Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porady na temat Rady (Europejskiej)

Redakcja
Pod koniec sierpnia Polską poruszyły wieści z Brukseli – nasz rodak obejmie stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej! Funkcja zaszczytna, prestiż bardzo duży, ale czym właściwie zajmuje się ta Rada? Jaka jest rola jej przewodniczącego? I czy to ta sama instytucja co Rada Europy? Pytań sporo, bo i sprawa jest poważna. Rozjaśnijmy zatem kilka najważniejszych kwestii.

Porady na temat Rady (Europejskiej)
Pod koniec sierpnia Polską poruszyły wieści z Brukseli – nasz rodak obejmie stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej! Funkcja zaszczytna, prestiż bardzo duży, ale czym właściwie zajmuje się ta Rada? Jaka jest rola jej przewodniczącego? I czy to ta sama instytucja co Rada Europy? Pytań sporo, bo i sprawa jest poważna. Rozjaśnijmy zatem kilka najważniejszych kwestii.

Zacznijmy od faktów: 30 sierpnia w Brukseli podjęto decyzję, że nowym szefem Rady Europejskiej będzie dotychczasowy premier Polski Donald Tusk. Będzie, ale nie od razu – do końca listopada na stanowisku pozostaje Belg Herman Van Rompuy, a dopiero od 1 grudnia Tusk obejmie posadę nieformalnego „prezydenta Europy”.

Czym jest Rada Europejska? Przede wszystkim spieszymy z wyjaśnieniem, że to nie to samo co Rada Europy bądź Rada Unii Europejskiej. Rada Europy, w przeciwieństwie do dwóch pozostałych, nie jest instytucją Unii Europejskiej. To międzyrządowa organizacja, której celem jest ochrona praw człowieka, demokracji i praworządności. Liczy obecnie 47 członków, w tym wszystkie państwa UE. Rada Unii Europejskiej (zwana też Radą Ministrów bądź w skrócie po prostu Radą), to unijna instytucja składająca się z ministrów rządów wszystkich państw UE. Spotyka się ona regularnie, aby podejmować szczegółowe decyzje i przyjmować akty prawa unijnego. No i na koniec zostaje najbardziej interesujący nas organ – Rada Europejska i jej przewodniczący.

Rada Europejska to zgromadzenie, które określa kierunki i priorytety polityki unijnej. Gromadzi najważniejsze osoby z każdego z 28 państw UE – premierów, prezydentów czy też kanclerzy, w zależności od konstrukcji systemu władzy danego kraju. Słowem, to osoby numer 1 ze wszystkich państw Unii Europejskiej obradujące co najmniej cztery razy w roku pod kierownictwem przewodniczącego. Członkiem Rady Europejskiej, zgodnie z unijnymi przepisami, jest też szef Komisji Europejskiej, a w trakcie jej obrad obecny jest również Wysoki Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa. Rada Europejska to najwyższy szczebel współpracy politycznej między państwami członkowskimi. Nie przyjmuje ona aktów prawodawczych, ale na zasadzie konsensusu podejmuje decyzje o ogólnych kierunkach rozwoju i priorytetach Unii.

Zadaniem przewodniczącego Rady Europejskiej jest koordynacja jej posiedzeń i przewodniczenie im oraz prowadzenie prac ten instytucji. Ważna jego rolą jest także reprezentacja Unii Europejskiej w stosunkach zagranicznych – tę rolę pełni wraz z Wysokim Przedstawicielem Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa (unijnym ministrem spraw zagranicznych). Kadencja przewodniczącego trwa 2,5 roku i może zostać odnowiona jeden raz. Do wejścia w życie Traktatu Lizbońskiego w 2009 r. funkcja przewodniczącego Rady Europejskiej miała mniejsze znaczenie. Sprawowała ją rotacyjnie głowa państwa lub szef rządu tego kraju, który pełnił aktualnie półroczną prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Po 2009 r. stanowisku temu przypisano więcej obowiązków i zyskało ono na znaczeniu. Warto zaznaczyć, że duże znaczenie ma osobowość przewodniczącego, który może pozostać na uboczu jako sprawny koordynator prac i rozjemca w spornych sytuacjach, a może też wykorzystać możliwości działania jakie daje ta funkcja i częściej przejmować inicjatywę w unijnej polityce. Jakim przewodniczącym będzie były polski premier – okaże się wkrótce.

Teraz z pewnością każdy da radę odróżnić od siebie działające w Europie Rady i będzie wiedział, jaką rolę ma przed sobą przyszły „prezydent Europy”. Gdyby jednak pozostały jakieś pytania, zapraszamy do kontaktu z nami!
Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Wrocław służy informacją w sprawach europejskich. Jeśli masz pytania dotyczące Unii Europejskiej, chcesz uzyskać poradę w kwestii praw przysługujących obywatelom UE, przedsiębiorstwom lub organizacjom, skontaktuj się z nami! Wybierając numer infolinii 00 800 6 7 8 9 10 11, uzyskasz odpowiedź na swoje pytanie z dowolnego miejsca w Unii Europejskiej.

Grzegorz Małyga – Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Wrocław

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska