Spotkanie w Budapeszcie. Morawiecki: Widzimy, że Europa jest rozchwiana. Elity w Brukseli próbują przedstawiać ją jako projekt salonów

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Spotkanie w Budapeszcie. Morawiecki: Widzimy, że Europa jest rozchwiana. Elity w Brukseli próbują przedstawiać ją jako projekt salonów
Spotkanie w Budapeszcie. Morawiecki: Widzimy, że Europa jest rozchwiana. Elity w Brukseli próbują przedstawiać ją jako projekt salonów fot. Joanna Urbaniec / Polskapress
Udostępnij:
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Budapeszcie z premierem Węgier Viktorem Orbanem oraz Matteo Salvinim, liderem włoskiej Ligi. - Dzisiaj widzimy, że Europa jest rozchwiana, targają nią różne sprzeczności. Elity w Brukseli próbują przedstawiać ją jako projekt salonów. My chcemy reprezentować szerokie spektrum poglądów i chcemy reprezentować ludzi – mówił szef polskiego rządu.

W czwartek w Budapeszcie odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Węgier Viktorem Orbanem oraz Matteo Salvinim, liderem włoskiej Ligi.

- Każda dyskusja międzynarodowa obecnie skupia się na pandemii COVID-19. Podzieliliśmy się swoimi doświadczeniami i wzywamy Komisję Europejską, by zwiększyła swoje wysiłki na rzecz szybszego dostarczania szczepionek. Musimy przyspieszyć proces szczepień w Europie. I to było zagadnienie numer jeden naszego spotkania. Oczywiście nie był to główny temat naszego spotkania– mówił w oświadczeniu po spotkaniu premier Węgier Viktor Orban.

Szef węgierskiego rządu podkreślił, że zarówno Mateusz Morawiecki jak i Matteo Salvini są ważnymi politykami i są przyjaciółmi Węgier.

- Dzisiejsze spotkanie zostało zorganizowane teraz dlatego, że zdecydowaliśmy, iż chcemy wyjść z Europejskiej Partii Ludowej. (..) Czego chcemy? Zgodziliśmy się, że chcemy renesansu, chcemy odrodzenia, chcemy odrodzenia w całej Europie. I będziemy wspólnie pracować na rzecz tego pomysłu– zaznaczył Orban.

Decyzja o opuszczeniu Europejskiej Partii Ludowej została podjęta w związku z rozbieżnością wartości między rządami a frakcją w Europarlamencie - Jest kilkadziesiąt milinów obywateli Europy, którzy zostali pozostawieni przez odpowiedniej reprezentacji politycznej. Demokracja chrześcijańska nie ma odpowiedniej reprezentacji – podkreślił.

- Jasne jest, że poza orientacją euroatlantycką, chcemy zajmować się wolnością, godnością, chrześcijaństwem, rodzinami oraz suwerennością narodową. Mówimy nie cenzurze, imperium europejskiemu ze stolicą w Brukseli oraz mówimy nie antysemityzmowi – zaznaczył Orban.

Szef rządu Węgier zapowiedział także, że następne spotkanie odbędzie się w maju, prawdopodobnie w Warszawie.

Morawiecki: Spotkaliśmy się w Budapeszcie, ponieważ wierzymy w przyszłość Europy

To była dyskusja nie tylko o pandemii, ale o przyszłości Europy. – Dyskutowaliśmy w jaki sposób można przyspieszyć programy szczepień, bo to jest remedium na walkę z COVID-19 – przekazał premier Mateusz Morawiecki. Jednocześnie dodał, że priorytetem jest zwalczenie pandemii jak najszybciej, żeby „Europa od maja mogła wracać do normalności”.

- Określiliśmy sobie nasze podstawowe priorytety: NATO jako podstawowa płaszczyzna zapewnienia bezpieczeństwa, ale także pogłębiona integracja europejska w tych obszarach, które są potrzebne, ale jednocześnie szanująca narodową suwerenność, wolność, wolność jednostek, ale przede wszystkim rzeczywiste, europejskie wartości, takie jak rodzina, godność jednostki, chrześcijaństwo, obrona tych wartości przed różnymi innymi kulturami, które spoza Europy, ale i z wewnątrz Europy, próbują je atakować. Wierzymy, że możemy budować wspólną drogę przed Europą – mówił.

Morawiecki podkreślił, że dzisiejsze spotkanie w Budapeszcie odbyło się, ponieważ szefowie rządów wierzą „w przyszłość Europy.”

- Dzisiaj widzimy, że Europa jest rozchwiana, targają nią różne sprzeczności. Elity w Brukseli próbują przedstawiać ją jako projekt salonów. My chcemy reprezentować szerokie spektrum poglądów i chcemy reprezentować ludzi – ocenił szef polskiego rządu.
Dodał, że „potrzeba programu odbudowy, ale jednocześnie planu renesansu Europy i jej wartości.” Przy czym zaznaczył, że „Europa to nie może być dyktat silniejszych, to solidarność na rzecz wspólnych wartości.

Salvini: Jesteśmy tu, żeby zbudować cos nowego, żeby zbudować cos trwałego

- Wszyscy pracujemy, aby wyprowadzić Europejczyków z tych najciemniejszych chwil, z tej mrocznej epoki. To chyba najmroczniejszy okres od czasów wojen światowych – zaczął Matteo Salvini, lider włoskiej Ligi.

Salvini przekazał, że „nie może być tak, że tylko lewica definiuje przyszłość.” - My jesteśmy w stanie przedstawić alternatywę wobec propozycji lewicy, która kwestionuje nasze korzenie. Nie wystarczy, że będziemy trzecią, czy czwartą siłą. Musimy być siłą numer jeden – dodał.

Członek włoskiego rządu zwrócił także uwagę na suwerenność państw. - Wolność musi być dostępna dla każdego, każde państwo zasługuje na szacunek, nie wolno stosować szantażu. Każde państwo ma prawo kroczyć własną ścieżką. Nie może być żadnej organizacji, która będzie decydować, kto jest demokratą, a kto nie jest – mówił.

- Dzisiaj jest nas tylko trzech i chcemy aby nas było więcej, żebyśmy byli większością. Jak mówią Amerykanie, mamy prawo szukać szczęścia, dobrobytu, bez żadnych dych ograniczeń. Jesteśmy tu, żeby zbudować cos nowego, żeby zbudować cos trwałego – zakończył.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Morawiecki prezydentem? Polacy mówią: tak!

Wideo

Materiał oryginalny: Spotkanie w Budapeszcie. Morawiecki: Widzimy, że Europa jest rozchwiana. Elity w Brukseli próbują przedstawiać ją jako projekt salonów - Polska Times

Komentarze 18

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Europejskie lewactwo już trzęsie dupskami i macicami

G
Gość
2 kwietnia, 9:55, Antyryży:

Najbardziej "ułożony" z Rosją jest rząd niemiecki ! Czy to znaczy , że premier Morawiecki ma się z nim nie spotykać ?

2 kwietnia, 11:11, Gość:

Mateusz Morawiecki najlepszym premierem w powojennej Polsce !

2 kwietnia, 18:08, Ed Pleva:

te, debil! Dlaczego obsrywasz - jak kundel trawniki - miejsce gdzie traktują cię jak gościa?

Wypowiedział swoją opinię, ty jakąś masz ?

E
Ed Pleva
2 kwietnia, 9:55, Antyryży:

Najbardziej "ułożony" z Rosją jest rząd niemiecki ! Czy to znaczy , że premier Morawiecki ma się z nim nie spotykać ?

2 kwietnia, 11:11, Gość:

Mateusz Morawiecki najlepszym premierem w powojennej Polsce !

te, debil! Dlaczego obsrywasz - jak kundel trawniki - miejsce gdzie traktują cię jak gościa?

G
Gość

Nie udał się marsz ruskich na Europę w 1920 to rozwalą UE od środka dzięki sojusznikom takim jak Salvini i Orban a teraz mi Morawiecki który dołączył do trójkąta który chce zrobić dobrze Putinowi. Może mam ufać TW Balbinie który to uważany przez was za nr. 1 Solidarności nie został internowany podczas stanu wojennego kiedy to siedziała cała opozycja a i ilu AK-owców sprzedał Rajmund że dostał w nagrodę willę na Żoliborzu?! Macierewicz też stary konfident KGB o czym mówi książka Piątka i jego otoczenie SB i jego słynny kierowca wożący generała ze stanu wojennego Komunistycznej Rady Państwa. Najbliższy współpracownik Kaczyńskiego niejaki Biłda też okazał się TW a ustawę o sądach pisał niejaki komuch Piotrowicz pod nutę Rosji

G
Gość
2 kwietnia, 9:55, Antyryży:

Najbardziej "ułożony" z Rosją jest rząd niemiecki ! Czy to znaczy , że premier Morawiecki ma się z nim nie spotykać ?

Mateusz Morawiecki najlepszym premierem w powojennej Polsce !

E
Ed Pleva

Myśli, nad skorupkami jajek...

Wreszcie Polska jest na ścieżce i kursie. Jeśli ktoś nie postawi gdzieś jakiejś brzozy to cel jest w zasięgu. Spełnią się kacze marzenia.

Sojusznicy są naprawdę [wulgaryzm]iści.

Z jednej strony Matteo Salvini, przedstawiciel narodu, który de facto wymyślił i wprowadził w życie faszyzm, system niwelujący demokrację parlamentarną, głoszący kult państwa w swej najbardziej faszystowskiej odmianie, czyli totalitarnie silne przywództwo plus terror. Nowoczesny Mussolini!

Z drugiej strony gość o wyglądzie przeterminowanej, mocno napuchniętej parówy - Orban, firerek przyprawiony wędzoną papryka na smyczy Putina. Bratanków od szabli i szklanki, onegdaj faszyzm mocno był uwiódł. Tępili podludzi jak mogli, starali się bardzo, patrzyli w Adolfa jak w Maryję zawsze dziewicę, bo to on wtedy smycz er hielt in der hand, ale brakło czasu żeby w pełni się sfaszyzować. Sentymenty jednak pozostały. Nie myślę, że Fidesz, że to Nyilaskeresztesek partia Ferenca Szálasiego, ale przecież nie wszystko jeszcze powiedziano.

No i między nimi, w tym populistycznym, narodowosocjalistycznym szambie polski, pomroczny Mateo, przedstawiciel kraju z nad Wisły, swego czasu też aspirującego do bycia faszystowską dyktaturą, przepoczwarzanie przerwał wuja Adi, ale jak widać co się odwlecze to wciąż aktualne, a nowe kadry rosną w siłę. Więc trudno się dziwić, że te trzy sobaki się zwąchały. Na razie szczekają, jak to kundle, obwą[wulgaryzm]ą sobie [wulgaryzm], ale za chwilę zaczną pewnie gryźć. Bo chcą "ratować" Europę.

- "My dzisiaj widzimy, że Europa jest właśnie na rozdrożu. Ona utraciła w pewnym stopniu swoje korzenie. I właśnie chcemy pomóc jej w odbudowie tych korzeni" – gadał szef pomrocznego nierządu. No to odbudowujcie. Pytanie tylko, czy znów do Polski będą jechać transporty niepokornych i mieszczących się w szerokiej, wyjątkowo definicji podludzi? Obiekty stoją; Oświęcim, Treblinka, Sobibór czy Stuthof. To niby muzea, ale dla chcącego... nic trudnego.

https://tinyurl.com/he64f8zw

G
Gość
2 kwietnia, 7:08, Gość:

Oczywiście Tusk potępił to spotkanie.

Za to na próżno oczekiwać potępienia Tuska w kwestii Białorusi czy Rosji.

2 kwietnia, 08:53, Gość:

Pan Tusk jest Rosjaninem lub Białorusinem ?

Sławi się jako nowoczesny Europejczyk skoro zajmuję stanowisko w kwestii europy wschodnio-południowej to czemu nie zajmuje stanowiska w kwestii wschodu który europie zagraża ?

G
Gość
2 kwietnia, 8:17, Gość:

Tusk i jego ferajna to najbardziej proputinowscy politycy !

2 kwietnia, 08:51, Gość:

Fakty mówią coś innego . Dlaczego pislamiści w tajny sposób sPiSkują z ruskimi ??? Dlaczego wschodnia dyplomacja nie prowadzona jest oficjalnie , tylko "pod stłem " ?

Jak tam Maciarewicz i jego wspaniałe stosunki z Moskwą ?

Dlaczego pislamiści chcą dopuścić do częściowego przejęcia zadłużonego orlenu przez ruskich ?

2 kwietnia, 10:10, Gość:

Za dużo TVN-u

O tym pisałem - wyłącz reżimową sieczkę kurskiego. Zacznij myśleć sam - wiesz dla czego na PISowców mówi się lemingi??? bo ślepo podążają za swoim guru, z metra ciętym starczym komuchem

G
Gość
2 kwietnia, 8:17, Gość:

Tusk i jego ferajna to najbardziej proputinowscy politycy !

2 kwietnia, 08:51, Gość:

Fakty mówią coś innego . Dlaczego pislamiści w tajny sposób sPiSkują z ruskimi ??? Dlaczego wschodnia dyplomacja nie prowadzona jest oficjalnie , tylko "pod stłem " ?

Jak tam Maciarewicz i jego wspaniałe stosunki z Moskwą ?

Dlaczego pislamiści chcą dopuścić do częściowego przejęcia zadłużonego orlenu przez ruskich ?

Za dużo TVN-u

G
Gość
2 kwietnia, 09:55, Antyryży:

Najbardziej "ułożony" z Rosją jest rząd niemiecki ! Czy to znaczy , że premier Morawiecki ma się z nim nie spotykać ?

chłoptasiu, marionetko - nie daj sobą pomiatać, ja wiem że wy nie macie ani kręgosłupów moralnych ani honoru ale żeby się tak kundlić?

Włącz mózg - wyłącz reżimowe rządowe media - na dobre ci to wyjdzie.

Nie musisz być wydmuszką, popychadłem - pamiętaj o tym

A
Antyryży

Najbardziej "ułożony" z Rosją jest rząd niemiecki ! Czy to znaczy , że premier Morawiecki ma się z nim nie spotykać ?

G
Gość
2 kwietnia, 08:17, Gość:

Tusk i jego ferajna to najbardziej proputinowscy politycy !

Pomyliłeś się chłoptasiu z Kaczenką, Macierewiczem i innymi putinowskimi wysłannikami w PL

G
Gość
2 kwietnia, 7:08, Gość:

Oczywiście Tusk potępił to spotkanie.

Za to na próżno oczekiwać potępienia Tuska w kwestii Białorusi czy Rosji.

Pan Tusk jest Rosjaninem lub Białorusinem ?

G
Gość
2 kwietnia, 8:17, Gość:

Tusk i jego ferajna to najbardziej proputinowscy politycy !

Fakty mówią coś innego . Dlaczego pislamiści w tajny sposób sPiSkują z ruskimi ??? Dlaczego wschodnia dyplomacja nie prowadzona jest oficjalnie , tylko "pod stłem " ?

Jak tam Maciarewicz i jego wspaniałe stosunki z Moskwą ?

Dlaczego pislamiści chcą dopuścić do częściowego przejęcia zadłużonego orlenu przez ruskich ?

G
Gość

Tusk i jego ferajna to najbardziej proputinowscy politycy !

Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie