Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piłkarze Śląska Wrocław pójdą na kwarantannę? Jest pewna furtka...

Jakub Guder
Jakub Guder
fot. Paweł Relikowski
Obowiązujące od poniedziałku przepisy i kolejne ograniczenia związane z koronawirusem znów mocno komplikują życie piłkarzom - zarówno tym zawodowym, jak i amatorskim.

Teoretycznie kłopoty z powrotem do Polski mogą mieć zagraniczni piłkarze Śląska Wrocław, którzy na święta pojechali do domów. Lubambo Musonda jest w stolicy Zambii Luandzie, a Israel Puerto poleciał do rodzinnej Hiszpanii. Mark Tamas Boże Narodzenie spędza na Węgrzech. Do domów polecieli lub pojechali wszyscy, a przecież od poniedziałku do 17 stycznia powrót do Polski transportem zbiorowym wiąże się z 10-dniową kwarantanną.

Tymczasem wedle nakreślonego przez sztab szkoleniowy planu przygotowań, zawodnicy powinni do treningów wrócić już 5 stycznia. Trudno sobie jednak wyobrazić, by niektórzy zawodnicy byli przez 10 dni wyłączeni z treningów, skoro 1 lutego wracają rozgrywki ekstraklasy.

W rozporządzeniu jest jednak pewien wyjątek, które mogą wykorzystać polskie kluby. Otóż obowiązek kwarantanny nie dotyczy osób „biorących udział w charakterze zawodnika, członka sztabu szkoleniowego (…) w zawodach (…) organizowanych przez (…) polski związek sportowy”, a taki status ma Polski Związek Piłki Nożnej.

Inna kwestia jest taka, że kilku piłkarzy Śląska Wrocław ma już za sobą koronwirusa. Są więc „ozdrowieńcami” i obecnie nie stanowią już zagrożenia.

Jakie będę zatem procedury? - W tej sprawie jesteśmy w kontakcie z sanepidem. Przypomnę, że wszyscy nasi piłkarze po powrocie do klubu przejdą testy na koronawirusa - mówi rzecznik Śląska Wrocław Tomasz Szozda. Wygląda więc na to, że uda się wszystko zorganizować tak, by obyło się bez kwarantanny, o której mowa w najnowszym rozporządzeniu premiera.

To jednak nie koniec kłopotów wrocławian. 13 stycznia WKS wylatuje na 12-dniowe zgrupowanie do tureckiej Antalyi. Od poniedziałku (28.12) nad Bosfor nie dostaniemy się, jeśli nie będziemy mieli przy sobie negatywnego testu PCR na koronawirusa, wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed lotem. Do tej pory nie było to konieczne. Śląsk ma lecieć na obóz z Berlina i wygląda na to, że będzie musiał jeszcze raz dokładnie się zbadać, zanim wsiądzie do samolotu.

Nowe obostrzenia mogą też storpedować młodzieżowe obozy piłkarskie, które akademie zwykły były organizować w czasie zimowych ferii. W Akademii Śląska Wrocław takie obozy zaplanowane są dla roczników od 2003 do 2008 roku. Mają odbyć się w Dzierżoniowie, w dwóch grupach. Czy się odbędą?

- Na tę chwilę przygotowujemy się, aby na te obozy pojechać. Niczego nie odwołujemy. Natomiast wciąż czekamy na dokładną interpretację prawną nowego rozporządzenia. Jesteśmy też w kontakcie z ośrodkiem w Dzierżoniowie. On też musi być gotowy na nasze przyjęcie - tłumaczy Tomasz Szozda.

Podobnie wygląda sprawa w szkółce piłkarskiej Olympic Wrocław.

- Mamy opinię radcy prawnego, z którym współpracujemy od lat. Opinia dla nas jest jednoznaczna - jak najbardziej jesteśmy podmiotem, który może - w zgodzie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 21.12.2020 r. - organizować takie zgrupowania sportowe. Co więcej - dostaliśmy potwierdzenie z Dolnośląskiego i Polskiego Związku Piłki Nożnej, że jesteśmy członkami i uczestniczymy w rozgrywkach i współzawodnictwie sportowym organizowanym przez PZPN. W naszej opinii spełniliśmy więc wszystkie przesłanki zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem. Cały czas jesteśmy w kontakcie z ośrodkami, do których jedziemy i ustalamy wszelkie szczegóły organizacyjne dotyczące obostrzeń sanitarno epidemiologicznych - wyjaśnia wiceprezes Olympic Wrocław Konrad Łągiewczyk.

Ważny ruch wykonał tutaj właśnie Dolnośląski Związek Piłki Nożnej, który m.in. wysłał do Młodzieżowego Centrum Sportu listę klubów, które są członkami PZPN i uczestniczą w rywalizacji sportowej organizowanej przez związek. To właśnie MCS Wrocław zarządza wieloma boiskami na terenie miasta, z których na co dzień korzystają przeróżne szkółki, akademie i kluby piłkarskie.

Rozporządzenie daje furtkę na organizację obozów czy zawodów sportowych jeśli potwierdzeniem „jest dokument wystawiony przez (…) polski związek sportowy”.

Piłkarze Śląska Wrocław wolne mają do 5 stycznia. Sprawdziliśmy, co robią i jak spędzają święta. Sami zobaczcie!WAŻNE! Do kolejnych zdjęć można przejść za pomocą gestów na telefonie lub strzałek.

Tak piłkarze Śląska Wrocław spędzali święta (ZDJĘCIA)

od 7 lat
Wideo

Hokejowe Fudeko GAS Gdańsk chce się rozwijać

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska