Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samorząd województwa mocno wspiera rozwój gospodarki w naszym regionie

Bożena Kończal
Marcin Gwóźdź, wicemarszałek województwa dolnośląskiego, odpowiedzialny za Departament Gospodarki w Urzędzie Marszałkowskim
Marcin Gwóźdź, wicemarszałek województwa dolnośląskiego, odpowiedzialny za Departament Gospodarki w Urzędzie Marszałkowskim UMWD
− Mam nadzieję, że w ciągu kilku lat, właśnie tu, na Dolnym Śląsku zrodzą się innowacyjne w skali Europy, a nawet świata, rozwiązania przyczyniające się z jednej strony do wzrostu konkurencyjności firm je wdrażających, a z drugiej do poprawy jakości życia mieszkańców - mówi Marcin Gwóźdź, wicemarszałek województwa dolnośląskiego, odpowiedzialny za Departament Gospodarki w Urzędzie Marszałkowskim.

Samorząd województwa myśli globalnie

Wspieranie rozwoju dolnośląskiej gospodarki przez samorząd województwa opiera się na kilku filarach.

− Wysokie tempo rozwoju w dużej mierze zawdzięczamy unijnym dotacjom. To dzięki nim rodzime produkty mają szansę trafić nie tylko na rynek ogólnopolski, ale również międzynarodowy. Przekazujemy przedsiębiorcom między innymi dotacje na inwestycje, szczególnie te innowacyjne, a także na projekty badawczo-rozwojowe. Ponad 65 mln złotych przeznaczyliśmy ze środków unijnych na podnoszenie kompetencji osób zatrudnianych w firmach. Finansujemy i organizujemy również ich udział w targach i misjach gospodarczych - wymienia wicemarszałek Marcin Gwóźdź.

Wsparcie przedsiębiorstw to nie tylko dotacje. Dolnośląski Fundusz Rozwoju, instytucja finansowa utworzona przez samorząd województwa, nie tylko oferuje firmom niskooprocentowane pożyczki, ale wspiera także innowacyjne start-upy.

Kapitał DFR został zbudowany ze środków poprzedniej perspektywy finansowej, z tzw. inicjatywy JEREMIE. Zainwestowane wówczas przez blisko 6 tys. firm środki w wysokości ponad 600 mln zł wróciły do samorządu i aktualnie stanowią bazę dla rozwoju systemu pożyczkowo-poręczeniowego oraz kapitałowego w regionie. Poprzez współpracę DFR z regionalnymi funduszami pożyczkowymi oferowane są pożyczki obrotowe, inwestycyjne i hipoteczne.

Dolny Śląsk w czołówce polskich regionów

Zarówno pod względem ogólnego poziomu rozwoju gospodarczego, mierzonego produktem krajowym brutto na mieszkańca, jak i w różnych rankingach innowacyjności, nasz region zajmuje miejsca w pierwszej czwórce.

− Szczególnie cieszą nas wysoko oceniane zasoby ludzkie, czyli odsetek osób z wyższym wykształceniem oraz odsetek zatrudnionych w sektorach średnich i wysokich technologii. Budowa gospodarki opartej na wiedzy i związany z tym wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw to jeden z naszych celów strategicznych. Widzimy konieczność współpracy między biznesem i nauką, powiązania między lokalnymi badaniami i rozwojem nowych specjalizacji gospodarczych, a także konieczność rozwoju systemu finansowania innowacyjnych przedsięwzięć - mówi wicemarszałek.

W ubiegłym roku w naszym województwie swój kapitał zainwestowało kilkadziesiąt firm - zarówno globalnych graczy, jak i mniejszych inwestorów. W samej stolicy Dolnego Śląska powstało ponad 2,5 tysiąca nowych miejsc pracy, a nakłady inwestycyjne przekroczyły 200 mln euro. W pozostałych miastach regionu wartość nowych inwestycji wstępnie szacuje się na około 1 mld 300 mln euro i ponad 5 tys. etatów.

Efekty widać gołym okiem. Od grudnia 2008 r. do grudnia 2018 r. stopa bezrobocia spadła na Dolnym Śląsku z 10 proc. do 5,2 proc. Natomiast największy spadek stopy bezrobocia odnotowano w powiecie dzierżoniowskim - aż o 15 proc. (zmniejszyło się z 21,1 do 6,1 proc.).

Na Dolnym Śląsku produkt krajowy brutto na 1 mieszkańca stanowił 76,4% średniej europejskiej, co klasyfikuje region na 2. miejscu w kraju po województwie mazowieckim (109,3%). Dynamika wzrostu PKB w województwie w ostatniej dekadzie wyniosła 204%, przy średniej dla Polski równej 185%.

Innowacyjność trzeba zaszczepiać od najmłodszych lat

Wydział Gospodarki w Urzędzie Marszałkowskim realizuje projekt edukacyjny dla młodzieży na rzecz kształtowania postaw przedsiębiorczych i innowacyjnych. Mowa o projekcie TRIALS+, który jest realizowany w ramach programu Interreg Polska-Saksonia. Uczniowie szkół średnich z obszaru pogranicza dolnośląsko-saksońskiego mają możliwość korzystania z zajęć w tzw. mobilnych laboratoriach innowacyjności prowadzonych przez trenerów z Politechniki Wrocławskiej. Jesienią startuje nowy tour z laboratoriami po przygranicznych powiatach.

Dobre przykłady

Największe projekty związane z rozwojem innowacyjności w obszarach inteligentnych specjalizacji:

1. Kompleks GEO-3EM Energia, Ekologia, Edukacja - centrum badań Politechniki Wrocławskiej.

2. Regionalne Centrum Innowacyjnych Technologii Produkcji, Przetwórstwa i Bezpieczeństwa Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

3. International Centre for Excellence in Manufacturing Technologies and Applications (ICEMTA) - Politechnika Wrocławska.

4. BioInLab - Laboratorium Bioekonomiczne Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

5. Rozwój oferty wsparcia proinnowacyjnego otoczenia biznesu we Wrocławskim Parku Technologicznym - INNOPOLISnext.

6. Utworzenie Parku Biznesu wraz z inkubatorem przedsiębiorczości dla branży ICT - Pro Design sp. z o.o.

7. Rozbudowa Centrum Badawczo-Rozwojowego NOVASOME sp. z o.o. w celu opracowywania innowacyjnych projektów.

fot. UMWD

Marcin Gwóźdź, wicemarszałek województwa dolnośląskiego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska