Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Owsiak był w Legnicy i we Wrocławiu

Zygmunt Mułek, SZEJ
Jerzy Owsiak oglądał aparat USG zakupiony przez Orkiestrę w tym roku za 141 tysięcy złotych
Jerzy Owsiak oglądał aparat USG zakupiony przez Orkiestrę w tym roku za 141 tysięcy złotych Fot. Piotr Krzyżanowski
Pacjentów wrocławskiej Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej odwiedził dziś Jurek Owsiak, szef fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

WOŚP każdego roku przekazuje klinice sprzęt, który pomaga w diagnozowaniu i leczeniu ciężkich schorzeń. Dzieci podarowały Owsiakowi własnoręcznie namalowane obrazki - w tym jego portret, a dla pacjentów kliniki zaśpiewały dzieci z przedszkola nr 74.

Wczoraj Jerzy Owsiak był w Legnicy. Przed Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym czekała na niego grupa dziennikarzy. Pacjenci z niedowierzaniem patrzyli na szefa Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, jak szybkim krokiem wchodził na trzecie piętro na oddział neonatologii. Po co przyjechał do Legnicy?

- Nigdy nie byłem w Legnicy - uśmiechał się wyluzowany Jerzy Owsiak. - Chciałem zobaczyć, jak funkcjonuje tutejszy oddział. Widząc to, co się tutaj dzieje, czuję się potrzebny.

Legniczanka Agata Matuszkiewicz ma wielkie powody, by dziękować Orkiestrze i Jerzemu Owsiakowi. Jej córeczka Julia przyszła na świat dwa miesiące przed czasem. Ważyła 610 gramów.
- Jest zdrowa dzięki wspaniałej opiece i sprzętowi, który ma oddział - cieszy się mama Julii.
Ordynator oddziału neonatologii, Wojciech Kowalik, wyliczył, że w ciągu 14 lat Orkiestra podarowała sprzęt o wartości miliona 300 tysięcy złotych.

- Bez tych darowizn nie byłoby naszego oddziału - przyznaje ordynator. - Dopiero od dwóch lat szpital kupuje nowoczesny sprzęt z własnych środków.

Najważniejsze zakupy to: 6 inkubatorów, dwa urządzenia do wentylacji noworodków, sprzęt do badania słuchu, ultrasonografy. Na ultrasonografach wykonano 3600 badań, wzrok sprawdzono u 360, słuch u 1800 dzieci. Przy pomocy urządzeń do wentylacji ratowano 118 noworodków.

Oddział neonatologiczny legnickiego szpitala jest największy na Dolnym Śląsku. Dzięki darom Orkiestry stał się też jednym z najlepszych w regionie. Uzyskał III stopień referencyjności. W ostatnich latach z własnych środków zakupiono tu płuco-serce, oscylator i urządzenie do podawania tlenku azotu. Wyposażenie oddziału jest już na światowym poziomie.

- Staramy się o przyznanie nam wyjątkowego stopnia referencyjności "trzy plus" - dodaje ordynator Kowalik. - Mają go tylko dwa ośrodki w kraju. To także zasługa Orkiestry.

Na legnickim oddziale rocznie leczy się 2600 maluchów. Problem w tym, że sprzęt się zużywa. Amortyzuje się już po 4-6 latach.

- Te urządzenia, które dostaliśmy od Orkiestry, wykorzystujemy nawet w 120 procentach - mówi Dariusz Dębicki, zastępca dyrektora ds. lecznictwa. - Będziemy jeszcze prosili o następne.

Jerzy Owsiak zwiedził oddział neonatologiczny. Obejrzał na nim ultrasonograf, który jego fundacja kupiła w tym roku.

- Chcemy stworzyć jednolity system diagnostyki onkologicznej w kraju - mówił Jerzy Owsiak. - Takich ultrasonografów zakupiliśmy 61 i przekazaliśmy szpitalom w całym kraju. Szkoda tylko, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie chce finansować kosztów obsługi. Płacą za to szpitale.

Szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przyznał, że sprawami zakupu sprzętu dla szpitali zajmuje się jego żona.

- Ja jestem wolontariuszem i zdobywam pieniądze - opowiadał Jerzy Owsiak. - Widzę, jak jesteśmy skuteczni i jak się zmieniają szpitale. Na początku naszego grania widziałem takie, w których drzwi trzymały się na jednym zawiasie. Dzisiaj to zupełnie inny świat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska