Śląsk Wrocław - Legia Warszawa. To był pogrom! (ZDJĘCIA I FILM)

RED, JG
To był pogrom. Piłkarze Śląska zagrali fatalne spotkanie szczególnie w defensywie i w meczu na szczycie przegrali z Legią Warszawa 0:4.

Śląsk Wrocław - Legia Warszawa 4:0 (3:0)

Bramki: Gol 1, 13, Ljuboja 37, Astiz 69
Sędzia: Hubert Siejewicz (Białystok)

Śląsk: Kelemen - Celeban, Fojut, Pietrasiak CZ, Mraz Ż- Elsner Ż (64 Dudek), Kaźmierczak, Mila, Stevanović (39 Voskamp), Cetnarski (46 Socha) - Sobota Ż
Legia: Kuciak - Jędrzejczyk, Żewłakow, Astiz, Wawrzyniak - Novo (59 Żyro), Gol, Rzeźniczak, Wolski (81 Żurek Ż), Kucharczyk Ż (72 Radović) - Ljuboja.

Tekst alternatywny

Śledząc na co dzień rozgrywki T-Mobile Ekstraklasy szukamy gdzieś po omacku piłkarskiego święta. Trudno o nie na polskich boiskach, ale we Wrocławiu na pół godziny przed pierwszym gwizdkiem meczu Śląska z Legią namiastkę tej atmosfery można było poczuć: morze kibiców, słońce, kolejki przed kasami. Wszystko to trwało do 37 sekundy.

Kilka chwil wcześniej bowiem katastrofalny błąd popełnił Dariusz Pietrasiak. Będąc ostatnim zawodnikiem przed Marianem Kelemenem dał się ograć Januszowi Golowi i było 0:1.

Nie minęło nawet 15 min. było 0:2. Piłka po rzucie rożnym przeleciała w poprzek pola karnego, dopadł do niej Nacho Novo, nikt mu nie przeszkadzał więc huknął na bramkę. Tę piłkę Kelemen jeszcze obronił, ale spod nóg wypadła mu kilka metrów do przodu, a tam znów był Gol. Janusz Gol.

Paradoksalnie do tego momentu to WKS częściej operował piłką, wymieniał więcej podań i stworzył dwie-trzy dogodne sytuacje. Bo stołeczny klub oba trafienia zanotował po indywidualnych błędach rywali.

Niestety - prawdziwy dramat miał dopiero nastąpić. W 35 min. do prostopadłego podania dopadł Daniel Ljuboja, wyprzedził Pietrasiaka, a ten powalił go na ziemię. Sędzia Hubert Siejewicz nie wahał się ani chwili i wyrzucił stopera Śląska z boiska. Do piłki podszedł sam poszkodowany i strzelił takiego rogala, że atmosfera piłkarskiego święta znów na chwilę powróciła na Stadion Miejski. Było 0:3, a Śląsk przy tym zupełnie rozbity. Dopiero trzy minuty po tym golu trener Orest Lenczyk wprowadził na boisko... pierwszego nominalnego napastnika.

Wcześniej na szpicy grał Waldemar Sobota. W tym momencie przydałoby się jeszcze kilku obrońców i przynajmniej jeden bramkarz więcej, bo Kelemen miał coraz więcej roboty i tylko jego umiejętnościom wrocławianie zawdzięczają, że przed przerwą nie przegrywali 0:5. Wybronił bowiem strzały Wolskiego i Novo. Hiszpan dodatkowo w sytuacji sam na sam strzelił w boczną siatkę. - Musimy sobie powiedzieć kilka mocnych słów i wyjść na drugą połowę strzelić bramkę - mówił w przerwie Piotr Celeban.

Faktycznie po 15 min. głowy piłkarzy Lenczyka były trochę chłodniejsze, a i Legia nie atakowała już z taką furią. Dziury w defensywie załatał Tadeusz Socha, który wszedł w miejsce Mateusza Cetnarskiego. Gospodarze - a dokładnie Sebastian Mila - nawet dwa razy przedostali się pod pola karne legionistów, ale kończyło się na kiepskim strzele lub dośrodkowaniu. Kolejną bramkę strzeliła za to Legia. Gdzie tym razem byli obrońcy WKS-u zastanawiał się zapewne sam Inaki Astiz. Gdy wyskakiwał do piłki dośrodkowanej z rzutu rożnego w promieniu 2 metrów nie stał żaden z zawodników Śląska. Musiał zatem trafić. Potem temperatura opadał, a przyjezdni okazali się miłosierni - raczej nie chcieli, a nie nie potrafili, strzelić więcej bramek.

Śląsk - Legia 0:4 i do mistrzostwa droga daleka. Kibiców najbardziej żal. Stawili się licznie i klasowy doping kontynuowali nawet po ostatnim gwizdku. A przecież po takiej grze nie musieli.