Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spór o kopalnię Turów. Jak widzą sprawę polskie i czeskie media?

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Między Polską a Czechami trwa spór o kopalnię Turów. Temat poruszany jest regularnie w mediach obu krajów. Instytut Monitorowania Mediów przygotował analizę, dotyczącą tego, ile publikacji dotyczących Turowa się pojawiło oraz jacy politycy byli w tym temacie najbardziej aktywni.

Z analizy Instytutu Monitorowania Mediów wynika, że od września 2020 roku, czyli od momentu, kiedy Czechy podały Polskę do TSUE, w mediach pojawiło się 2,5 tys. publikacji miesięcznie.

Przez rok – od września 2020 do września 2021 – w Czachach na temat Turowa pojawiło się ponad 30 tys. przekazów medialnych. Z kolei w Polsce ten temat w mediach był wzmiankowany średnio 12 tys. razy miesięcznie.

Wyraźna intensyfikacja Turowa w mediach nastąpiła w maju 2021 roku, po wydaniu orzeczenia TSUE, który nakazał zaprzestanie wydobycia węgla do czasu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy krajami. Łącznie do września 2021 roku, odnotowano powyżej 89 tys. materiałów, które dotarły do ponad 2,3 mld potencjalnych odbiorców. W tradycyjnych środkach przekazu znalazło się ok. 40 tys. publikacji, a na Twitterze niemal 45 tys. wzmianek.

Spór o kopalnię Turów. Jak widzą sprawę polskie i czeskie media?

IMM zauważa, że początkowo w mediach omawiano orzeczenie TSUE głównie w kontekście możliwej destabilizacji polskiego systemu energetycznego i bezrobocia w regionie.

„Szacowano, że straty wyniosłyby 13,5 mld zł. Wszystkie publikacje, które ukazały się w okresie od marca do września 2021 roku dotyczyły kolejno kilku kwestii: wyroku TSUE nakazującego zaprzestanie wydobycia węgla, przebiegu negocjacji dotyczących trwającego sporu, działań PGE mających na celu zmniejszenie oddziaływania kompleksu energetycznego Turów na środowisko, działań rządu polskiego, argumentacji i stanowiska Czechów, oraz działań organizacji proekologicznych i lokalnych społeczności Turowa” – czytamy.

W tych tematach najczęściej w polskich mediach wypowiadali się głównie premier Mateusz Morawiecki (ok. 2,8 tys. wypowiedzi), minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka (2,6 tys.), wicepremier Jacek Sasin (1,9 tys.), a także przedstawiciele PGE Polskiej Grupy Energetycznej, gdzie najbardziej aktywny był prezes PGE Wojciech Dąbrowski (1,6 tys.). Dalej znajdują się eksperci m.in. przewodniczący organizacji związkowej NSZZ Solidarność KWB Turów Wojciech Ilnicki (290) oraz Burmistrz Bogatyni Wojciech Dobrołowicz (300).

Ze strony czeskiej najczęściej głos zabierali: minister środowiska Republiki Czeskiej Richard Brabec (489) i polityk, marszałek woj. Liberec Martin Puta (344).

W tym samym okresie w czeskich mediach na temat kopalni Turów najczęściej pojawiały się następujące osoby: przedstawiciele rządu i politycy w tym głównie marszałek woj. Liberec w Czechach Martin Puta (1,4 tys.) i minister środowiska Richard Brabec (1,3 tys.) oraz premier Mateusz Morawiecki (ok. 1,5 tys. wypowiedzi), minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka (812).

Strona czeska wniosła skargę przeciwko Polsce w sprawie Turowa w lutym btego roku. Wnioskowała też o tzw. zastosowanie środka tymczasowego, czyli zakazu wydobycia. Skargę skierowano w związku z rozbudową kopalni, która zagraża, zdaniem Pragi, dostępowi do wody mieszkańców Liberca uskarżających się także na hałas i pył związany z eksploatacją węgla brunatnego.

W maju 2021 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odpowiadając na wniosek Czech, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w Turowie. Polski rząd ogłosił, że kopalnia nadal będzie pracować i rozpoczął rozmowy ze stroną czeską. 20 września TSUE postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Spór o kopalnię Turów. Jak widzą sprawę polskie i czeskie media? - Portal i.pl

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska