MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Policja zatrzymała sprawcę trzech pożarów w Jelczu-Laskowicach. 8-latek podpalił m.in. śmietnik po obejrzeniu filmiku w internecie

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W ciągu dwóch dni (29-30 maja) w Jelczu-Laskowicach (woj. dolnośląskie) doszło do trzech pożarów i to w obrębie jednego skrzyżowania ulic. Policjantom z Oławy udało się szybko znaleźć podpalacza. Okazało się, że śmietnik, rower i wózek podpalał... ośmiolatek. A wszystko przez oglądane wcześniej filmiki w internecie.

Seria podpaleń w Jelczu-Laskowicach

W środę (29 maja) dyżurny oławskiej jednostki otrzymał zgłoszenie dotyczące pożaru przy ulicy Tańskiego w Jelczu-Laskowicach pod Wrocławiem. Jak się okazało, w piwnicy budynku podpalony został trzykołowy rowerek dziecięcy. Dym zasnuł całą klatkę schodową, na szczęście, nie było potrzeby ewakuacji mieszkańców.

Kilkanaście minut później, po zakończeniu działań na ulicy Tańskiego policjanci zostali wezwani na pobliską ulicę Bożka, gdzie palił się pozostawiony w bramie wózek dziecięcy.

- Przeprowadzone na miejscu czynności potwierdziły, że obie sytuacje były działaniem celowym, czyli podpaleniem - mówi aspirant sztabowa Wioletta Polerowicz z Komendy Powiatowej Policji w Oławie.

W Boże Ciało (30 maja) około godziny 14:30 służby otrzymały kolejne zgłoszenie o pożarze przy skrzyżowaniu ulic: Bożka i Tańskiego, niedaleko placu zabaw. Tym razem, palił się boks śmietnikowy.

Podpalaczem w Jelczu-Laskowicach okazał się ośmiolatek

- Ze wstępnych ustaleń wynika, że 8-letni mieszkaniec Jelcza-Laskowic przed zdarzeniami oglądał filmy zamieszczane na jednym z portali społecznościowych. Zaciekawiony, postanowił sprawdzić, jak takie sytuacje wyglądają na żywo. Dlatego, podczas zabawy z kolegami, podpalił wymienione miejsca – dodaje Wioletta Polerowicz.

Małoletni swoim lekkomyślnym zachowaniem spowodował ogromne straty. Sprawą zajmie się teraz sąd rodzinny, do którego przekazane zostaną zebrane przez mundurowych materiały. Ten, zgodnie z procedurą sprawdzi najpierw sytuację opiekuńczą i rodzinną chłopca.

Policja apeluje: "Musimy być bardziej świadomi, co nasze dzieci oglądają"

- Incydent ten jest ostrzeżeniem nie tylko dla rodziców, ale dla całego społeczeństwa. Zawsze pamiętajmy, że treści dostępne w internecie mogą mieć znaczny wpływ na zachowanie dzieci, które nie do końca potrafią zrozumieć zaobserwowane sytuacje (nie rozpoznają prawdy i fałszu przedstawianych w oglądanych treściach). Wystarczy jedno nieodpowiednie wrażenie, aby młody umysł zaczął naśladować niebezpieczne zachowania – mówi aspirant sztabowa Wioletta Polerowicz z Komendy Powiatowej Policji w Oławie.

Kontrola rodzicielska i rozmowy na temat tego, z czym dzieci obcują na co dzień, są kluczowe w zapobieganiu takim sytuacjom. Wszyscy musimy być świadomi, co nasze dzieci oglądają w internecie.

O wszystkich tych zdarzeniach mieszkańcy zostali poinformowani przez stronę Oława na Sygnale, która udostępniała zdjęcia i nagrania z tych wydarzeń.

Tu dochodziło do pożarów:

Policja w Oławie zatrzymała sprawcę trzech pożarów. 8-latek podpalił m.in. śmietnik po obejrzeniu filmiku w internecie

Policja zatrzymała sprawcę trzech pożarów w Jelczu-Laskowica...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska