Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oto twórca wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych

dr Maciej Łagiewski
Prof. Eugeniusz Geppert na zdjęciu ze zbiorów Muzeum Miejskiego Wrocławia
Prof. Eugeniusz Geppert na zdjęciu ze zbiorów Muzeum Miejskiego Wrocławia Muzeum Miejskie Wrocławia
Po maju 1945 roku życie we Wrocławiu powoli wracało do normy, a jednym z priorytetów stało się zorganizowanie wrocławskich uczelni. Planowano również utworzenie szkół artystycznych. W styczniu 1946 roku decyzją Ministra Kultury i Sztuki oraz Zarządu Głównego ZPAP, do Wrocławia skierowany został Eugeniusz Geppert z zadaniem założenia Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych.

Eugeniusz Geppert urodził się w 1890 roku we Lwowie, studia historyczne i artystyczne ukończył w Krakowie. Wielokrotnie odbywał podróże studyjne, z których największy wpływ na jego twórczość wywarły pobyty we Francji. Gdy przyjechał do Wrocławia był już artystą dojrzałym, w pełni ukształtowanym, a dzięki redagowaniu czasopisma ”Głos Plastyków” i udziałowi w licznych wystawach także malarzem rozpoznawalnym i bardzo cenionym.

Wybór jego osoby na organizatora szkolnictwa artystycznego we Wrocławiu był zatem oczywisty. W ciężko doświadczonym działaniami wojennymi mieście zachowały się zniszczone budynki przedwojennej Miejskiej Szkoły Rzemiosł i Przemysłu Artystycznego oraz dawnej Akademii Sztuki i Przemysłu Artystycznego. Z całej Polski przyjeżdżały rzesze młodych ludzi gotowych podjąć naukę w stolicy Dolnego Śląska.

W październiku 1946 roku w obecności swoich współpracowników i studentów prof. Eugeniusz Geppert zainaugurował pierwszy rok akademicki nowopowstałej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych we Wrocławiu (od 1949 Sztuk Plastycznych). Został jej rektorem, a wykładowcami przybyli ze Lwowa i Krakowa znakomici artyści.

Kolejne dwa lata przyniosły ukształtowanie się struktury uczelni, powstał Wydział Malarstwa i Rzeźby, Wydział Grafiki, Wydział Architektury Wnętrz i Wzornictwa oraz - jedyny do tej pory w Polsce - Wydział Szkła i Ceramiki. W murach uczelni rodziły się ciekawe i awangardowe projekty, którym Eugeniusz Geppert, choć sam ukształtowany przez tradycje malarstwa klasycznego, życzliwie patronował.

Jego niewątpliwą zasługą było stworzenie niemal od zera wrocławskiego środowiska artystycznego. Nie tylko wykształcił rzesze artystów, ale także organizował liczne wystawy i plenery. W końcu skupił artystów w założonej w 1960 roku „Grupie Wrocławskiej”. Pokazy pierwszej wystawy „Grupy” odbywały się w największych polskich miastach, otwierały publiczności i krytykom oczy na wrocławska scenę artystyczną.

Także po przejściu na emeryturę, Eugeniusz Geppert pozostał mentorem i nieustannie duchowym przewodnikiem lokalnego środowiska artystycznego. We wrocławskiej PWSSP nadal prowadził pracownie malarską. Charakterystyczna wysoka sylwetka profesora, spiesznie przemierzającego miasto, nadal pozostaje we wspomnieniach jego uczniów i przyjaciół.

Do dziś Wrocław nosi ślady pamięci po swoim wybitnym obywatelu. W 2008 roku imię Eugeniusza Gepperta nadano tutejszej Akademii Sztuk Pięknych. Przez wiele lat Eugeniusz Geppert wraz z żoną Hanną Krzetuską mieszkał i pracował przy ul. Ofiar Oświęcimskich 1. Pracownia była miejscem spotkań i artystycznych konfrontacji. Obecnie w miejscu tym działa galeria sztuki współczesnej „Mieszkanie Gepperta”, w której podobnie jak przed laty spotykają się wrocławscy artyści.

Władze Wrocławia postanowiły także uhonorować Eugeniusza Gepperta nadając pobliskiej ulicy jego imię. Zarówno na uczelni jak i w Starym Ratuszu znajdują się popiersia przedstawiające tego wybitnego malarza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska