Pomysł na wycieczkę. Najdłuższy tunel kolejowy w Polsce znajduje się na Dolnym Śląsku [ZDJĘCIA]

Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
Wnętrze nieczynnego tunelu wydrążonego w skałach Małego Wołowca
Wnętrze nieczynnego tunelu wydrążonego w skałach Małego Wołowca
Udostępnij:
Na Dolnym Śląsku znajduje się najdłuższy tunel kolejowy w Polsce drążony w skale. Powstał na początku XX wieku w masywie góry Mały Wołowiec, pomiędzy Wałbrzychem i Jedliną-Zdrój. Tunel o długości 1601 metrów działa do dziś i kursują nim pociągi na linii kolejowej Wałbrzych - Kłodzko, uznawanej za jedną z najpiękniejszych w Polsce. Warto zobaczyć to miejsce!

W masywie Małego Wołowca pod Wałbrzychem wydrążone są dokładnie dwa tunele, bo w zamyśle twórców pociągi mogły jeździć w obu kierunkach, nie czekając na siebie. Do dziś czynne tory kolejowe znajdują się wyłącznie w jednym z tuneli, a ruch pociągów nie jest tu aż tak duży, by konieczna była eksploatacja drugiego.

Tunele pod Małym Wołowcem (Góry Wałbrzyskie) mają długość:

  • dłuższa nitka w eksploatacji - 1601 metrów
  • krótsza nitka wyłączona z ruchu - 1560 metrów

Do najdłuższych w Polsce skalnych tuneli kolejowych najłatwiej dostać się od stacji Jedlina Górna położonej zaledwie kilkaset metrów dalej. Należy oczywiście pamiętać, żeby nie poruszać się po torach i w ich najbliższym otoczeniu, bo znajdujemy się na terenach kolejowych i czynnej linii, a zatem może się to skończyć mandatem od Straży Ochrony Kolei. Nie ma jednak problemu, by znaleźć przejście do tuneli leśnymi drogami i biegnącym w okolicach szlakiem turystycznym, choć oznakowanie jest tutaj dosyć zaniedbane.

Dwa tunele pod Małym Wołowcem, tory są tylko w jednym z nich

Do dłuższego, czynnego tunelu, kategorycznie nie można wchodzić. W drugim tunelu o długości 1560 metrów nie ma już torów kolejowych i wiele ludzi urządza sobie tutaj wycieczki. Wybierają się nawet z Jedliny do Wałbrzycha, całym odcinkiem. Czy jest to w pełni legalne? Trudno jednoznacznie powiedzieć, z pewnością natomiast nie pojedzie tamtędy pociąg.

TUTAJ ZNAJDUJE SIĘ NAJŁUŻSZY TUNEL KOLEJOWY W POLSCE WYDRĄŻONY W SKALE

Krótszy tunel wyłączony z ruchu jest zaniedbany i nie remontowano go przez lata. W dłuższym tunelu w ostatnim czasie PKP PLK przeprowadziła dwa remonty za łączną kwotę blisko 18 milionów złotych. Wzmocniono wewnętrzną obudowę. Wykonawca oczyścił jej ceglaną powierzchnię, usunął poluzowane elementy i uzupełnił spoiny. Zmienił się też wygląd wjazdów do tunelu. Odnowiono ściany czołowe wraz z gzymsami, udrożniono i oczyszczono kanały wentylacyjne, usunięto luźne bloki, odłamki skalne i samosiejki.

Warto wejść na Borową, najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich

Planując wycieczkę w ten rejon, warto połączyć oglądanie tuneli z wycieczką na najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich znajdujący się w pobliżu. Mowa oczywiście o Borowej, której wysokość wynosi 853 m n.p.m. a na wierzchołku znajduje się efektowna wieża widokowa. Zobaczcie na zdjęciach w naszej galerii. Od strony Jedliny-Zdrój prowadzi na Borową strome podejście, ale nie powinno ono zająć dłużej niż półtorej godziny.

Szkoły wracają częściowo do nauki zdalnej.

Wideo

Dodaj ogłoszenie