MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Musimy przerwać milczenie wokół nadużyć”. Ponad połowa dzieci doświadcza nadużyć seksualnych w Internecie. Jak temu zapobiec?

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
#ToNieJestNormalne to nowa kampania, której celem jest przełamanie ciszy wokół uwodzenia online i wykorzystywania seksualnego dzieci w następstwie Pandora Gate.
#ToNieJestNormalne to nowa kampania, której celem jest przełamanie ciszy wokół uwodzenia online i wykorzystywania seksualnego dzieci w następstwie Pandora Gate. freepik.com
Statystyki są przerażające. Okazuje się, że 6 na 10 dzieci w Polsce doświadczyło wykorzystywania seksualnego w Internecie, tak wynika z badania przeprowadzonego wśród 2 tys. młodych Polaków w wieku 18-35 lat w ramach kampanii #ToNieJestNormalne, wspieraną przez aktywistkę Maję Staśko. Jak możemy temu zapobiegać?

Spis treści

Dorośli bez wyobraźni?

Ankieta online została przeprowadzona w dniach 12-17 kwietnia br. na 2 000 respondentów, których średnia wieku wyniosła 25 lat. Są to zatem osoby, które w przeszłości doświadczały niewłaściwych zachowań w Internecie.

Badanie wykazało, że wśród respondentów:

  • 57 proc. stwierdziło, że doświadczyło nieodpowiednich komentarzy o charakterze seksualnym, zdjęć, filmów lub kontaktu online ze strony osoby dorosłej, będąc niepełnoletnim. Wśród kobiet w wieku 18-25 lat odsetek ten wzrósł do 76 proc.
  • Najczęstszymi incydentami było wysyłanie przez dorosłych treści o charakterze seksualnym (11 proc.), kierowanie rozmów w kierunku seksualnym (10 proc.) i komentowanie ciała dziecka w celach seksualnych (7 proc.).
  • Najczęściej miało to miejsce na platformach komunikacyjnych Snapchat, Messenger, Gadu-Gadu i Instagram.
  • 17 proc. ankietowanych stwierdziło, że osoba dorosła namawiała ich do utrzymywania związku w tajemnicy, 13 proc. oferowano prezenty, które wydawały się nieodpowiednie, a 8 proc. uważało, że osoba dorosła próbowała odizolować ich od przyjaciół/rodziny.

Niestety, takie sytuacje wciąż się powtarzają, doskonale widać to w kontekście niedawnego skandalu „Pandora Gate”, w którym pojawiły się zarzuty wobec znanych YouTuberów.

Przeczytaj również: Co Polacy myślą o udostępnianiu wizerunku dzieci w internecie? Zdania są podzielone

#ToNieJestNormalne

Kampania #ToNieJestNormalne została zainicjowana w maju, w celu walki z wykorzystywaniem seksualnym dzieci w Internecie. Strona internetowa projektu zachęca młodych ludzi do dzielenia się anonimowymi doświadczeniami związanymi z wykorzystywaniem. Do tej pory strona otrzymała ponad 800 zgłoszeń.

– Wykorzystywanie online zostało znormalizowane – stało się wręcz powszednie – ale to nie jest normalne i musi się skończyć – mówi Maja Staśko, twarz kampanii i aktywistka społeczna. – Jako osoba, która doświadczyła tego typu zachowań, chcę pilnie podjąć działania w celu ochrony prawa każdego dziecka do bezpieczeństwa w Internecie. Musimy przerwać milczenie wokół nadużyć.

Kampania #ToNieJestNormalne ma na celu przerwanie ciszy wokół kwestii nadużyć seksualnych online i umożliwić młodym osobom, które doświadczyły tego typu zachowań, zabranie głosu. Dzieląc się historiami anonimowo, możemy pokazać skalę problemu i wywrzeć wpływ na rządzących w celu wprowadzenia zmian – podkreśla Staśko.

Kampania #ToNieJestNormalne wspiera cel ustanowienia jasnych ram prawnych UE w celu ochrony dzieci w Internecie, przy jednoczesnym zapewnieniu przestrzegania praw do prywatności.

– Istnieje wyraźne zapotrzebowanie społeczne, aby liderzy polityczni zajęli się tym kryzysem – zwraca uwagę Staśko. – Wzywamy do wprowadzenia silniejszych przepisów, które wymagałyby od firm z branży mediów społecznościowych szybkiego usuwania obraźliwych treści i użytkowników. Każdy dzień zwłoki naraża więcej dzieci na niebezpieczeństwo – niezbędnym jest, by kandydaci do PE opowiedzieli się jednoznacznie za taką dyrektywą.

Jak można chronić swoje dzieci?

Przede wszystkim świadomość i czujność rodziców i nauczycieli może uchronić dzieci przed niebezpieczeństwami w Internecie.

- Przedszkole i pierwsze klasy szkoły podstawowej to właściwy moment na wprowadzenie dzieci w świat internetu i technologii cyfrowych. Obecnie stają się one głównym narzędziem nauki, nawiązywania kontaktu i budowania relacji z rówieśnikami i nauczycielami. Warto świadomie wprowadzać uczniów i uczennice w świat internetu, jak uczyć rozsądku, uważności, siły, życzliwości i odwagi zarówno online, jak i offline oraz jak budować z młodymi ludźmi dobre relacje oparte na wzajemnym szacunku i zaufaniu, otwartej rozmowie i szczerości - tłumaczy w Strefie Edukacji Agata Łuczynska z Fundacji Szkoła z Klasą.

O tym, jak rodzice chronią swoje dzieci w sieci pisaliśmy już w Strefie Edukacji:

Około 43 proc. ankietowanych uważa, że zawsze dba o prywatność ich dzieci online. Z kolei 48 proc. stara się robić to jak najczęściej. Jedynie 7 proc. respondentów nie robi tego, ponieważ nie wiedzą, jak mieliby to zrobić, a 1 proc. uważa, że kwestia ta nie ma znaczenia - czytamy w tekście Barbary Wesołej.

Jak rodzice starają się zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w sieci?

  • śledzą aktywność internetową dziecka (49 proc.),
  • nie publikują zdjęć swoich dzieci w Internecie (41 proc.),
  • instalują programy do kontroli rodzicielskiej (34 proc.),
  • zakazują dzieciom publikacji własnych zdjęć i filmów w sieci (31 proc.),
  • instalują programy antywirusowe (29 proc.).

Edukacja w zakresie korzystania z Internetu powinna się zacząć wtedy, gdy dziecko ma pierwszy kontakt z globalną siecią. Czyli już w wieku kilku lat.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

źródło: informacja prasowa kampanii #ToNieJestNormalne

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: „Musimy przerwać milczenie wokół nadużyć”. Ponad połowa dzieci doświadcza nadużyć seksualnych w Internecie. Jak temu zapobiec? - Strefa Edukacji

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska