Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont sądu do poprawki. Inter-System zapłaci 3 mln zł?

Redakcja
Sąd rejonowy przy ul. Poznańskiej
Sąd rejonowy przy ul. Poznańskiej Google Maps
W wyremontowanym budynku sądu rejonowego przy ul. Poznańskiej pojawiła się wilgoć. Inwestor chciał, aby usterkę usunął wykonawca robót, czyli wrocławska firma Inter-System. Sprawa swój finał znalazła jednak w sądzie. Sąd Okręgowy we Wrocławiu wydał wyrok nakazujący wrocławskiej firmie, w ramach gwarancji, wykonanie robót, które zlikwidują przyczynę wilgoci. Spółka na rzecz skarbu państwa ma też zapłacić kary umowne, które wraz z odsetkami wynoszą ok. 3 mln zł. Firma zamierza odwołać się od wyroku sądu.

W budynkach sądu przy ul. Poznańskiej mieszczą się wydziały Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej, w tym wydział Krajowego Rejestru Sądowego. Remont budynków rozpoczął się w 2006 roku. Wykonawcą robót była dobrze znana we Wrocławiu spółka budowlana Inter-System. To właśnie ta firma wybudowała wrocławskie Afrykarium, dokończyła budowę Narodowego Forum Muzyki, czy jest odpowiedzialna za modernizację Stadionu Olimpijskiego.

W jednym z budynków sądu przy ul. Poznańskiej pojawiła się wilgoć, a inwestor i wykonawca nie dogadali się ze sobą i sprawą, kto naprawi usterkę musiał zająć się sąd. 8 marca Sąd Okręgowy we Wrocławiu nakazał naprawienie elementów, które powodują dalsze zawilgocenie pomieszczeń firmie Inter-System. Spółka ma na to trzy miesiące od daty uprawomocnienia się wyroku. Sąd uznał także, że Inter-System musi zapłacić skarbowi państwa ok. 3 mln zł tytułem kar umownych wraz z odsetkami.

Sąd uzasadniając swój wyrok podkreślał, że firma Inter-System jest profesjonalistą na rynku budowlanym i można oczekiwać, że będzie reprezentować najwyższe standardy. Według sądu firma podczas prac opierała się tylko na projekcie dostarczonym przez inwestora, nie weryfikowała go podczas prac.

- Problemem było podziemie jednego z budynków i pogłębienie piwnic. Posadzka została niebezpiecznie obniżona - mówił sąd. Zwracał uwagę, że realizowano projekt, nie zwracając uwagi na pewne sygnały, które pojawiały się już na etapie prac.

- Wykonawca powinien zwracać uwagi na wszystkie przesłanki i spróbować dotrzeć do planów zabytkowych budynków - dodawał sąd, argumentując swoją decyzję.

Przedsiębiorstwo budowlane Inter-System nie zgadza się z wyrokiem. - W naszej opinii Sąd, wydając ten wyrok, nie uwzględnił opinii technicznych ekspertów oraz opinii biegłego sądowego, które jednoznacznie wskazują na wady dokumentacji projektowej zamawiającego. Wydany wyrok Sądu jest dla naszej spółki krzywdzący, ponieważ nie zostały uwzględnione wszystkie ważne kwestie broniące nasze stanowisko - tłumaczy Daniel Zieliński, dyrektor ds. public relations firmy Inter-System. - Wierzymy, iż po naszym odwołaniu do wyższej instancji sprawa zostanie ponownie zweryfikowana i dogłębnie przeanalizowana, co pozwoli wydać obiektywny i sprawiedliwy wyrok - dodaje przedstawiciel firmy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska