Pedofil latami gwałcił dziewczynkę. Wyrok jest przerażająco łagodny

Marcin Rybak
Marcin Rybak
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne pixabay
Udostępnij:
Wyjątkowo łagodną karę - zaledwie pięć lat więzienia - wymierzył wrocławski sąd bezwzględnemu pedofilowi Ryszardowi G., który przez wiele lat wykorzystywał seksualne i gwałcił małą dziewczynkę. Jej dramat zaczął się w 2013 roku, gdy miała osiem lat. Gdy miała dziesięć lat, oprawca po raz pierwszy dopuścił się gwałtu. Koszmar skończył się dopiero w 2018 roku. Pięć lat więzienia to najniższa kara, na jaką można było skazać mężczyznę. Już prawie rok odsiedział w areszcie, a więc pod koniec sierpnia przyszłego roku - po upływie połowy kary - będzie mógł starać się o przedterminowe zwolnienie.

Po zwolnieniu z więzienia mężczyzna całkowicie na wolność nie wyjdzie. Sąd zdecydował o umieszczeniu go później w szpitalu psychiatrycznym. Będzie mógł z niego wyjść dopiero wtedy, gdy lekarze orzekną, że nie jest już groźny dla otoczenia.

Mimo wszystko oskarżająca w tej sprawie Prokuratura Rejonowa w Strzelinie zapowiada apelację. Zdaniem śledczych, Ryszard G. powinien zostać skazany na osiem lat więzienia. Maksymalny wyrok, jaki mógł usłyszeć, to 15 lat więzienia.

Ryszard G. ma dziś 53 lata. W czasie śledztwa badający go eksperci rozpoznali u niego pedofilię. Ocenili jako „wysokie” prawdopodobieństwo, że kolejny raz będzie popełniał przestępstwa podobne, do tych, za które sąd go skazał.

Wszystko działo się w wioskach w okolicach Strzelina w gminach Kondratowice i Jordanów Śląski. Ofiarą była córką jego znajomych. Poznali się, gdy dziewczynka miała 3 latka. Dziecko często zostawało pod jego opieką. Czasem zabierał dziewczynkę do siebie do domu, organizował dla niej jednodniowe wycieczki.

Gdy skończyła 8 lat zaczął ją wykorzystywać. Najpierw były przytulania na powitanie i pożegnanie oraz dotykanie w miejsca intymne. Gdy dziewczynka protestowała, zaczął grozić, że zrobi krzywdę jej i rodzinie. Dziecko bało się.

Z czasem zachowanie pedofila stawało się coraz brutalniejsze. Wreszcie – od 2015 roku – Ryszard G. zaczął dziewczynkę gwałcić. Rozbierał, przytrzymywał za ręce, zakrywał usta dłonią.

Przez te wszystkie lata ofiara pedofila trzymała wszystko w tajemnicy przed matką. Dziecko bało się, że mężczyzna spełni groźby i zrobi jej bliskim krzywdę. Dopiero pod koniec 2018 roku – gdy przeprowadzili się do innej miejscowości – dziecko ujawniło dramat. Natychmiast zawiadomiona została policja, wszczęto śledztwo. Eksperci, którzy badali dziewczynkę, stwierdzili, że jej relacje są wiarygodne. W lutym ubiegłego roku Ryszard G. został zatrzymany i tymczasowo aresztowany. W grudniu zapadł wyrok w pierwszej instancji.

W śledztwie i podczas procesu mężczyzna wszystkiemu zaprzeczył. Zapewniał, że nigdy nawet nie rozmawiał z dziewczynką na „tematy damsko – męskie”. Opowiadał, że był szantażowany przez rodzinę dziecka. Miała rzekomo żądać od niego 100 tysięcy złotych za milczenie. Sąd nie uwierzył w tę wersję wydarzeń. Nie miał żadnych wątpliwości, że dowody oskarżenia jednoznacznie wskazują na to, że Ryszard G. jest winny.

„Wymierzona kara jest adekwatna do stopnia winy i stopnia społecznej szkodliwości czynu oskarżonego” - czytamy w uzasadnieniu wyroku. Prokuratura ma jednak inny pogląd. Chce kary surowszej, choć też nie nazbyt ostrej - jak na szokujący opis zachowania mężczyzny wobec dziewczynki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Morawiecki prezydentem? Polacy mówią: tak!

Wideo

Komentarze 183

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Wrocławski sędzie "dobrej zmiany" Krzysztot Korzeniowski skazał policjantów którzy zakatowali Igora Stachowiaka na wrocławskiej komendzie skazał na 2 i 2,5 roku więzienia. Jak dla brata. Ciekawe kto prowadził sprawę. tego pedofila.

G
Gość
26 stycznia, 10:28, Gość:

I właśnie dlatego trzeba oczyścić sądy z patologii.

Przypominam, iż od 2015 r. władzę w Polsce sprawuje rz ad PiS a wyrok to świeża sprawa więc jaka wina poprzedników ??

G
Gość

I właśnie dlatego trzeba oczyścić sądy z patologii.

p
popi

Najlepsze rozwiązanie to zamknięcie go w celi z więźniem, który wykona samosąd. Sędzia będzie miał czyste sumienie. Pedofile nie mają życia w więzieniach, co trochę pociesza.

G
Gość

Chcialbym wiedziec czy sedzia tez ma taka seksualna orientacje jak "skazany" przez niego pedofil ?? Bo to wyjasnialoby ten niski wyrok , bo jak mozna skaza " kolege " na wysoki wyrok ?!

G
Gość

Kiedy w koncu wprowadzi sie dla pedofilow kare smierci ?? Wieszac to bydlo publicznie !!!!

s
sędzia boczny

A w dzisiejszej "Robotniczej" (25.01.) lista niekastowskich sędziów ... Komentować "nie lzja".

G
Gość
25 stycznia, 10:01, KASTA:

czy ktoś może za taki wyrok zdyscyplinować Sędziego ? .... nie bo rączka rączkę myje ... i Kasta się właśnie przed tym broni ... jakoś za PRLu jakoś tak konstytucji nie bronili ...

Jak to zdyscyplinowac? Przecież pewnie sam król Ziobro interweniował, żeby kara była jak najmniejsza. Dyscyplinuje się, kiedy ktoś się królowo sprzeciwia, a nie postępuje wedle życzeń

J
Już dorosla
24 stycznia, 20:23, gość:

5 lat szokuje, a żądane przez prokuraturę 8 lat to już nie? Te 3 lata robią aż taką różnicę?

Wielką różnicę!!!!!

J
Już dorosła
24 stycznia, 18:43, Gość:

"Rozbierał, przytrzymywał ręce, zakrywał usta dłonią" - gdzie tutaj niby był gwałt?

25 stycznia, 0:23, Gość:

Tak pragniesz dalszych szczegółów? Napisane w miarę delikatnie. Może ginekolog też się wypowiedział, ale wszystkiego nie muszą wcale pisać. Ochrona dóbr osobistych dziecku też się należy.

Ty gosc!!! Ciekawa jestem jak byś mówił,ła jak by to chodziło o twoje dziecko!!!!! Najwyraźniej jesteś za tempy żeby wiedzieć jak dziecko 8-9 letnie przerazone jest w stanie ukryć złe emocje. Nie każde dziecko zacznie chisteryzowac!!!! Są dzieci które zamkną to w sobie z obawy o bliskich bądź siebie!!!!!! Jak kur...wa nie byłeś w takiej sytuacji i nie poznałeś tego na własnej skórze to się nie odzywaj!!!!!!! Wiem co mowie, na moje nieszczęście!!!!!!

K
KASTA

czy ktoś może za taki wyrok zdyscyplinować Sędziego ? .... nie bo rączka rączkę myje ... i Kasta się właśnie przed tym broni ... jakoś za PRLu jakoś tak konstytucji nie bronili ...

G
Gość
24 stycznia, 20:13, Gość:

To są te sądy co broni platforma. Brawo. Brońcie tych sędziów razem z nimi. Cymbał bez szkoły.

100/100

G
Gość

I w dalszym ciągu uważacie,że sędziowie są tacy święci i bez zarzutów?!Miałam z nimi kontakt i uważam.że większych bufonów i ignorantów nie ma w żadnym innym środowisku. Po prostu są pewni swojej bezkarności!! Jak wszędzie są wyjątki potwierdzające regułę

G
Gość

Widać że sądy też lubią...

G
Gość
24 stycznia, 18:43, Gość:

"Rozbierał, przytrzymywał ręce, zakrywał usta dłonią" - gdzie tutaj niby był gwałt?

Tak pragniesz dalszych szczegółów? Napisane w miarę delikatnie. Może ginekolog też się wypowiedział, ale wszystkiego nie muszą wcale pisać. Ochrona dóbr osobistych dziecku też się należy.

Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie