Przegrali wybory, ale dostaną grube tysiące na otarcie łez

  Przegrali wybory, ale dostaną grube tysiące na otarcie łez

  Malwina Gadawa

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wojciech Murdzek przegrał wybory i stracił gażę prezydenta Świdnicy. Teraz przechodzi na dietę - radnego powiatu
  1/2
  przejdź do galerii

  Wojciech Murdzek przegrał wybory i stracił gażę prezydenta Świdnicy. Teraz przechodzi na dietę - radnego powiatu
  ©Dariusz Gdesz

  Wysokie odprawy mogą osłodzić przegranym politykom gorycz porażki. Sprawdziliśmy, ile dostaną na pożegnanie niektórzy włodarze dolnośląskich gmin. W większości samorządów chodzi o dziesiątki tysięcy złotych.
  Co ciekawe, to nie eksprezydenci największych miast na Dolnym Śląsku otrzymają największe kwoty na do widzenia. Rekordzistą w naszym zestawieniu jest Kazimierz Putyra, były już burmistrz Jelcza-Laskowic pod Wrocławiem. Gminą rządził przez osiem lat. Wybory przegrał ze swoim poprzednikiem - Bogdanem Szczęśniakiem. Putyra musi pożegnać się ze stanowiskiem, ale otrzyma ponad 71 tysięcy złotych. To na pewno pozwoli byłemu już burmistrzowi na spokojne poszukiwanie nowego zajęcia.

  Skąd taka duża kwota? Samorządowcom, którzy tracą stanowisko, należy się trzymiesięczna odprawa. Kazimierz Putyra miesięcznie zarabiał ponad 11 tys. zł brutto. Potrojenie tej kwoty to jest już całkiem poważna suma. Ale Kazimierz Putyra dostanie o wiele więcej dlatego, że nie chodził na urlop. W jelczańskim urzędzie poinformowano nas, że były szef miał zaoszczędzonych aż 58 dni. Teraz urząd musi wypłacić mu za to ekwiwalent.

  Nietrudno policzyć, że w przypadku Kazimierza Putyry to kwota w wysokości kolejnej trzymiesięcznej odprawy.

  Zadowoleni ze swoich odpraw mogą być także byli prezydenci miast - Jan Zubowski w Głogowie i Wojciech Murdzek w Świdnicy. Ten pierwszy, żegnając się ze swoim stanowiskiem, dostanie w sumie ponad 55 tysięcy złotych, z czego ponad 35 tysięcy złotych to odprawa, a reszta to właśnie ekwiwalent za urlop.

  Były prezydent Świdnicy na do widzenia dostanie podobną kwotę jak Jan Zubowski. Wojciech Murdzek samej odprawy otrzyma około 37 tysięcy złotych. Ponadto należy mu się ponad 15 tysięcy złotych za urlop, którego nie zdążył wybrać.

  Odprawy dla samorządowców, którzy przegrali wybory, to jedno. Należy jednak pamiętać, że nowi szefowie zapewne zechcą wymienić zastępców prezydentów czy burmistrzów. Im również będzie należała się trzymiesięczna odprawa i ekwiwalent za niewykorzystany urlop.


  Drogie pożegnania z samorządowcami – CZYTAJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

  « 2

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (37)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  odprawa

  andy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Jeśli nie chcemy aby brali odprawy, to dlaczego ich odwołujemy. Jeśli by zostali na swoich stanowiskach to musieliby zapracować na swoje pensje. Czepcie się posłów i ich apanaży

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  odprawa

  KillerBoss (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 9

  Każda robota warta wynagrodzenia za wysiłek, a chciałbym zwrócić waszą uwagę na fakt że robota radnego lub prezydenta miasta, to nie taka pierwsza lepsza robota, lecz jest bardzo ciężka. Ci ludzie...rozwiń całość

  Każda robota warta wynagrodzenia za wysiłek, a chciałbym zwrócić waszą uwagę na fakt że robota radnego lub prezydenta miasta, to nie taka pierwsza lepsza robota, lecz jest bardzo ciężka. Ci ludzie noszą na siebie ciężar wielkiej odpowiedzialności, mają zakłócone życie rodzinne, czasami pracują nawet w niedzielę, dzień święty przeznaczony odpoczynku i rodzinie według naszej tradycji.

  Burmistrz Jelcza-Laskowic przecież przez 3 lata nie mógł nawet brać urlopu, bo miał całe czas obowiązki zawodowe. Podziwiam, że w ogóle się ten Pan nie załamał, i uważam że odprawa jak najbardziej mu się należy. A jak wam żal, to kandydujcie do wyborów!

  Przez dwadzieścia lat, byłem zastępcą dyrektora dużego zespołu w międzynarodowym banku. Wiedziałem że mój dyrektor zarabia dwa razy więcej ode mnie, ale jakoś się z tym pogodziłem. Może bo sam zarabiałem pięć razy więcej od mojego przeciętnego pracownika
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie na temat

  antek_boryna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Nic nam do tego ile płacą swoim pracownikom prywatne instytucje. Ale tu w grę wchodzą publiczne pieniądze i kryjące się za tym łamanie prawa pracy.
  Czy w twoim wielkim zespole międzynarodowego...rozwiń całość

  Nic nam do tego ile płacą swoim pracownikom prywatne instytucje. Ale tu w grę wchodzą publiczne pieniądze i kryjące się za tym łamanie prawa pracy.
  Czy w twoim wielkim zespole międzynarodowego banku też pozwalano żeby pracownik nie wykorzystał należnego urlopu przez 3 lata? Przecież taki pracownik oddałby sprawę do sądu o mobbing i puścił ten międzynarodowy bank z torbami.
  Albo się pisze co się wie, albo wie się co się pisze szanowny panie zastępco dyrektora dużego zespołu międzynarodowego bankuzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  podatki

  Bobek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Witam czy odprawa jest opodatkowana na tej samej zasadzie co inne dochody z tytułu umowy o pracę?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  doa

  doa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Nie wiem

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No przecież podroz sluzbowa na Filipiny czy Dominikanę

  Podjudzacz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

  to nie urlop!!! To delegacja. Burmistrz odwiedzał miasta partnerskie. Nie pamiętacie?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To kolejny przekręt i sprawa dla NIK

  emeryt (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 1

  Pewnie urlopy spędzali z rodzinami na "bardzo ważnych służbowych konferencjach za granicą", za co otrzymywali sowite dietki.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A gdzie kodeks pracy

  tomek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 1

  Kadencja to to umowa na czas określony, kończy się i aut, tak jest w przypadku normalnych pracowników - ale kilkanaście lat temu nasi ,,p/osły'' przegłosowali ustawę o odprawach dla naszych...rozwiń całość

  Kadencja to to umowa na czas określony, kończy się i aut, tak jest w przypadku normalnych pracowników - ale kilkanaście lat temu nasi ,,p/osły'' przegłosowali ustawę o odprawach dla naszych wybrańców oraz sobie. Ponadto naszemu przegranemu przysługuje prawo powrotu do pracy w miejscu przed wyborem. Wstyd, Polska dla Polaków i polaczków. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cud!

  nieruchomy pocieszyciel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

  "(..) W jelczańskim urzędzie poinformowano nas, że były szef miał zaoszczędzonych aż 58 dni. Teraz urząd musi wypłacić mu za to ekwiwalent.(..)".
  Oto mamy przykład kolejnego cudu. Co tak 2 tysiące...rozwiń całość

  "(..) W jelczańskim urzędzie poinformowano nas, że były szef miał zaoszczędzonych aż 58 dni. Teraz urząd musi wypłacić mu za to ekwiwalent.(..)".
  Oto mamy przykład kolejnego cudu. Co tak 2 tysiące lat temu chodzenie po wodzie (ktoś to widział?) i zamiana wody w alkohol. Co tam ozdrowienia made by JP2 (ktoś to sprawdził?). Facet nie była na urlopie ponad 2 lata. Ale dosłownie! Nie wziął przez 2 lata ANI JEDNEGO dnia (czyli 2 * 26 = 52) i jeszcze z trzeciego roku ma 6 dni! Moi drodzy: cyborg, killing machine! Fakt, że "pani Halinka kadrowa" powinna zgarnąć 52 paragraf, ale kto władzy podskoczy. A facet uśmiechnięty, wypoczęty. Chodził do pracy w Wielki Piątek, Wigilię i Sylwestra. Chyba, że mamy do czynienia z ...;)? O cudzie już było..
  OK, można nie wyjeżdżać na wakacje, można nie wykorzystywać całego urlopu ale na Boga - zaoszczędzić przez 4 lata ponad polowe całego przysługującego urlopu? I potem władza, komentatorzy dziwią się, w głowy mądre zachodzą czemu ludzie w okolicach zwieraczy wybory mają, czemu frekwencja jest na poziomie błędu statystycznego, czemu marazm i zaniechanie jakichkolwiek ruchów obywatelskich? Smród idzie od głowy!
  Popatrzcie się na zdjęcie tego zadowolonego z siebie facecika. Nie wiem kto zacz, nie byliśmy sobie przedstawieni zresztą z każdym z ulicy nie nawiązuję kontaktów i przyjaźni. Ot, ludek jakich wielu. Źle uczesany, nudny garnitur, standardowa koszula, niemodny krawat. Działacz gminno-powiatowy. I przechodzi na "dietę". Tylko, że płatna z Waszych kieszeni..."wyborcy"...

  "Dla kogo teraz miauczysz, Wojciechu?"..Miau..;)zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jaki niewykorzystany urlop?

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 2

  mamy grudzień i urlop ma być wykorzystany- w komercyjnej firmie jest to nie do pomyślenia aby ktoś pozostawiał urlopy na następny rok.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  praca czasowa

  kadry i płacze (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 1

  poseł, prezydent dostaje umowe o prace na czas określony 4 lat, umowa się konczy i wyborcy ją przedłużaja albo nie ! Odprawy to oni sami sobie rozdaja !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  54 ?

  MI$ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 1

  Ale że jak? Do września pracownik ma obowiązek wybrać cały zeszłoroczny urlop więc na dzień dzisiejszy Pan Putyra może mieć max 24 +12(budżetówka)!! Co to za kadrowa ??

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo