Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Rok Diabła” Teatru Ad Spectatores – zabawnie i trochę strasznie

Małgorzata Matuszewska
Aktorzy wprowadzili widzów do świata tuż przed rozpadem, szepcząc do nich i krzycząc. Sprawdziły się mikroporty i słuchawki
Aktorzy wprowadzili widzów do świata tuż przed rozpadem, szepcząc do nich i krzycząc. Sprawdziły się mikroporty i słuchawki Edgar de Poray
Niebanalne wnętrze Muzeum Narodowego zamienili w scenę wydarzeń w 1914 roku, przed wybuchem I wojny światowej. Umiejętnie wykorzystali przestrzeń i światła. I opowiedzieli własną wizję historii.

Zaczęli niestandardowo. W holu na ekranie oglądaliśmy animację płótna Brueghla Pejzaż zimowy z łyżwiarzami i pułapką na ptaki Dobromiła Noska. Każdy widz przed wejściem został uściśnięty przez aktora. Dla otuchy? A może dla zrytualizowania wejścia? Nazwa Teatru Ad Spectatores zobowiązuje, bo oznacza do widzów. A ci na ciepłe powitanie reagowali otwartością.
W Roku Diabła sufrażystki: Anette (Lucyna Szierok) i Rebeka (Aleksandra Dytko) żądają normalnej płacy (nie niższej niż dla mężczyzn), martwią się o wizerunek kobiet i zamierzają zamalować obsceniczne sceny na słynnym dziele. Dwójka anarchistów chce wykraść obraz Brueghla i oddać narodowi niderlandzkiemu, ale nie mogą się dogadać, czy lepiej wysłać płótno do Amsterdamu, do Maastricht czy do Brugii. Pastor z Trzebnicy (świetny Arkadiusz Cyran) chce dodać europejskie sceny do Fotodramy stworzenia – ekranizacji Biblii świadków Jehowy. Do Zarządu Prowincji Śląskiej (dziś Muzeum Narodowe) trafia zaginiony, rosyjski badacz Arktyki Siedow (Dominik Fraj) i nic nie pamięta. Sufrażystki nie są idealistkami (głupia jesteś jak wszystkie baby – rzuca jedna do drugiej). I wszystko zmierza ku ogólnoświatowemu chaosowi, do którego prowadzi brak porozumienia. Spektakl jest bardzo zabawny, zilustrowany dobrze dobraną muzyką. Najbardziej wyraziste są w nim panie, choć i mężczyznom, biegającym po kondygnacjach, niczego nie brak. Wszyscy zostaliśmy wplątani w meandry wielkiej historii, wynika z przedstawienia. Rok Diabła będzie można zobaczyć 7, 8 i 10 sierpnia o godz. 21 w Muzeum Narodowym.
Rok Diabła – scenariusz i reżyseria Maciej Masztalski, występują: Lucyna Szierok, Aleksandra Dytko, Łukasz Chojęta, Marcin Chabowski, Arkadiusz Cyran, Piotr Zakrzewski, Dominik Fraj, Maciej Masztalski. Spektakl 5 lipca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska