Pomysł na wycieczkę. Najdłuższy tunel kolejowy w Polsce znajduje się na Dolnym Śląsku [ZDJĘCIA]

Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
Wnętrze nieczynnego tunelu wydrążonego w skałach Małego Wołowca
Wnętrze nieczynnego tunelu wydrążonego w skałach Małego Wołowca
Na Dolnym Śląsku znajduje się najdłuższy tunel kolejowy w Polsce drążony w skale. Powstał na początku XX wieku w masywie góry Mały Wołowiec, pomiędzy Wałbrzychem i Jedliną-Zdrój. Tunel o długości 1601 metrów działa do dziś i kursują nim pociągi na linii kolejowej Wałbrzych - Kłodzko, uznawanej za jedną z najpiękniejszych w Polsce. Warto zobaczyć to miejsce!

W masywie Małego Wołowca pod Wałbrzychem wydrążone są dokładnie dwa tunele, bo w zamyśle twórców pociągi mogły jeździć w obu kierunkach, nie czekając na siebie. Do dziś czynne tory kolejowe znajdują się wyłącznie w jednym z tuneli, a ruch pociągów nie jest tu aż tak duży, by konieczna była eksploatacja drugiego.

Tunele pod Małym Wołowcem (Góry Wałbrzyskie) mają długość:

  • dłuższa nitka w eksploatacji - 1601 metrów
  • krótsza nitka wyłączona z ruchu - 1560 metrów

Do najdłuższych w Polsce skalnych tuneli kolejowych najłatwiej dostać się od stacji Jedlina Górna położonej zaledwie kilkaset metrów dalej. Należy oczywiście pamiętać, żeby nie poruszać się po torach i w ich najbliższym otoczeniu, bo znajdujemy się na terenach kolejowych i czynnej linii, a zatem może się to skończyć mandatem od Straży Ochrony Kolei. Nie ma jednak problemu, by znaleźć przejście do tuneli leśnymi drogami i biegnącym w okolicach szlakiem turystycznym, choć oznakowanie jest tutaj dosyć zaniedbane.

Dwa tunele pod Małym Wołowcem, tory są tylko w jednym z nich

Do dłuższego, czynnego tunelu, kategorycznie nie można wchodzić. W drugim tunelu o długości 1560 metrów nie ma już torów kolejowych i wiele ludzi urządza sobie tutaj wycieczki. Wybierają się nawet z Jedliny do Wałbrzycha, całym odcinkiem. Czy jest to w pełni legalne? Trudno jednoznacznie powiedzieć, z pewnością natomiast nie pojedzie tamtędy pociąg.

TUTAJ ZNAJDUJE SIĘ NAJŁUŻSZY TUNEL KOLEJOWY W POLSCE WYDRĄŻONY W SKALE

Krótszy tunel wyłączony z ruchu jest zaniedbany i nie remontowano go przez lata. W dłuższym tunelu w ostatnim czasie PKP PLK przeprowadziła dwa remonty za łączną kwotę blisko 18 milionów złotych. Wzmocniono wewnętrzną obudowę. Wykonawca oczyścił jej ceglaną powierzchnię, usunął poluzowane elementy i uzupełnił spoiny. Zmienił się też wygląd wjazdów do tunelu. Odnowiono ściany czołowe wraz z gzymsami, udrożniono i oczyszczono kanały wentylacyjne, usunięto luźne bloki, odłamki skalne i samosiejki.

Warto wejść na Borową, najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich

Planując wycieczkę w ten rejon, warto połączyć oglądanie tuneli z wycieczką na najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich znajdujący się w pobliżu. Mowa oczywiście o Borowej, której wysokość wynosi 853 m n.p.m. a na wierzchołku znajduje się efektowna wieża widokowa. Zobaczcie na zdjęciach w naszej galerii. Od strony Jedliny-Zdrój prowadzi na Borową strome podejście, ale nie powinno ono zająć dłużej niż półtorej godziny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie