Reforma edukacji. Coraz mniej czasu na decyzję w sprawie szkół

Redakcja
We Wrocławiu decyzje w sprawie sieci szkół już zapadły
We Wrocławiu decyzje w sprawie sieci szkół już zapadły Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Udostępnij:
Nowa sieć szkół, uwzględniająca rządową reformę edukacji, ma być ustalona ostatecznie do końca marca. Tymczasem gminy nie spieszą się z podejmowaniem decyzji. Na 169 dolnośląskich gmin tylko w 76 podjęto dotąd uchwały w sprawie projektu nowej sieci szkół. Lepiej też nie jest w powiatach. Tam na 26 samorządów, podjęto dotąd 12 uchwał.

Władze każdego samorządu zobowiązane są do stworzenia nowej sieci szkolnej - chodzi o decyzję o tym co stanie się z budynkami dawnych gimnazjów i jaki teren będzie znajdował się w obwodach poszczególnych powiększonych podstawówek.

Zmiany mają się rozpocząć już we wrześniu. Uczniowie kończący w tym roku szkolnym klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej - nie pójdą więc do gimnazjów. Tak rozpocznie się stopniowe wygaszanie gimnazjów (w pierwszym roku zostaną w nich jeszcze uczniowie klas drugich i trzecich). W roku szkolnym 2018/2019 ostatni rocznik dzieci klas III ukończy gimnazjum. Z dniem 1 września 2019 r. gimnazjów już nie będzie.

Zgodnie z przepisami, uchwały rad gminy i powiatu w sprawie dostosowania sieci szkolnej do nowego ustroju są podejmowane w dwustopniowej procedurze. Na początku radni muszą przyjąć uchwałę w sprawie projektu nowej sieci szkół. Następnie dokument trafia do kuratora oświaty, który opiniuje uchwałę. Kurator na wydanie decyzji ma 21 dni od dnia otrzymania uchwały. Opinia kuratora oświaty jest wiążąca dla jednostki samorządu terytorialnego. Na opinię kuratora nie przysługuje zażalenie, tylko skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Samorząd po otrzymaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty podejmuje ostateczną uchwałę w spawie dostosowania sieci szkół do nowego ustroju. Musi to zrobić najpóźniej do 31 marca.

Mimo upływającego czasu, gminy nie spieszą się z uchwaleniem nowej sieci szkół. Na 169 dolnośląskich gmin tylko w 76 podjęto uchwały w sprawie projektu sieci szkół. Lepiej też nie jest w powiatach. Tam na 26 samorządów podjęto 12 uchwał.

- Spokojnie, mamy jeszcze czas - mówi Marek Długozima, burmistrz Trzebnicy. Tam uchwała w sprawie projektu sieci szkół zostanie podjęta w poniedziałek, 27 lutego. Burmistrz przekonuje, że w jego gminie nie ma żadnego problemu, po prostu przeprowadzał konsultację z mieszkańcami. - Ważne jest, żeby wszystko uzgodnić bez konfliktów- przekonuje Długozima.

W gminie Udanin (powiat średzki) radni mieli zająć się nową siecią szkół w połowie lutego, ale wójt zdecydowała o wycofaniu tego punktu z porządku obrad. - Mamy tylko jedną podstawówkę i jedno gimnazjum. Chcieliśmy włączyć gimnazjum do podstawówki, ale rozwiązanie, które zaproponowaliśmy spotkało się z krytyką mieszkańców. Dlatego potrzebujemy czasu na konsultację i wypracowanie nowego rozwiązania. Na pewno zdążymy z podjęciem uchwały - przekonuje Piotr Łabędzki, sekretarz gminy Udanin.

Powodów do niepokoju nie widzi także dolnośląski kurator Roman Kowalczyk. - Wszystko idzie zgodnie z planem. Codziennie przychodzą do nas kolejne uchwały. Dame radę. Nie ma żadnych obaw, żebyśmy nie zdążyli z wydaniem opinii, będziemy pracować intensywnie, w końcu pełnimy służbę - mówi Roman Kowalczyk. Kurator dodaje, że do tej pory nie było większych problemów ze zmianami, jakie zaproponowały samorządy. - Jeżeli mamy jakiekolwiek uwagi, jedziemy na miejsce i przeprowadzamy wizję lokalną, rozmawiamy z ludźmi i ewentualnie wydajemy stosowne zalecania - dodaje dolnośląski kurator.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

v
vb
i działać na zasadzie - niech sobie przyjadą i zreformują i za decyzje wezmą odpowiedzialność. Władza centralna nie ma żadnych narzędzi aby zmusić gminę do podjęcia uchwały , gmina może zmusić organ wyższego szczebla aby w dyskusyjny prawnie sposób podejmował za nią decyzję które szkoły mają być jakie, ale będzie wtedy czysta jak łza - bo to nie będą jej decyzje. Potem po takiej decyzji gmina wykonuje rekalkulację kosztów i zwalnia nauczycieli pisząc im na wypowiedzeniach powód decyzja nr.........tego i tego i jest czysta jak łza, bo ewentualne roszczenia będą sobie mogli kierować wobec tego kto zreformował sieć szkół w gminie. Każda gmina która pospiesznie podejmuje decyzję jest frajerem, bo za to wszystko będzie odpowiadać i nie będzie tłumaczenia "oni kazali"
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie