Słupki niezgody dzielą mieszkańców Hub. Na podwórko nie...

  Słupki niezgody dzielą mieszkańców Hub. Na podwórko nie wjedzie ani karetka, ani straż pożarna

  Zdjęcie autora materiału

  Adriana Boruszewska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Podwórko przy ulicy Łódzkiej
  1/6
  przejdź do galerii

  Podwórko przy ulicy Łódzkiej
  ©Pawel Relikowski / Polska Press

  Śmieciarka nie ma jak przejechać, podobnie jak karetka czy straż pożarna. W ubiegłym tygodniu na Hubach zarządca wspólnoty mieszkaniowej, na wniosek mieszkańców ulicy Łódzkiej 22a, zamontował słupki uniemożliwiające wjazd na podwórze.
  Franciszek Kadys, który mieszka przy ulicy Łódzkiej od 40 lat, mówi, że przy Łódzkiej od nr 16 do 22 każda klatka stanowi oddzielną wspólnotę mieszkaniową. - Wejście do poszczególnych klatek znajduje się od podwórza. Trzeba więc przejść w podcieniu pod budynkiem przy klatce 22a.

  Taki stan rzeczy był do ubiegłego tygodnia, czyli do chwili, gdy zarządca wspólnoty przy Łódzkiej 22a zamontował w przejściu pod budynkiem cztery słupki uniemożliwiające wjazd pojazdów. Dodajmy jeszcze jedną ważną rzecz – kluczki do słupków mają tylko mieszkańcy Łódzkiej 22a.

  - W ten sposób zamknięto przejazd dla mieszkańców, a w szczególności dla pojazdów komunalnych oraz służb ratowniczych – wyjaśnia pan Franciszek i wylicza, że na podwórko nie może wjechać śmieciarka, pogotowie i straż pożarna. - Te samochody, które stoją na podwórku, też nie mogą stąd wyjechać – wskazuje na stojące auta.

  Słupki pojawiły się przy Łódzkiej, bo jak twierdzi zarządca wspólnoty mieszkaniowej, czyli Romualda Fedorowicz z Rom-Budu, mieszkańcom pękają ściany. - Wspólnota zainwestowała w remont budynku, czyli ocieplenie i otynkowanie. Teraz mieszkańcy boją się, że ściany im popękają. Niestety tak gmina sprzedała ludziom mieszkania – zaznacza Fedorowicz i podkreśla, że grunt w podcieniu należy do wspólnoty mieszkaniowej przy Łódzkiej 22a.

  Pan Franciszek uważa, że miasto popełniło błąd, sprzedając ten grunt wspólnocie mieszkaniowej, nie ustanawiając jednocześnie służebności przejazdu. Urzędnicy już o słupkach wiedzą. Romualda Fedorowicz powiedziała nam, że gmina zaskarżyła uchwałę o słupkach do sądu.

  Fakt ten potwierdza nam Rafał Bernasiński ze spółki Wrocławskie Mieszkania, który informuje, że 8 czerwca spółka wystąpiła do sądu w tej sprawie. Powodem była decyzja o montażu słupków nieuniemożliwiających wjazd na podwórko pozostałym mieszkańcom ulicy Łódzkiej.

  - Jak wybuchnie pożar, to strażacy nie wjadą na podwórko. Nie ma takiej opcji – zauważa pan Franciszek. - Służby powiedziały, że przyjadą po śmieci, jeżeli wjazd będzie otwarty – dodaje.

  Sprawdzamy możliwości wjazdu i wyjazdu na podwórko. Od ulicy Łódzkiej niestety nie wjedziemy i nie wyjedziemy. Chyba, że akurat uda nam się spotkać mieszkańca Łódzkiej 22a, który ma kluczyki do słupków i umożliwi nam wjazd i wyjazd. Jest jeszcze wjazd od ulicy Tomaszowskiej. Tamtędy jednak wjechać po śmieci przy Łódzkiej się nie da, gdyż na chodniku stoją samochody, a przy chodniku słupki.

  Sprawę zna także strażnik osiedlowy, Adam Święcicki. - Otrzymaliśmy pisemne zgłoszenie od mieszkańca, że śmieciarka nie może wjechać w podwórko z powodu słupków zamontowanych przy wjeździe. Tak naprawdę teren, gdzie owe słupki stoją, to teren wspólnoty i jednym rozwiązaniem byłoby ustanowienie służebności przejazdu w tym miejscu.

  Pani Kazimiera Brusiło, mieszkanka Łódzkiej 24, mówi, że przejazd został pomyślany tak, by umożliwić wjazd na podwórze śmieciarkom. - Śmieci od dwóch tygodni nie są wywożone. Urząd miasta powinien się dowiedzieć o naszej sytuacji i wyznaczyć inne miejsce na śmietniki, skoro tu śmieciarka nie może wjechać. Proszę sobie wyobrazić, co będzie się tu działo, gdy nadejdą upały! To śmierdzi nam pod samymi oknami!

  Zarządca wspólnoty już rozmawiał z firmą Trans-formers odpowiedzialną za wywózkę śmieci. - Mają zorganizować specjalny mniejszy wóz, aby te śmieci wywozić – podkreśla Fedorowicz.

  Gorzej sytuacja wygląda w przypadku interwencji karetki lub straży pożarnej. Zarządca tłumaczy, że straż pożarna może zawsze słupki wyciąć, a karetka może wjechać od ulicy Tomaszowskiej.

  W komendzie miejskiej straży pożarnej pozwiedzano nam, że podczas interwencji strażacy często muszą zmagać się z problemem, jakim jest wygrodzenie terenu. - Najczęściej sytuacje takie mają miejsce na nowych osiedlach, jednak potwierdzam, że znamy problem – mówi Mariusz Piasecki, oficer prasowy straży pożarnej. - W sytuacji zagrożenia życia potrafimy jednak poradzić sobie z takimi przeszkodami i usuwamy je mechanicznie. W przypadku słupków wycinamy je lub wyginamy – dodaje.

  Urzędnicy twierdzą, że spór o słupki, to klasyczny przykład sąsiedzkiego sporu, a jedynym rozwiązaniem jest ustanowienie służebności przejazdu.

  - Tak naprawdę taką służebność można ustanowić płatnie lub nieodpłatnie. Wszystko zależy od dobrej woli właściciela terenu, czyli w tym przypadku od wspólnoty mieszkaniowej – doradza radca prawny z Adiuto Kancelaria Radcy Prawnego Ewa Audykowicz.

  Dobra wola właściciela terenu oznacza nieodpłatną służebność przejazdu. W przypadku braku dobrej woli, można dojść do porozumienia i zapłacić na przejazd. - Odpłatną służebność przejazdu reguluje się zazwyczaj w formie całorocznej opłaty – dodaje radca prawny.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (52)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pewnie trzeba zapłacić

  j (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

  Niestety, ale nawet utrzymanie kostki brukowej w bramie kosztuje. Przejedzie śmieciarka lub inna ciężarówka kilkadziesiąt razy i pojawiają się koleiny. Ktoś się wywali, stwierdzi, że to przez...rozwiń całość

  Niestety, ale nawet utrzymanie kostki brukowej w bramie kosztuje. Przejedzie śmieciarka lub inna ciężarówka kilkadziesiąt razy i pojawiają się koleiny. Ktoś się wywali, stwierdzi, że to przez koleinę i pójdzie po odszkodowanie. Czemu, skoro korzystają wszyscy, tylko kilka osób ma ponosić koszta? zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tam nie ma kostki brukowej

  sąsiad (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 5

  i jest to utrudnienie dla karetek, straży pożarnej, śmieciarek, dla osób niepełnosprawnych i matek z dziećmi, które nie mogą podjechać bliżej wejść do klatek

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie taka własność jak ja malują

  mx (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 5

  Teoretycznie osoby piszące o poszanowaniu własności mają rację, ale ta sprawa wymaga wyjaśnienia i jest raczej przykładem bałaganu urzędniczego (kochany nasz wielki wódz z ratusza) i cwaniakowania...rozwiń całość

  Teoretycznie osoby piszące o poszanowaniu własności mają rację, ale ta sprawa wymaga wyjaśnienia i jest raczej przykładem bałaganu urzędniczego (kochany nasz wielki wódz z ratusza) i cwaniakowania kilku osób we wspólnocie mieszkaniowej, a nie braku poszanowania własności.
  Blok z przejazdem wybudowano w miejscu zburzonych kamienic w taki sposób, że powstały piętra tam, gdzie kiedyś była droga. Wszystko było dobrze do czasu, aż Grzegorz O. (skazany wyrokiem urzędnik w magistracie) przeprowadził reformę, której elementem było wyodrębnienie wspólnot. Zrobiono to bez uregulowania kwestii utrzymania terenów wspólnych i ustanowienia służebności drogowych. Niestety, WM powstawały zazwyczaj w poszczególnych klatkach, z gruntem po obrysie, zamiast objąć cały budynek wieloklatkowy. Stało się to źródłem problemów w wielu miejscach w tym mieście, a nawet na tym osiedlu (Hubska-Lniana, Gajowa). Osoby ustawiające słupki niech pamiętają, że podwórko do nich nie należy, a jeżeli pozostałe wspólnoty wykupią teren ( do czego namawiam) i go ogrodzą, to będą wychodzić z mieszkań przez okno, a ze śmieciami ganiać pod ratusz. Dodam, że budynek ma wadliwie wykonane fundamenty przez brygadę ZSMP ... więc być może sprawa sama się rozwiąże.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a

  Rychu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 5

  Rozważania historyczne są bez znaczenia w przedmiotowej sprawie.
  Należy analizować istniejący stan faktyczny i prawny spornej nieruchomości.
  Jeżeli właściciele sąsiednich nieruchomości faktycznie...rozwiń całość

  Rozważania historyczne są bez znaczenia w przedmiotowej sprawie.
  Należy analizować istniejący stan faktyczny i prawny spornej nieruchomości.
  Jeżeli właściciele sąsiednich nieruchomości faktycznie nie mają dostępu do drogi publicznej to pozostaje im tylko wystąpienie do właściwego sądu z wnioskiem o ustanowienie służebności drogi koniecznej.
  Występując z roszczeniem o ustanowienie służebności drogi koniecznej trzeba jednak pamiętać, że „art. 145 k.c. nie jest źródłem roszczeń o ustanowienie służebności drogi, zapewniającej łatwiejsze korzystanie z nieruchomości, lecz stanowi podstawę prawną żądania ustanowienia drogi koniecznej (niezbędnej), zapewniającej dostęp do drogi publicznej". zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

  Posesje maje dostęp do drogi publiczne bo od frontu do każdej można podjechać,Pytanie czy droga służebna musi prowadzić na tyły posesji tzn czy podwórko musi sluzyć za parking i czy śmietnik musi...rozwiń całość

  Posesje maje dostęp do drogi publiczne bo od frontu do każdej można podjechać,Pytanie czy droga służebna musi prowadzić na tyły posesji tzn czy podwórko musi sluzyć za parking i czy śmietnik musi być usytuowany tam gdzie nie ma dojazdu.
  W obu przypadkach nie.
  Zatem mają tu zastosowanie przepisy od rogach przeciwpożarowych, bo po wojnie zawsze jedna kamienica nie była odbudowana aby SP miała wjazd.
  Jeśli pozwolono zabudować drogę pożarową to w pozwoleniu na budowę ta służebność powinna być uwzględniona.
  Zatem w tym przypadku trudno tu mówić o odpłatnej służebności dla SP. Droga powinna być otwarta i ustanowiony zakaz wjazdu na podwórko.
  Znając realia, że nie ma miejsca na śmietniki od frontu, wspólnota zacznie pobierać opłaty. Jak sie uda wkrótce inni zaczną pobierać myto od rowerzystów i pieszych, Jeśli podwórko należy do miasta a firmy śmieciowe działają na zlecenie gminy to to problem gminy a nie mieszkańców.Mieszkańcy płacą czynsz za miejsce pod śmietniki to niech się miasto ugaduje. Jak dojdzie do precedensów, gmina zacznie pobierać opłaty za parkowanie np. od wspólnoty, która bierze kasę za przejazd.
  Coraz więcej wspólnot się grodzi (podwórka). Dziwne że jedni dzierżawią grunt tylko pod budynkami a inni grodza podwórka.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  trzeba usunąć główną przyczynę

  mx (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 4

  Stan prawny nieruchomości jest jasny - własność gminy i osób fizycznych. Gazeta to tylko miejsce do publikowania informacji i ew. wyrażania opinii i warto z tej okazji skorzystać, aby powiedzieć,...rozwiń całość

  Stan prawny nieruchomości jest jasny - własność gminy i osób fizycznych. Gazeta to tylko miejsce do publikowania informacji i ew. wyrażania opinii i warto z tej okazji skorzystać, aby powiedzieć, że gmina powinna jak najszybciej uporządkować tego rodzaju sprawy, bo to ona jest źródłem i przyczyną bałaganu, który skazuje wielu ludzi na drogę sądową.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Chodzi o to aby język giętki był i powiedział wszystko co wymyśli głowa............

  Jan Kochanowski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 6

  cytat z tekstu:
  "Powodem była decyzja o montażu słupków nieuniemożliwiających wjazd na podwórko pozostałym mieszkańcom ulicy Łódzkiej."
  Gimbaza w redakcji......

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kierowca załogi pogotowia.

  Słupkomania. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 7

  Ale taki stan rzeczy to nie pierwszy i nie ostatni przypadek we Wrocławiu. Poczekajmy, aż starsza Pani dostanie zawału lub nie wiem, wylewu itp. Nawet wtedy "dyskoteka" na dachu nie pomoże.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do: wybierz sobie lepsza gminę

  d (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 9

  a zasłupkować sobie głowy bo całe miasto to za mało !!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Słupki na Ciepłej

  poirytowany mieszkaniec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 28 / 7

  na Ciepłej też jakiś inteligent zarządził blokadę przejazdu pod tunelami. Teraz mamy ulicę ślepą , doszedł dodatkowo remont dyrekcyjnej i zostały postawione światła na wyjeździe z Ciepłej i tym...rozwiń całość

  na Ciepłej też jakiś inteligent zarządził blokadę przejazdu pod tunelami. Teraz mamy ulicę ślepą , doszedł dodatkowo remont dyrekcyjnej i zostały postawione światła na wyjeździe z Ciepłej i tym sposobem wyjazd z małej uliczki trwa kilka minut. Auta dostawcze nie maja jak nawrócić i niszczą niską elewację budynku z bramą garazową ,ktory jest jedynym miejscem na nawrotkę, tworza się zatory bo jeden z drugim nie potrafi wycofać, o zarysowanych autach nie wspomnę.,,,,,,,,, dojazd do poczty i apteki utrudniony,,,,,wszystko zapewne przez jakiegoś znudzonego emeryta, który za młodu nie miał przyjaciół i musi na starość psuć życie innym. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  właśnie

  tak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 5

  też to zauważyłam, mieszkam co prawda trochę dalej, ale tam czasem podjeżdżam na pocztę i mocno się zdziwiłam, najgorzej jak wjedziesz, nie ma gdzie zaparkować, czasem jest nawet problem z...rozwiń całość

  też to zauważyłam, mieszkam co prawda trochę dalej, ale tam czasem podjeżdżam na pocztę i mocno się zdziwiłam, najgorzej jak wjedziesz, nie ma gdzie zaparkować, czasem jest nawet problem z nawróceniem tyle aut stoi i mnóstwo niestety źle parkuje i wystaje na ulicę tak bardzo, że dwa auta się nie miną 0o no i te światła tam, zupełnie niepotrzebne zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Złe oznakowanie na ulicy Ciepłej !

  xyz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 4

  Dlaczego MZUM nie postawił znaku, że ulica Ciepła od ulicy Glinianej do Wesołej jest ulicą ślepą, 90% samochodów skręcających w Ciepłą na wysokości Ciepłej 6 zaczyna sobie dopiero zdawać sprawę, że...rozwiń całość

  Dlaczego MZUM nie postawił znaku, że ulica Ciepła od ulicy Glinianej do Wesołej jest ulicą ślepą, 90% samochodów skręcających w Ciepłą na wysokości Ciepłej 6 zaczyna sobie dopiero zdawać sprawę, że muszą zawracać co powoduje olbrzymie zamieszanie i zagrożenie bezpieczeństwa na tej ulicy. A może jest to tylko samowola Zarządcy Nieruchomości, który nie zawiadomił o zamknięcie przejazdu już prawie rok temu. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jednostronny artukol

  Aasla (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 15

  Dziennikarstwo wymaga rozmowy również z drugą stroną. Przeciez jest wiazd od strony Tomaszowskiej. Bez ograniczenia wysokości i ryzyka, że śmieciara albo straż pożarna urwie część instalacji. Do...rozwiń całość

  Dziennikarstwo wymaga rozmowy również z drugą stroną. Przeciez jest wiazd od strony Tomaszowskiej. Bez ograniczenia wysokości i ryzyka, że śmieciara albo straż pożarna urwie część instalacji. Do tego służby mają prawo uszkodzić barkierki w czasie interwencji.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 2

  Ale wjeżdżając od Tomaszowskiej już śmieciarka nie dojedzie do śmietnika tego bliższego osłupkowanej bramie. Z drugiej strony to podwórko to od dawna była masakra, dobrze że już tam nie mieszkam.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  I tak jeżdżą

  Waldi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 6

  Biedni kierowcy :) I tak jeżdżą, tyle że chodnikiem między blokami, a na boisku już dawno był parking, szczególnie dla gościa w niebieskim BMW

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  U nas facet umarł w karetce na zawał bo był szlaban

  gądów (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 10

  nie mogli się dostać do klatki. Długo to trwało. Stało się to niedługo po tym jak te szlabany założyli. Pierwsza ofiara na inaugurację.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nieodpłatnie

  aapp (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 12

  Tak najlepiej. Wszyscy chcieliby nieodpłatnie, ale jak będzie trzeba naprawić przejazd bo dojdzie do uszkodzenia powierzchni to nikt z korzystających nieodpłatnie raczej z własnej woli nie dorzuci...rozwiń całość

  Tak najlepiej. Wszyscy chcieliby nieodpłatnie, ale jak będzie trzeba naprawić przejazd bo dojdzie do uszkodzenia powierzchni to nikt z korzystających nieodpłatnie raczej z własnej woli nie dorzuci się do naprawy. Ludzie muszą zrozumieć, że jak się korzysta z cudzego to trzeba płacić.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo