Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzonolinowiec - wyjątkowy i kontrowersyjny obiekt na mapie Wrocławia został wpisany do rejestru zabytków. Czy to odmieni jego los?

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Ten budynek mieszkalny jednych zachwyca swoją oryginalnością, inni uznają ją za straszydło. Teraz został wpisany do rejestru zabytków.
Ten budynek mieszkalny jednych zachwyca swoją oryginalnością, inni uznają ją za straszydło. Teraz został wpisany do rejestru zabytków. Paweł Relikowski
Jak informuje Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków - jeden z najbardziej charakterystycznych budynków we Wrocławiu został wpisał do rejestru zabytków województwa dolnośląskiego. Chodzi o tzw. Trzonolinowiec - budynek zlokalizowany przy ul. Kościuszki 72 we Wrocławiu. Czy to odmieni jego przyszłość?

Niejednokrotnie pisaliśmy o tym, że trwa proces ratowania wrocławskiego Trzonolinowca. Blok jest w kiepskim stanie technicznym. Jego mieszkańcy obawiają się o własne bezpieczeństwo. lecz to obiekt wyjątkowy, powstały w latach 1963-67, prototypowy w swej konstrukcji. Do tej pory stawiany jest za przykład realizacji nowatorskiej myśli architektonicznej i urbanistycznej, prowadzonej od końca lat 50-tych XX wieku.

Do zrobienia ekspertyzy stanu Trzonolinowca Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego zobowiązał zarządcę na początku 2023 roku. Wybór padł na jedną z dwóch firm, która przystąpiła do przetargu. Okazało się, że sporządzony dokument jest daleki od tego, aby można było nazwać go „ekspertyzą”.

Mieszkańcy skarżyli się na łamach Gazety Wrocławskiej, że autor uznał, iż budynek jest w tak złym stanie, że nie można przeprowadzić ekspertyzy w pełnym zakresie. Dlatego też opublikowano „opinię stanu technicznego budynku”, czego efektem było zalecenie wyprowadzki.

Zobacz wnętrze Trzonoliniowca. Tak prezentuje się w środku:

Wspólnota mieszkaniowa walczyła by Trzonolinowiec został wpisany do rejestru zabytków. I tak też się stało. Poinformował o tym dzisiaj Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Tym samym budynek objęty został ścisłą ochroną konserwatorską, czyli nie ma prawnej możliwości jego rozbiórki.

- Aby było to możliwe, konieczne jest wcześniejsze skreślenie z rejestru zabytków przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wobec tego otwiera się możliwość przeprowadzenia fachowego remontu, z poszanowaniem zachowanej oryginalnej substancji i formy oraz możliwość docelowej rewaloryzacji zabytku. Wpis do rejestru zabytków daje też możliwość ubiegania się o finanse ze źródeł zewnętrznych - wyjaśnia Daniel Gibski, Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Jak pisaliśmy wcześniej, prezes spółki Zarządca sp. z o.o. Sławomir Łata potwierdził w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że umowa na przeprowadzenie szczegółowej analizy stanu technicznego budynku zostanie wkrótce podpisana z Politechniką Wrocławską.

Ekspertyzę ma wykonać zespół profesora Krzysztofa Schabowicza z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska