Spółka Dom z Sobótki kupiła pałac w Bożkowie za 1,2 mln zł

  Spółka Dom z Sobótki kupiła pałac w Bożkowie za 1,2 mln zł

  Natalia Wellmann, Paweł Gołębiowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Spółka Dom z Sobótki kupiła pałac w Bożkowie za 1,2 mln zł
  1/6
  przejdź do galerii

  ©Dariusz Gdesz

  Przedstawiciel spółki ujawnia nam anonimowo, że planowane jest tam stworzenie wysokiej klasy ośrodka turystycznego. Znajdą się tam być może sale muzealne, będzie też centrum szkoleniowe.

  To, kiedy zabiorą się za prace, będzie zależało od zaleceń konserwatora zabytków, z którym dziś spółka się spotyka. Zabytek sprzedano za 1,2 mln zł. To niewiele, ale pałac, który przez lata zaniedbań zupełnie popadł w ruinę, dzisiaj jest tyle wart.


  - Mnóstwo pieniędzy trzeba będzie tam włożyć, by doprowadzić obiekt do jako takiego wyglądu - mówi Barbara Obelinda, konserwator zabytków z Wałbrzycha. Na jej wniosek Prokuratura Rejonowa w Kłodzku wszczęła śledztwo w sprawie dewastacji zabytku. Po kilku miesiącach sprawę umorzono.

  Mnóstwo pieniędzy trzeba będzie tam włożyć, by doprowadzić obiekt do jako takiego wyglądu- Po przesłuchaniu właścicieli i osób zajmujących się ochroną obiektu, kłodzka prokuratura nie dopatrzyła się znamion przestępstwa, bo zniszczenia nie powstały z winy umyślnej - wyjaśnia Karolina Rzeczycka-Jarosz z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.

  Z decyzją tą nie zgadza się Barbara Obelinda, która złożyła zażalenie do Sądu Rejonowego w Świdnicy. To dzięki jej interwencji obiekt jest jeszcze do uratowania. Udało się m.in. zabezpieczyć dach, przez który woda wdzierała się do środka zalewając wnętrze wraz z wyposażeniem. Część zabytkowych mebli trafiła na przechowanie do Muzeum Ziemi Kłodzkiej.

  Sławomir Karwowski, wójt gminy Nowa Ruda, liczy na to, że zły czas dla pałacu w Bożkowie się skończył. O nowym właścicielu niewiele chce mówić, choć był zaangażowany w sprzedaż.

  Zabytkowy obiekt dotąd nie miał szczęścia do właścicieli. Kiedy pod koniec 2005 roku pałac z wielką pompą kupiła irlandzka firma Fenelon Group International, mieszkańcy Bożkowa pomyśleli, że nadeszły dobre czasy dla pałacu. Irlandczycy wizje roztaczali piękne. Miały tam powstać luksusowe apartamenty dla bogaczy, pola golfowe i inne cuda. Za pałac zapłacili dwa mln zł.

  Niedługo po kupieniu pałac został wystawiony na sprzedaż na jednym z portali aukcyjnych. Na początku wyceniono go na 22 mln zł. Potem cena spadła do 9 mln zł, a niedawno obiekt zniknął z listy ofert sprzedaży.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pałac w Bożkowie z lotu ptaka

  Polskazdrona.pl (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Polecamy filmik pokazujący Pałac w Bożkowie z lotu ptaka. Mimo iż pałac nadal popada w ruinę, nadal dumnie się prezentuje. http://www.polskazdrona.pl/palac-w-bozkowie-54.html

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  fotki

  mmm (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  jeszcze trochę zdjęć : https://www.facebook.com/media/set/?set=a.248314838702087.1073741838.242205219313049&type=1

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pałac Bożków

  Łukasz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Pewnie popadnie w ruinę jak Villa de Vecchi we Włoszech

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bożków z innej perspektywy

  path21 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  http://www.youtube.com/watch?v=V85dj4hzS2U - zapraszam do obejrzenia

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo