Płonina: Zabytkowy portal zamku trafił na Śląsk

  Płonina: Zabytkowy portal zamku trafił na Śląsk

  Piotr Kanikowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Turyści znaleźli portal odkuty z zamku w Płoninie. Nie wiadomo, jak trafił do pałacu niemieckiego właściciela na Śląsku.
  Tak wygląda renesansowy portal z Tarnowic Starych, który zniknął z zamku Niesytno na Dolnym Śląsku

  Tak wygląda renesansowy portal z Tarnowic Starych, który zniknął z zamku Niesytno na Dolnym Śląsku ©Sebastian Borecki

  Zamek Niesytno w Płoninie, choć w opłakanym stanie, należy do najpiękniejszych dolnośląskich zabytków. Prawdopodobnie między 2000 i 2003 rokiem ktoś odkuł z niego zdobiący wejście renesansowy portal z charakterystycznymi zdobieniami i datą 1545. Zostawił gołą, poharataną przecinakami bramę. Wydawało się, że portal przepadł bezpowrotnie.

  W 2007 roku Ewa i Marek Wojciechowscy, podróżnicy i blogerzy, odwiedzili zamek w Tarnowicach Starych, na obrzeżach Tarnowskich Gór. Zrobili zdjęcia, m.in. starego, pieczołowicie odnowionego portalu z 1545 roku, którego nie było, gdy zwiedzali Tarnowice Stare w 2000 roku. Plon wyprawy zamieścili na swoim blogu.

  Damian Marcińczak z Olesna, internauta, pierwszy zwrócił uwagę na uderzające podobieństwo portalu z Tarnowic Starych do tego, który akurat zniknął z Niesytna. Zauważył, że na jedynce z daty nad wejściem, uszkodzonej podczas jakiejś strzelaniny i naprawionej później przez mało wprawnego kamieniarza, pozostała blizna po kuli.

  - Kiedy Damian Marcińczak dokonał swego odkrycia, pojechałem do Tarnowic Starych, aby wszystko zobaczyć na własne oczy. To na sto procent ten sam portal - mówi Sebastian Borecki, miłośnik zamku Niesytno, autor strony poświęconej temu zabytkowi.

  Sebastian Borecki powiadomił konserwatorów zabytków: śląskiego, jeleniogórskiego i legnickiego. Śląski się nie odezwał. Jeleniogórski zwrócił uwagę, że Płonina podlega delegaturze Biura Ochrony Zabytków z Legnicy. Legnicki konserwator Zdzisław Kurzeja skierował sprawę do prokuratury.
  - Bezspornie to ten sam portal - mówi Kurzeja. - Z moich ustaleń wynika, że właściciel zamku Niesytno przekazał portal do konserwacji, nie pytając jednak konserwatora o zgodę.

  Dlaczego po konserwacji portal nie wrócił do Płoniny, tylko został zamontowany w Tarnowicach Starych? Odpowiedź na to pytanie będzie musiała znaleźć prokuratura.
  Dlaczego po konserwacji portal nie wrócił do Płoniny, tylko został zamontowany w Tarnowicach Starych? Odpowiedź na to pytanie będzie musiała znaleźć prokuratura.
  Pikanterii sprawie dodaje fakt, że właściciel zamku w Tarnowicach Starych - Niemiec z polskimi korzeniami - za renowację kompleksu w 2005 roku otrzymał Nagrodę Generalnego Konserwatora Zabytków w konkursie "Zabytek Zadbany". W czwartek był dla nas nieuchwytny.

  Zamek Niesytno w Płoninie

  Zamek Niesytno ma fascynującą przeszłość.
  W okresie wojen husyckich należał do Hansa von Czyrny, szefa bandy rycerzy-rabusiów. W tym czasie zamek będący ich siedzibą nazywano Zakątkiem Strachu (Angstwinkel). W końcu na rozkaz biskupa wrocławskiego świdniccy mieszczanie wysłali zbrojnych. Hans von Czyrna poddał się, zdradzając swoich kompanów na zamku Sokolec, dzięki czemu ocalił życie i prawo do włości. W poszanowaniu prawa nie wytrwał jednak i na powrót zaczął napadać na kupców i mieszczan. Gunczel von Schweinichen zamordował go w zamkowej kaplicy w 1455 roku.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ciąg dalszy

  tho (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  jest jakiś ciąg dalszy tej historii? czy sprawa zamieciona pod dywan? red. Kanikowski pochylił się jeszcze nad tą sprawą, czy ogłoszenie sensacji go usatysfakcjonowało?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ciąg dalszy

  tho (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Jest jakiś ciąg dalszy tej historii? czy sprawa została zamieciona pod dywan?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szaber

  mieszkaniec Wrocławia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Właściciel zamku w Tarnowicach Starych to typowy szabrownik. Zamek w Płoninie nie miał opiekuna to przyjechał z ekipa i sobie do swojego zamku portal wymontował. Kawał drania z tego człowieka....rozwiń całość

  Właściciel zamku w Tarnowicach Starych to typowy szabrownik. Zamek w Płoninie nie miał opiekuna to przyjechał z ekipa i sobie do swojego zamku portal wymontował. Kawał drania z tego człowieka. Później zabrał jeszcze inne rzeczy; tralki do balustrady, schody, herb. Nie do wszystkich rzeczy chce się przyznać. Teraz jak zrobiła się afera to się przestraszył. Ja bym się z nim nie cackał tylko zawiadomił prokuraturę o popełnieniu przestępstwa (a konkretnie kradzieży). zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  korekta dat

  Marek Wojciechowski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 99 / 101

  Trochę się autorowi daty naszych wizyt w Tarnowicach pomyliły bo powinien tam być rok 2003, a w 2000 roku byliśmy w Płoninie. Ale generalnie jest tam to o co chodzi.
  Dziękujemy za zainteresowanie...rozwiń całość

  Trochę się autorowi daty naszych wizyt w Tarnowicach pomyliły bo powinien tam być rok 2003, a w 2000 roku byliśmy w Płoninie. Ale generalnie jest tam to o co chodzi.
  Dziękujemy za zainteresowanie sprawą.
  Zdjęcia można zobaczyć na naszej stronie: http://tripsoverpoland.eu - na podstronach:
  Płonina (Niesytno): http://tripsoverpoland.eu/?s=2000-8.php
  Tarnowice - (u nas Tarnowskie Góry): http://tripsoverpoland.eu/?s=2003-0.php
  oraz na Facebooku: http://www.facebook.com/?sk=messages&tid=1668477873393#!/album.php?aid=29090&id=103547649990&fbid=279222859990zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Artykuł idioty

  rovver (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 76 / 71

  a Dolny Śląsk to nie Śląsk? Przecież Wrocław jest stolicą całej Silesii, dlaczego siejesz komunistyczną propagandę? Używaj poprawnych terminów (Dolny Śląsk- Górny Śląsk) albo wypad do gimnazjum na...rozwiń całość

  a Dolny Śląsk to nie Śląsk? Przecież Wrocław jest stolicą całej Silesii, dlaczego siejesz komunistyczną propagandę? Używaj poprawnych terminów (Dolny Śląsk- Górny Śląsk) albo wypad do gimnazjum na geografię i historię, bo podstaw nie masz!zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo