MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oto przyszłość! W magazynie pod Wrocławiem pracują nowoczesne dźwigi i roboty. Człowiek nie jest już potrzebny?

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
W ostatnim czasie w Mirkowie uruchomiony został kolejny element Przemysłu 4.0. To samonośny magazyn SILO, czyli nowa, w pełni zautomatyzowana hala składowania towarów.
W ostatnim czasie w Mirkowie uruchomiony został kolejny element Przemysłu 4.0. To samonośny magazyn SILO, czyli nowa, w pełni zautomatyzowana hala składowania towarów. Bosch
Bosch to jedna z pierwszych firm na świecie, która swoje prowadzi produkcję na zasadach Przemysłu 4.0. Oznacza to niemal całkowitą automatyzację produkcji i wymianą danych poprzez elektroniczny sprzęt. W Mirkowie pod Wrocławiem otworzył się właśnie w pełni zautomatyzowany magazyn, obsługiwany przez sześć automatycznych dźwigów i trzy autonomiczne roboty.

Nowoczesne dźwigi i autonomiczne roboty - tak wygląda praca w nowoczesnym magazynie

W ostatnim czasie w Mirkowie uruchomiony został kolejny element Przemysłu 4.0. To samonośny magazyn SILO, czyli nowa, w pełni zautomatyzowana hala składowania towarów. Pojemność magazynu to ponad 7 tys. miejsc paletowych, a jego wydajność przeładunkowa wynosi do 400 palet na godzinę.

Obsługiwany jest przez 6 automatycznych dźwigów, które rozkładają towar na regałach o wysokości nawet 17 metrów.

- Wdrożona technologia istotnie wpływa na poprawę bezpieczeństwa w fabryce dzięki pełnej automatyzacji obsługi strefy wysokiego składowania. Pełna integracja magazynu z systemem oprogramowania S/4HANA pozwala na planowanie zasobów poprzez wykorzystanie danych w chmurze w czasie rzeczywistym - wyjaśnia Magdalena Kołomańska z biura prasowego Bosch.

Podwrocławska fabryka Bosch to pierwszy zakład produkcyjny Grupy Bosch, który wdrożył powyższe rozwiązanie. Przyspiesza to pracę całego zakładu i jako skraca czas dostępu do składowanych materiałów.

Poza dźwigami jeżdżą tutaj także autonomiczne roboty, które codziennie dostarczają komponenty na linie produkcyjne. W halach przejechały już łącznie ponad 3 tys. kilometrów.

Tak wygląda w pełni zautomatyzowany magazyn w firmie Bosch pod Wrocławiem:

Powstają tu komponenty do tzw. "smartfonów na kółkach"

Fabryka układów hamulcowych Bosch w Polsce istnieje od 28 lat – dziś pracuje w niej już blisko 1300 specjalistów. W podwrocławskim Mirkowie na powierzchni ponad 40 tys. mkw. codziennie powstają komponenty stosowane w pojazdach największych koncernów motoryzacyjnych. Co 3 sekundy powstaje tu zespół mocy, a co 1,5 sekundy – czujnik prędkości obrotowej koła.

- Produkowany w Mirkowie czujnik prędkości obrotowej koła WSS (Wheel Speed Sensor) stanowi kluczowy element systemu bezpieczeństwa podczas jazdy. Jego zadaniem jest zbieranie precyzyjnych danych o prędkości obrotowej kół, co jest niezbędne dla prawidłowego działania systemu ABS, kontrolującego siłę hamowania. Komponent nie tylko skraca drogę hamowania, ale także pomaga zredukować prędkość uderzenia w przypadkach nieuniknionej kolizji - tłumaczy Magdalena Kołomańska.

Bosch zatrudnia kolejnych specjalistów

Choć w pełni zautomatyzowany magazyn nie wymaga wielu nakładów pracy ze strony ludzi, to są oni nadal potrzebni w innych sektorach. Zakład w Mirkowie to również centrum badawcze i fabryka komponentów do układów hamulcowych.

Specjaliści poszukiwani na te stanowiska:

  • Specjalista w dziale Utrzymania Ruchu
  • Elektromechanik ds. pomiarów elektrycznych
  • Inżynier ds. Jakości Komponentów
  • Kontroler Jakości
  • Stażysta w Laboratorium R&D (stanowisko płatne)
  • Stażysta w dziale Produkcji (stanowisko płatne)
  • Stażysta w dziale Logistyki Magazynowej (stanowisko płatne)
  • Ustawiacz Maszyn
  • Elektromechanik

Zakład znajduje się tutaj:

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska