający widok Pawel Relikowski / Polska Press
Udostępnij:
Opustoszałe stadiony przy ul. Skarbowców i Racławickiej definitywnie przechodzą do historii. Już od dawna po ich bieżni i murawie nie biegają ani lekkoatleci, ani piłkarze. Trwa porządkowanie terenu po wyburzeniu ich koron. - Teren i korony stadionów były zdewastowane. Pomimo ogrodzenia wchodzili tam ludzie, co groziło wypadkami, dlatego podjęliśmy decyzję o rozbiórce - wyjaśnia Marek Boryczka ze spółki MCA, zarządzającej terenem.

Nieruchomość położona przy ul. Skarbowców to były wojskowy kompleks sportowy. Składał się m.in. z dwóch boisk, dwóch basenów odkrytych i terenu rekreacyjnego. Wojsko przekazało to Agencji Mienia Wojskowego w 2001 roku. Ta dwukrotnie oferowała teren miastu, ale negocjacje zakończyły się fiaskiem. W 2003 r. zgłosił się prywatny inwestor, spółka Hammilton (MCA to firma od niej zależna), który na stół wyłożył ponad 8 mln zł.

Przy dawnym basenie pojawiły się biurowce Racławicka Center. Już wtedy było wiadomo, że to koniec sportu przy Skarbowców.

Spółka nie sprecyzowała jeszcze planów inwestycyjnych, ale miejscowy plan zagospodarowania zakłada, że na działce powinny powstać bloki i domy jednorodzinne. I to prawdopodobnie one „wyrosną” w miejscu wojskowego stadionu.

Inny los czeka obiekt przy ul. Wróblewskiego. Zmienia się dzięki prywatnemu inwestorowi. Wprawdzie jest własnością miasta, ale wieczystym użytkownikiem jest spółka I. Park.

- Od 2002 roku inwestujemy w obiekt, aby mógł funkcjonować. Obecnie trenuje na nim 11 grup młodzieżowych Ślęzy - informuje Bogdan Ludkowski. Obok obiektu działa, choć na razie częściowo, park nauki i rozrywki. Inwestor ukończy go pod koniec lipca tego roku.

Pod opieką miasta

W mieście działają stadiony, o które dba Młodzieżowe Centrum Sportu - jednostka gminy Wrocław. Jednym z nich jest Stadion Oławka przy Niskich Łąkach. Z dwóch boisk korzysta 41 tys. osób rocznie. Cyklicznie trenuje tam 18 klubów sportowych. Obecnie trwa remont trybuny i płyty głównej.

- W najbliższym czasie planujemy dokończyć remont hali - zapowiada Marcin Janiszewski z MCS.

Przy stadionie pojawią się także nowe chodniki i drogi dojazdowe. Co więcej, Stadion Oławka został wpisany na listę inwestycji miejskich w ramach Lokalnego Planu Rewitalizacji Przedmieścia Oławskiego na lata 2016-2018. Miasto za ok. 4,8 mln zł chce wybudować boiska treningowe ze sztuczną nawierzchnią.

W ostatnich latach, dzięki środkom z Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego, zmienił się także stadion przy ul. Lotniczej. Od trzech lat 13 klubów sportowych trenuje na wielofunkcyjnym boisku sportowym. Można na nim grać m.in. w futbol amerykański i lacrosse.

Pojawiły się tu szatnie. Kolejną zmianą ma być remont starych nawierzchni dwóch małych boisk piłkarskich. MCS nie planuje przebudowy obiektów, ale mieszkańcy w tegorocznej edycji WBO zgłosili kilka projektów dotyczących kompleksu przy ul. Lotniczej.

Z kolei na Stadionie Leśnica przy ul. Kosmonautów brakowało szatni. MCS dostawił więc kontenery, ale to tylko rozwiązanie tymczasowe.

- Będziemy starali się wybudować stałe zaplecze szatniowo-sanitarne - zapowiada Janiszewski.

Prawdziwa rewolucja czeka natomiast Stadion Polaru na Zakrzowie. Wprawdzie ani płyta, ani budynek w najbliższym czasie nie będą remontowane, ale za to na obiekcie powstanie boisko do baseballu. Zostanie wybudowane w ramach WBO 2015.

Jeszcze w tym roku, oprócz boiska, powstanie niezbędna infrastruktura do uprawiania baseballu, m.in. boksy dla zawodników i sędziów oraz betonowe siedziska dla kibiców. W przyszłym roku ma pojawić się wiata grillowa i plac zabaw dla dzieci.

Na Stadionie Polaru trenuje 10 klubów sportowych. Korzysta z niego 14 tys. osób rocznie.

Zmiany te cieszą, ale zdaniem radnego miejskiego Sebastiana Lorenca, ich tempo niekoniecznie jest zadowalające.

- Jest szereg osiedli, na których infrastruktura sportowa przestała istnieć. Na przykład na Żernikach. Z kolei od dziesięciu lat prosimy się o remont obiektu na Oporowie przy al. Piastów, ale bez efektu. Zmiany idą w dobrą stronę, ale za wolno - zauważa radny z Komisji Rozwoju Przestrzennego i Architektury Rady Miejskiej Wrocławia.

Zobacz też: Zagadki, tajemnice i sekrety - odcinek 32 Portal Wrocławskiej Katedry

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

W
Wrocławianin
Zdjęcia 1/3/6/7/8 są ze stadionu na Pilczycach. Ciężko sprawdzić? Jeszcze podpis pod zdjęciem że to Zakrzów.....
Wy w tej gazecie może zacznijcie zatrudniać ludzi, którzy znają topografię miasta.
G
Greg
Boiska znikają w oczach ale jest inicjatywa rewitalizacji boiska na Orzeszkowej (dziś stary dziurawy asfalt) i zmienić je na Orlika w ramach wrocławskiego budżetu obywatelskiego projekt 329. myślę że warto poprzeć ten projekt
R
RRRR
Jesteś durniem!
j
jeffrey
Wrocław - miasto, które nie potrafi utrzymać nawet prostokątnego trawiastego placu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie