Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Pojedziemy z Wrocławia do stolicy szybciej, ale na raty

Janusz Krzeszowski
Maciej Dudzik
Do Euro 2012 droga do stolicy będzie łatwiejsza. Na większości trasy pojedziemy nawet 110 km/h.

Do 2012 roku ma być gotowe 246 km drogi ekspresowej S8 z Wrocławia do Warszawy. Pozostałą część tej trasy pokonamy po starej drodze krajowej nr 8. Mimo to podróż do stolicy może się skrócić nawet o 40 minut.

Wrocławski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad właśnie rozpoczął poszukiwanie inżyniera kontraktu do budowy nowej drogi ekspresowej przez nasze województwo z Wrocławia do Sycowa. Sam przetarg na wykonawcę też jest już bliski rozstrzygnięcia.
- Co prawda otwarcie ofert nieco się opóźniło, ale planowane jest na 7 września. Jednak liczymy, że jeszcze w tym roku ruszymy z budową - przyznaje Joanna Wąsiel z wrocławskiego oddziału dyrekcji.

Na ponad 60 kilometrach drogi S8 przez Dolny Śląsk przejedziemy przez ponad 30 mostów i estakad. Na trasie pojawi się 6 miejsc obsługi pasażera, gdzie kierowcy się posilą i zatankują auto. Droga będzie miała dwa pasy jezdni w każdym kierunku i pas awaryjny. Do tego żadnych skrzyżowań. Wjedziemy na nią i zjedziemy na wybudowanych węzłach.

Żeby dojechać wygodnie i szybko do Warszawy, swoje odcinki muszą zbudować jednak też w Wielkopolsce, Łódzkiem i na Mazowszu. Co dla nas ważne, oddziały GDDKiA z Poznania, Łodzi i Warszawy przyspieszyły swoje przygotowania do budowy. Urzędnicy zapewniają, że większość drogi ekspresowej będzie gotowa właśnie do mistrzostw. Oznacza to, że do 2012 roku na dużej części trasy ze stolicy Dolnego Śląska do stolicy kraju będziemy mogli jechać bez zatrzymywania się z wynikiem 110 km/h na liczniku.

Na ponad 60 kilometrach drogi S8 przez Dolny Śląsk przejedziemy przez ponad 30 mostów i estakad

W połowie 2012 roku nasza podróż do stolicy będzie wyglądała następująco. Nowo wybudowaną, wygodną i szybką drogą ekspresową pojedziemy z Wrocławia do węzła Walichnowy na pograniczu województw wielkopolskiego i łódzkiego. Potem wskoczymy znowu na krajową "ósemkę".
- Do Euro zbudujemy na niej obwodnicę Wielunia i Bełchatowa. Przebudujemy też około 60 km tej drogi, dlatego też będzie jechało się po niej wygodniej i bezpieczniej - wylicza Maciej Zalewski z łódzkiego oddziału GDDKiA.
Po odcinku na krajowej "ósemce", na wysokości Piotrkowa Trybunalskiego wjedziemy znowu na drogę ekspresową. Dostosowana do jej parametrów zostanie tzw. gierkówka, prowadząca z Katowic do Warszawy przez Piotrków Trybunalski. Będzie ona szersza i płaska jak stół. Bez ryzyka mandatu pojedziemy po niej ponad sto na godzinę. W ten sposób minie nam ponad 130 kilometrów podróży aż do stolicy.

To bardzo cieszy wrocławskich kierowców.
- Najwięcej zmieni budowa obwodnicy Bełchatowa, bo w tym mieście zwykłe długo stoi się na światłach. No i to, że przez Dolny Śląsk i Wielkopolskę będziemy jeździć już po nowej, szybkiej drodze. Do Warszawy dojedziemy spokojnie w mniej niż 5 godzin - uważa Kazimierz Wlazły, kierowca tira z Wrocławia.

Najwięcej zmieni budowa obwodnicy Bełchatowa, bo w tym mieście zwykłe długo stoi się na światłach

***
Droga ekspresowa S8 połączy Wrocław z granicą Polski z Litwą w Budzisku. Dotychczas z planowanych ponad 730 kilometrów drogi wybudowane jest zaledwie 30 km. To obwodnice Oleśnicy, Radzymina, Wyszkowa i Ostrowi Mazowieckiej. Największy problem w tej chwili to nowoprojektowany odcinek między węzłem Walichnowy a Łodzią. Urzędnicy chwalili się, że będzie gotowy na Euro 2012. To już pewne, że do tego czasu nie powstanie. Najwcześniej będzie to możliwe w 2013 roku.
l
Czy zadowala Cię tempo prac przy szybkich drogach na Dolnym Śląsku? Czekamy na komentarze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska